Bunu Yapanlar Kredi Kartı Aidatı Ödemiyor! Başvurunuzu Yapın Aidat Ödemekten Kurtulun!

Bunu Yapanlar Kredi Kartı Aidatı Ödemiyor! Başvurunuzu Yapın Aidat Ödemekten Kurtulun!

Ticaret Bakanlığı uyardı! Nelere dikkat etmeniz gerekiyor? Kart aidatları geri alınabiliyor mu? İşte detaylar...

Milyonlarca vatandaş kredi kartı kullanıyor. Milyonlarca vatandaşı yakından ilgilendiren kredi kartı aidatları ile ilgili gelişme yaşanıyor. Talepte bulunmanız halinde herkesin şikayetci olduğu kredi kartı aidatlarından kurtulmanız mümkündür. Bankalar her yıl kredi kartı aidat ücretlerini almaya devam ediyor. Fakat sizlere aidatsız kredi kartı da sunmaları gerekiyor. Sunmak zorundalar. Eğer müşteri aidatsız kredi kartı istediği taktirde banka bunu sunmuyorsa işleme koyduğu kredi kartından aidat kesemez.

Ticaret Bakanlığından bu konu ile ilgili olarak öenmli bir uyarı yapıldı. Ticaret Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre; "Bakanlığın ya da diğer kamu kurum ve kuruluşlarının adları ya da logoları kullanılarak kredi kartı aidatlarının iadesinin yapıldığını iddia eden sosyal medya hesaplarına itibar edilmemesi ve vatandaşların bu tür dolandırıcılıklara karşı dikkatli olması gerekmektedir" şeklinde uyarılarda bulunuldu.

YETERKİ HAKKIMIZI BİLELİM!

Kredi kartı kullanan vatandaşların en çok yaşadığı problemlerden biri olmaktadır. Çoğu kişi bu ödemeleri yapmak istemezler banka ile bu konudaproblemler sürekli olarak yaşanmaktadır. Yaklaşık olarak 29 milyon vatandaş ve toplamda 73. 8 milyon adet kredi kartı bulunmaktadır. Bazen kişi başına düşen kart 2’den fazla olmaktadır. Bu sebeplede bankayla müşteri arasında en çok sorun da kredi kartları nedeniyle yaşanmaktadır. Bu durumda sorun yaşamak konusunda ilk sırayı alan kredi kartı aidatları olmaktadır. 

Bu durumla alakalı olarak da dolandırıcı vatandaş aidat kozunu kullanmaktadır. Bu can sıkan ve sorun olan kredi aidatlarından kurtulmanız aslında çok basit. Yasalar da bu konuda tüketicilerin yanında. Yeterki sizler haklarınızı bilin ve konunun üzerine gidin...

BAKANLIK LOGOSUNU KULLANIYORLAR! DİKKATLİ OLUN!

Kredi kartlarının binlerce liralık limitleri olsa bile yılda bir kez bankalar tarafından alınan kredi kartı aidatları müşterileri her zaman rahasız etmiştir ve sorun olmuştur. Hatta bu durum okadar rahatsız ederki kart sahibini bazen bu sorun kredi kartının kapanmasına kadar gitmektedir. 100 ve 150 TL civarında olan kredi kartı aidat ödemeleri müşteriye her türli sıkıntı yaşatmaktadır.


Bu ücretler adeta dolandırıcıların işine gelen bi durum olmaktadır. Dolandırıcılar bu konuda okadar ileri gidiyorlarki, Ticaret Bakanlığı’nın, özel bankaların, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) gibi kamu kurum ve kuruluşların isim ve logolarına dolandırıcılıklarına alet etmektedirler. Bu logoları kullanarak vatandaşı dolandırmaya çalışmaktadırlar.

PANDEMİ SÜRECİNİ DE KULLANMAKTALAR!

Pandemi süreci ile beraber kredi kartı kullanımları artmaya başladı. Pandemi süreci ile evde daha çok vakit geçiren vatandaş sosyal medyada çok fazla vakit geçirmeye başladı. Bu durumda dolandırıcılar için biçilmiş kaftan oldu. 

Ticaret Bakanlığı geçtiğimiz hafta bu konuda kart sahiplerini uyardı ve uyarmaya devam ediyor. Sosyal medyada geçen vakitte karşımıza kredi kartı aidat iade işlemleri başlamıştır. İadenizi almak için yukarıdaki linke tıklayın’ şeklindeki paylaşımlara itibar edilmemesi gerektiği şeklinde uyarılar yapıldı.

MUTLAKA PAZARLIK YAPIN! 

2014 yılında yapılan düzenlemeye göre kredi kartı aidatı yasal bir zemine kavuştuğu için bankaların kredi kartı aidatını iade etme zorunlulukları bulunmamaktadır. Fakat bankalar bu konuda kendi inisiyatiflerini kullanabilirler. Bankalar dilerlerse eğer almış oldukları aidatları her zaman iade edebilirler, erteleme yapabilir ya da puana çevirme gibi seçenekleri tercih edebilmektedirler. Bu kapsamda sizde bunun için bankanızla görüşüp, aidat alındıysa iadesini, para puan olarak yüklenmesini talep edebilirsiniz.

Bankalar ayrıca kartla alışveriş yapılmakta olan üye işyerlerinden POS kullanım bedeli ya da komisyon almaktadırlar. %1.6 sınırı getirilse de komisyonlar hatırı sayılır tutarlarda alınmaktadır. Yani müşteri zaten alışveriş yaptıkça kart aidatından daha fazlasını bankaya kazandırmaktadır. Bu yüzden hakkınızı arayın ve talepte bulunun.

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER

ÇOK TIKLANANLAR