Bu Uygulama İle Hemen Emekli Olabilme Fırsatı! Bu Fırsatı Kaçırmayın!

Bu Uygulama İle Hemen Emekli Olabilme Fırsatı! Bu Fırsatı Kaçırmayın!

Günümüzde ağır işlerde çalışan vatandaşlar erken emeklilik uygulamasının ne zaman geleceğini araştırmakta. İş güvenliği olsa da sağlık korkularından erken emeklilik başvuru çoğunlukla yapılmaya başlandı.

Günümüzde ağır işlerde çalışan vatandaşlar erken emeklilik uygulamasının ne zaman geleceğini araştırmakta. İş güvenliği olsa da sağlık korkularından erken emeklilik başvuru çoğunlukla yapılmaya başlandı. Devletin belirlediği uygulamalarda erken emeklilik mevcut bulunmakta fakat bunun için vatandaşlara belirli şartlar koymuştur. İşe olan veriminin arasında da yüzde kaç gücünü sergilediği bunların arasında bulunuyor. Bu iş olanaklarında herhangi bir sağlık sorunundan sonra işe devam edenler olabiliyor. Fakat bundan ayrı olarak rahatsızlık geçiren kimselerin yani herhangi bir sağlık sorunu olan kişilerin işe verdikleri güç yüzdesi az olursa bu erken emeklilik uygulamasından faydalanabiliyor. Sağlık sorunu ilk sırada alıyor ama daha başka şartlar da bulunmaktadır. Sosyal Güvenlik Kurumu sağlık durumu hastalıktan dolayı değişen sigortalı vatandaşlar için destek olarak aylık vermektedir. Emekliliğe neden olan durumlar değişiklik göstermekte ve bunun için gerekli şartlar bulunmaktadır.

ERKEN EMEKLİLİK KOŞULLARI VE ŞARTLARI NELERDİR?


Vatandaş ister SSK, ister SGK, isterse Bağ-Kur çalışanı olsun emekliliği erken yapması için en az sigortalı olarak çalışmasının 10 veya 15 yıl olması gerekmektedir. Yani bu durumda 4A, 4B ve 4C çalışanı olması emekli olmasına ayrı bir etken sağlamıyor. Emeklilik için çalıştıkları işin etkisinin olduğunu düşünen fazlasıyla bulunmaktadır. Fakat bu durum o şekilde olmamaktadır. Sigortalı olarak 10 yıllık çalışma dönemi sürecide çalışan kişinin en az 2 bin gün prim ödemesi ve hizmet süresinin olması gerekmektedir. Erken emekli olmak isteyen kişinin, sağlık kurulunca en az yüzde 59 ve üstü oranda güç kaybına uğradığını belgeleyen bir resmi evrakla gösterilmesi gerekmektedir. En önemli tarafı da bu durumun işe başladıktan sonra gerçekleştirilmesidir. Hiçbir iş yeri sağlık durumu iyi olmayan bir vatandaşı çalıştırmak istemez ve genel olarak sağlık bakanlığı tarafından yerli üretim yerleri ve fabrikalar sağlık konusundan denetime geçirilirler. Bu durumun dikkate alınması çok önemlidir. Sigortalı olarak işten ayrılması şartlar arasında yer almaktadır. Emekli Sandığı’na bağlı olarak çalışanlar ise bulundukları görevden ayrılmaları dahilinde şartlara uyumları doğru olacaktır. Belirtilen şartların olması haline malulen emekliliğin vaat ettiği tüm haklardan istifade etme yetkisine sahip olabilirler.

EMEKLİ OLMAK İÇİN GEÇERLİ HASTALIK SEBEPLERİ NELERDİR?

Erken emekli olmak isteyen vatandaşlığın yoğunlu çok fazla olmaktadır. Fakat bu kişilerin verilen şartlara uygun olmaları gerekmektedir. Sağlık raporuyla kanıtlanan en az bir rahatsızlığa sahip olan bireyler imkânlardan faydalanabiliyor.  Erken emeklilik geçerli hastalıklar arasında en başta kanser bulunmaktadır. Akciğer kanseri, karaciğer kanseri, meme kanseri, pankreas, böbrek ve prostat gibi nice kanser tanıları ile erken emeklilik söz konusu olabiliyor. Epilepsi hastalığı olan kişinin nöbet geçirme olasılığı yüksek olduğu için ve tedavi sürecinde stres olmaması gerektiği için erken emeklilik için gerekli olan hastalıklar arasında yer almaktadır. Bunların yanında diğer rahatsızlıklardan bahsedecek olursak psikolojik olarak rahatsızlığı olanlara da erken emeklilik sağlanmaktadır. Bu rahatsızlıklar bipolar bozukluk, şizofreni ve zekâ geriliği durumları olmaktadır. 
İş kazasından sonra herhangi bir beden engeli oluşan kişilerde de erken emeklilik sağlanmaktadır. Sonradan ortaya çıkmış göz rahatsızlıklarında yani retina kanamaları, denge sağlayamama gibi durumlarda bunlar arasında bulunmaktadır. Ağır bir şekilde kalp rahatsızlığı olan ve kalp nakli bekleyenler de şartlara uygun olmaktadır. Erken emekliliğe sahip olunmak için bu tür rahatsızlıklardan birisine sahip olmak gerekiyor. Vatandaşlar için bu rahatsızlık sürecinde rapor hazırladıktan sonra devlet hastalık durumuna ve engeline göre aylık bağlamaktadır. Bu yapılan destekler sayesinde ve açıklamalar doğrultusunda vatandaşların isteklerini yerine getirmiştir.  Devlet sayesinde sağlık durumu iyi olmayan ve çalışır durumda olan insanlar aldıkları rapor sayesinde erken emekli olup mutlu bir şekilde hayatlarına devam etmişlerdir.
 
 

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER