Çalışan Anneler, Tek Bir Başvuruyla Aylık 885 TL Destek Alıyor! Hemen Başvuru Yapın!

Çalışan Anneler, Tek Bir Başvuruyla Aylık 885 TL Destek Alıyor! Hemen Başvuru Yapın!

Bebeği olup çalışan annelerin aylık 100 Euro destek ödeme alması sonunda onaylandı. Bundan böyle yeni canlı doğumu gerçekleşmiş her bebek için çalışan annelerin namı hesabına aylık 100 Euro ödeme yapılacak.

Bebeği olup çalışan annelerin aylık 100 Euro destek ödeme alması sonunda onaylandı. Bundan böyle yeni canlı doğumu gerçekleşmiş her bebek için çalışan annelerin namı hesabına aylık 100 Euro ödeme yapılacak. 2020 yılı 100 Euro sabit kurdan sayılacak ve 2020 yılı için sayılan sabit kur 7,50 TL olarak hesaplanacak. Bu sayede her çalışan anne bebeği için 885 TL ödeme alacak. Bu sayede bebeklerin en temel ihtiyaçları dar geçimli ailelere değil devlet tarafından sağlanmış olacak. 2020 yılı içerisinde canlı doğumu gerçekleşmiş olan her çocuk için devletimiz 885 TL ödeme yapacak. Aslında bu ödeme ilk aşamada sadece çalışan anneler için ödenecekti ancak ilerleyen dönemlerde de çalışmayan annelere de ödeneceği belirtildi. Bu kapsamda İlk aşamada çalışmayan anneler yararlanamıyor olsa da önümüzdeki aylarda tüm canlı doğumu gerçekleşmiş çocuk için yapılacak.

Bütçe ve Plan Komisyonu’nda görüşülen konu uzun zamandır sadece çalışmakta olan anneleri kapsıyordu. Oysaki ülkemizdeki tüm bebeklerin en temel ihtiyaçlarının sağlıklı bir şekilde karşılanabilmesine ihtiyaç var. Eğer sizin de canlı doğumu gerçekleşmiş bebeğiniz var ise siz de hemen hızlı bir şekilde bu ödenekten faydalanabilirsiniz. Bütçe ve Plan Komisyonu’nda görüşülen her ay 100 Euro destek ödemesi konusunda ciddi inançsızlık sorunları oldu. Özellikle hükümetin bu konuda ödemelerin yapılabilmesi için ek olarak 200 milyon Euro ödeneğin çıkartılması gerektiği ifade edildi. Ancak ülkemizde 2020 yılı içerisinde 900 bin bebek doğdu. Bu da hesaplama yapıldığında 90 milyon Euro’ya denk geldiği ifade edildi. Eğer ülkemizde tüm bebekler için ödeme yapılacaksa böyle bir miktara ihtiyaç var her ay. Ancak sadece çalışan annelerin namı hesaplarına yapılacak olan ödeme sadece 100 bin kişi. Bu da 10 milyon Euro ödenek yapıyor. Sadece 2020 Ağustos ayı TL ödeneği toplamı 78.391.511,65 Türk Lirası oluyor ancak bu miktarın hazineden ödeneceği ve Euro olarak yapılacağı için sadece 10 milyon Euro ödenek çıkartılacak. Başvurular ise hemen yapılacak.

100 EURO İÇİN NEREYE BAŞVURU YAPILACAK?


100 Euro ödenek alabilmek için kişilerin öncelikli olarak canlı doğum belgesi ile beraber maaş bordrosu alınarak Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na bağlı olarak çalışmakta olan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına başvuru yapılması gerek olacak. 2021 Ağustos dönemine kadar sadece çalışan annelerin yararlanabileceği, gelecek dönem içerisinde tüm canlı doğumu gerçekleşmiş annelere bu ödeneklerin sağlanacağı ifade edildi. Bu da ülkemizin sadece bebekleri için aylık 100 milyon Euro ödenek ayırdığını gösterecek. Ülkemizin ekonomisinin gidişatının kötü durumda olduğu şu günlerde böyle bir ödeneğin nasıl yapılacağı hala tartışılıyor ancak gerekli emir Cumhurbaşkanlığı’ndan geldi. Bu da Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na bağlı olarak çalışmakta olan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına kaldı.

HANGİ ANNELERE BU ÖDENEK VERİLECEK?

Ülkemizde sigortalı olarak çalışmakta olan ve 2020 yılı içerisinde canlı doğumu gerçekleşmiş bu annelerin toplam sayısı 100 bin kişi. 100 bin kişinin namı hesabına gerekli başvuruların yapılması halinde 1 yıl boyunca 100 Euro sabit kurdan hesaplanacak ve her ay 885 TL ödeme yapılacak. Bu ödenekten faydalanabilmek için kişilerin öncelikli olarak hızlı bir şekilde canlı doğum belgesi ve maaş bordrosu ile beraber, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na bağlı olarak çalışmakta olan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına başvuru yapmak kalıyor.
 
 
 
 
 

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER