Bütün İhtiyaç Sahiplerine Her Ay 540 TL Ödeniyor! Müjde Verildi!

Bütün İhtiyaç Sahiplerine Her Ay 540 TL Ödeniyor! Müjde Verildi!

Koronavirüs salgını çıktığından beri pek çok devlet kurumu çeşitli yardımlar yaparak vatandaşların ihtiyacına yetişiyor.

Koronavirüs salgını çıktığından beri pek çok devlet kurumu çeşitli yardımlar yaparak vatandaşların ihtiyacına yetişiyor. Bu devlet yardımları ise her geçen gün çok daha genişletilerek iletilmeye devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde gelen bir habere göre ise herkes için aylık 540 lira ödeme geleceği duyurulmuştu. Genel olarak herkesi heyecan içerisinde bırakan bu haberin gerçek olup olmadığı da tartışılıyordu. Fakat açıklanan duyuruya göre herkes için böyle bir ödemenin var olduğu kanıtlandı. Artık vatandaşlar başvuru yaparak aylık düzenli bir yardım tutarına ulaşabiliyor. Bu yardımın ise daha sonradan herhangi bir geri ödemesi bulunmuyor.

Yardıma başvuru yapmak isteyen kişiler için bazı özel koşullar da bulunuyor. Bu koşulların sağlanmaması halinde de yardımdan faydalanmak söz konusu olmuyor. Sadece yardıma muhtaç ve maddi durumu kötü olan kişiler için düzenlenen bu yardım belli kriterleri sağlamayan kişiler tarafından alınamıyor. İlgili bakanlık ise sağlanması gereken koşulları iletiyor.

YARDIMDAN FAYDALANMAK İÇİN HANGİ KOŞULLARI SAĞLAMAK GEREKİYOR?

Milyonlarca vatandaşın merak ettiği konuya gelecek olursak yardım için gereken koşulları şu şekilde sıralayabiliriz. Öncelikle aylık 540 lira ödemeden faydalanmak isteyen kişilerin aylık gelir seviyesinin belirli bir muhtaçlık sınırının altında olması gerekiyor. Asgari ücretin üçte birine denk gelen 701 lira kişi başı düşen paradan fazla olmalıdır. Eğer aylık ev içerisine giren para kişi sayısına bölündükten sonra bu tutar aşılıyorsa aylık 540 lira devlet desteği alınamıyor.
Bunun yanında devlet çeşitli özel koşulları bulunan kişiler için de destek sağlıyor diyebiliriz. Bu özel koşullar ise yaşlılık, engellilik, işsizlik, dul olma durumu ve çeşitli çocuk eğitimleri gibi konularda da öncelikli olarak destekler sağlanıyor. Söylenen kişilerin koşullar konusunda herhangi bir sıkıntıya girmesine gerek kalmıyor. Devlet belirlenen kişilere daha öncelikli olarak destek tutarları sağlıyor.

YARDIM TUTARI NEREDEN ALINIYOR?


Aylık olarak 540 lira devlet desteğine sahip olan kişiler ay içerisinde PTT şubelerinden ya da kendilerine ait açılmış banka hesaplarından devlet desteği tutarına ulaşabiliyor. Genel olarak daha çok PTT şubesinden temin edilen bu tutarlar herhangi bir kesinti yaşanmadan net olarak çekilebiliyor. Milyonlarca kişi için hazır olan bu aylık destekler artık başvuru kabul ederek ihtiyaç sahibi kişilere iletilmeye hazır oluyor. Bakanlık ise bilinmesi gereken açıklamaları sitesinden duyuruyor.

DESTEK BAŞVURULARI NASIL YAPILIYOR?

Aylık 540 lira devlet desteğine sahip olmak isteyen kişiler için belirli bir başvuru adımı bulunuyor. Bu başvuru adımını doğru bir şekilde yapan kişiler yardımı almaya hak kazanıyor. Bunun yanında birden fazla başvuru yapılmaması gerektiği de bakanlık tarafından iletiliyor. Öncelikle başvurular için belirli bir e-Devlet şifresine sahip olmak gerekiyor. Bu şifreyi alabilmek için de PTT şubesine giderek 4 lira karşılığında şifre almak gerekiyor. Daha sonrasında ise T.C. kimlik numarası ve e-Devlet şifresi ile sisteme giriş yaparak başvurular yapılabiliyor. İlgili destek başvurusu sayfası ise kolayca bulunarak başvurular iletiliyor. Daha sonrasında başvuruların açıklanacağı gün buradan bilgilendirmeler yapılıyor.

KİMLER BU YARDIMDAN FAYDALANABİLİYOR?

Yardımdan faydalanabilecek kişilerin sırasıyla söylenmesi gerekecek olursa da öncelikle ihtiyaç sahibi olan vatandaşlara ve hanelere iletilecek diyebiliriz. Aylık olarak herhangi bir geliri olmayan ya da sosyal güvencesi olmayan kişiler direkt olarak yardımdan faydalanabiliyor. Bunun haricinde ise bahsedilen çeşitli özel durumları olan kişiler de yardımdan faydalanabiliyor. Devlet direkt olarak özel bir yardım paketi hazırlayarak daha kapsamlı destekler gönderiyor.

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER