Çeyiz Yardımı Nasıl Alınır? Çeyiz Yardımı Başvuru Şartları Nelerdir?

Çeyiz Yardımı Nasıl Alınır? Çeyiz Yardımı Başvuru Şartları Nelerdir?

Çeyiz yardımı için bekleyen vatandaşlarımıza müjdeli haber geldi. Devletten vatandaşlarımıza çeyiz yardımı yapılıyor

Çeyiz yardımı için bekleyen vatandaşlarımıza müjdeli haber geldi. Devletten vatandaşlarımıza çeyiz yardımı yapılıyor. Korona virüs vatandaşlarımızı oldukça etkilemiştir. Korona virüs ile olumsuz etkilerden ve ekonomik krizden etkilenen vatandaşlarımız da devlet tarafından gelecek olan yardımlara daha çok ilgi göstermeye başladılar. Vatandaşlarımız için devlet her geçen gün yardımlarına devam ediyor.

Bu yardımlardan bir tanesi de çeyiz destek ödemesidir. Vatandaşlarımız tarafından çeyiz destek ödemesi için başvuru yapmak için hangi koşulları sağlamak gerekmektedir? Çeyiz yardımı için nereye ve nasıl başvuru yapılması gerekmektedir? Gibi daha pek çok soru vatandaşlarımız tarafından oldukça merak edilmektedir. Araştıran ve merak eden vatandaşlarımı için ayrıntıları haber kaynağımızda paylaştık.

Korona virüs vatandaşlarımızı ekonomik anlamda oldukça olumsuz etkilemiştir. Korona virüsten hemen hemen her kesimden vatandaşımız oldukça etkilenmiştir. Bunun yanında korona virüs bazı vatandaşlarımızı da daha çok etkilemiştir. Bu olumsuzluklardan fazla etkilenen vatandaşlarımız arasından evlenmek isteyen vatandaşlarımız da bulunmaktadır. Evlenmek isteyen vatandaşlarımız bu süreçte ekonomik sıkıntılardan dolayı planlarını ertelemek zorunda kaldılar.

Ekonomik kriz ve piyasanın pahalılığı en çok evlenecek olan ve çeyiz düzen vatandaşlarımız için olumsuz etkiler yarattı. Evlenmeyi düşünenler de çeyiz birikimi yapmak zorunda oldukları için bu planlarını ertelediler.  Devletten vatandaşa evlilik hayalleri ertelenmesin diye çeyiz yardımı geliyor.

Çeyiz Yardımı İçin Sağlanması Gereken Şartlar Nelerdir?


Vatandaşlarımızın çeyiz yardımı almak için hangi şartların sağlanması gerektiğini oldukça merak ediyor. Vatandaşlarımız çeyiz yardımından faydalanmak için gerekli şartları eksiksiz olarak yerine getirmeleri gerekmektedir. Vatandaşlarımız için gerekli olan şartların başında kız çocuklarının anne ya da babasının vefatının ardından SSK yetim aylığı alması gereklidir. Bunun yanında çeyiz yardımı başvurusu için önce resmi nikah olması gereklidir yani çeyiz yardımı başvurusu resmi nikâhın ardından gerçekleştirilir.

Resmi nikâhı olmayan kişilerin başvuru yapamazlar. Yetim aylığı için belirtilen şartların yerine getirilmiş olması ve yetim aylığı alma hakkının devam etmesi gereklidir. Yetim aylığı alan ve çeyiz yardımı başvurusunda bulunan kızlar SGK kapsamında bir işe girip çalışmaya başlarsa yetim aylığı alma hakları sona erer ve çeyiz yardımı başvuruları geri çevrilir. Çeyiz yardımından sadece vatandaşlarımız bir kere faydalanabilir. Yetim aylığı alan erkekler bu yardımdan faydalanamazlar.

Çeyiz Yardımı İçin Gerekli Belgeler nelerdir?
  • Çeyiz yardımı başvurusunu yapacak olan kıza ait kimlik belgesi ya da sürücü belgesi fotokopisi,
  • Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan alınmış olan Evlenme Ödeneği Başvuru Formu,
  • Resmi nikâhın kıyılmış olduğuna dair evlenme belgesi ya da yeni nüfuz cüzdanı,
  • Yetim aylığı aldığını gösteren belgedir.
Nasıl Başvuru Yapabilirim?

Vatandaşlarımız tarafından çeyiz başvurusu kaçırılmak istenmiyor. Vatandaşlarımız yapacakları başvuru için ne yapmaları gerektiğini oldukça merak ediyorlar. Vatandaşlarımız tarafından öncelikle gerekli olan belgeleri tamamlamak gereklidir. Gerekli evraklar tamamlandığı zaman vatandaşlarımız kimlik kartları ile ilgili bakanlığa giderek başvuru yapabilirler.

Başvuru sonrasında vatandaşlarımızın başvuruları yetkililerce incelenmeye alınır. İnceleme sonucunda vatandaşlarımıza en geç 1 hafta içinde olumlu ya da olumsuz ir sonuç için mutlaka dönüş yapılır. Vatandaşlarımız da çeyiz yardımı sorgulaması ile başvurulardan sonra bu yardımı sorgulayabilirler.

Çeyiz Yardımı Sorgulaması nasıl yapılır?
Çeyiz parası sorgulama işlemi üç yerden yapılabilir. Bunlar;
  • E-Devlet sistemi,
  • ALO 170 SGK hattı,
  • SGK İl/İlçe Müdürlükleri şeklindedir.
 
 

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER

ÇOK TIKLANANLAR