Çalışan Anneler İçin Doğum İzni Parası Nasıl Alınır? İzin Parası Ne Kadar Ödeniyor?

Çalışan Anneler İçin Doğum İzni Parası Nasıl Alınır? İzin Parası Ne Kadar Ödeniyor?

Günümüzde devlet tarafından doğum yapan annelere çeşitli yardımlar sağlanmaktadır. Bu yardımlar olarak ise doğum parası, süt parası, izin parası, mama ve bez parası gibi çeşitlenmektedir.

Günümüzde devlet tarafından doğum yapan annelere çeşitli yardımlar sağlanmaktadır. Bu yardımlar olarak ise doğum parası, süt parası, izin parası, mama ve bez parası gibi çeşitlenmektedir. Doğum izninden bahsedecek olursak da doğum yapan annelere 16 hafta izin süresi verildiğini söyleyebiliriz. Bu doğum izni parası ise en düşük olarak 7 bin 824 TL şeklinde belirtilmektedir. Özellikle bu yıl yapılan maaş zamlarından sonra bu tutar biraz daha fazla olabilmektedir. Asgari ücrete zam oranı verilmesiyle de bu yıl 7 bin 324 TL gibi bir tutar ortaya çıkmaktadır. Söylenen tutar ise her doğumda farklı olarak hesaplanmaktadır.
Doğum rapor parası olarak adlandırılan bu yardımı almak için ise öncelikle e-Devlet üzerinden başvuru yapmak gerekmektedir. PTT merkezlerinden alınan e-Devlet şifresi ile birlikte sisteme giriş yaptıktan sonra ilgili başvuru adımlarını yapmak söz konusu olmaktadır. Yapılacak olan ödemeler ise Ziraat Bankası üzerinden yatırılmaktadır. Doğum yapan annenin adına açılan Ziraat Bankası hesabına belirtilen doğum izni parası doğumdan sonra yatırılmaktadır. Çalışan annenin maaş düzeyine göre hesaplanan doğum izni parası 112 günlük olarak verilmektedir. Paranın yatıp yatmadığını ise e-Devlet üzerinden kontrol etmek mümkün olmaktadır.

İSTEYEN ANNELER İÇİN ÇALIŞMA HAKKI NASIL OLMAKTADIR?

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından doğum yapan annelere yarım gün çalışma izni de verilebilmektedir. Bu izin ise ilk doğumlarda 15+15 şeklinde 2 ay sağlanabilmektedir. İkinci doğumda ise bu süre 4 ay olarak verilmektedir. İkiden sonraki doğumlarda ise 6 aya kadar çıkan süreyle yarım gün çalışılabilmektedir. Böylelikle doğum yapan anneler tam maaş alabilmektedir.
Engelli çocuğu olan annelere ise 12 ay çalışma izni verilebilmektedir. Birden çok doğumlarda ise otuzar gün daha süre verilebilmektedir. Yarım gün çalışan annelerin ise maaş tutarlarının yarısını iş yeri ödediği gibi bin 472 TL tutarını da devlet ödemektedir. Ödemeler ise İŞKUR aracılığı ile sağlanmaktadır. Doğum yapan anneler bu şekilde yarım gün çalışarak yine tam maaş alma hakkını kazanabilmektedir. Bu tutarlardan ise herhangi bir kesinti yapılmamaktadır.


ÇALIŞAN ANNELER İÇİN MÜJDELİ HABER GELDİ!

Günümüzde çalışan anneler için verilen destekler arasında yarın gün çalışma olanağı sunulmasıyla beraber izinli oldukları süre zarfında maaş ödemeleri sürdürülmektedir. SGK tarafından yapılan bu destek ödemeleri günümüzde pek çok vatandaşımız tarafından tercih edilen önemli unsurlar arasında bulunması ile dikkatleri üzerine çekmektedir. Doğum destek ödemeleri kapsamında süt parası, doğum parası ve yarım gün çalışma hakkı gibi pek çok olanaklar sunularak destek olunmaktadır. Peki, bu fırsatlardan yararlanma şartları nelerdir? İşte konuya dair ayrıntılar…

DOĞUM YARDIM DESTEK ÖDEMELERİ!

Doğum yardım destek ödemelerinden yararlanmak isteyen vatandaşlarımız için devlet tarafından çocuk başına ödeme yapıldığı açıklanmıştır. Doğum yapan her Türk vatandaşı başvuru işlemlerini Aile ve Sosyal Politikalar Merkezine başvuru işlemlerini gerçekleştirmeleri doğrultusunda işlemlerini halletme olanağına sahip olabilmektedir. Böylelikle devlet tarafından doğum yapan anne adaylarına;
  • Birinci çocuğu için 300 TL
  • İkinci çocuğu için 400 TL
  • Üçüncü çocuğu için 600 TL yardım ödeneği alabilmektedir.
Aynı zamanda belirlenen şartlar şu şekildedir;
  • Verilen doğum izni kullanılmış olmalı ve doğum izninin kullanıldığı raporla belgelenmelidir.
  • Doğumdan önceki 1 yıl içinde en az 90 günlük sigortanın yatırılmış olması gerekmektedir.
  • Çalışan, izinlerini tam kullanmalıdır. Doğumdan önce 8 hafta, doğumdan sonra 8 hafta izinli sayılmalıdır. Belirtilen sürelerde izin kullanmayan işçi, çalıştığı günlerin parasını fazladan alır ancak doğum parası alamaz.
 
 
 
 

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER