Bu Mesleği Yapanların En Düşük Maaşı 3 Bin 600 TL Oluyor! O Meslekleri Yapanlar Dikkat!

Bu Mesleği Yapanların En Düşük Maaşı 3 Bin 600 TL Oluyor! O Meslekleri Yapanlar Dikkat!

Son zamanlarda pek çok vatandaşımız geçim güçlüğü çekmesiyle beraber bu vatandaşlarımız arasında en çok etkilenen kesim asgari ücret ile çalışan bireyler olarak ön plana çıkmaktadır.

Son zamanlarda pek çok vatandaşımız geçim güçlüğü çekmesiyle beraber bu vatandaşlarımız arasında en çok etkilenen kesim asgari ücret ile çalışan bireyler olarak ön plana çıkmaktadır. Asgari ücret ile çalışan bireyler tarafından geçim sıkıntısı çekilmesiyle birlikte pek çok vatandaşımız zorlu süreçten geçmektedir. Maaşlarının yetmediğini ve her geçen gün her şeye gelen zam ile geçinemediklerini sık sık dile getirmektedirler. Asgari ücretli vatandaşlarımız için her dönem tartışma konusu olan zam ile ilgili son dakika açıklamaları gelmesiyle beraber pek çok vatandaşımız için olağanüstü fırsatlar sunulmaya başlamış bulunmaktadır. Mesleki asgari ücret uygulamasının gündeme gelmesinin ardından milyonlarca vatandaşımız için müjdeli haber geldi. Peki, mesleki asgari ücret uygulaması nedir? İşte konuya dair tüm ayrıntılar…

Asgari ücretle çalışan bireyler için gelen son dakika müjdeli haber sonrasında pek çok vatandaşımız araştırmaları son hızıyla sürdürmeye devam ediyor. 2020 asgari ücret tutarı brüt 2 bin 943 TL olarak bilinmesinin yanı sıra net 2 bin 324 TL olarak belirlenmektedir. Asgari ücretli bireyler için bu ödemelerin yetersiz gelmesiyle birlikte iyileştirmek adına pek çok sayıda talep oluşturuldu. Ancak oluşturulan bu talepler üzerine herhangi bir gelişme kaydedilmedi. Asgari ücretli bireyler için oluşturulan talepler arasında ikramiye ödemeleri, temmuz ayı içerisinde memur ve emekliler gibi zam yapılması gibi pek çok düzenlemelerin yapılması ön görüldü. Son zamanlar da ise asgari ücretli bireyler için mesleki asgari ücret uygulaması sunulması ile dikkatleri üzerine çekmeyi başarmış bulunmaktadır.

MESLEKİ ASGARİ ÜCRET UYGULAMASI GELİŞMELERİ!


Mesleki asgari ücret uygulamaları ile ilgili yapılan açıklamalar kapsamında her sektör için belli bir ücret uygulamasının ön görülmesi beklenmektedir. Bu kapsam doğrultusunda yapılan işin zorluğuna göre çalışan bireyler için ücret ödemelerinin yapılması bekleniyor. Böylelikle zorluk derecesine göre çalışanların alacağı aylık net ücret farklılık gösterebilmektedir. Örnek vermek gerekir ise bu durumda inşaat işinde çalışan bireyler ile birlikte masa başı işte çalışan kişilerin aynı ücreti almaması gerektiği ön görülmektedir.
Mesleki asgari ücret uygulamasının hayata geçirilmesi doğrultusunda inşaat sektöründe çalışan bireyler için diğer meslek gruplarına göre çok daha fazla maaş alması beklenmektedir. Günümüzde zor ve yıpratıcı meslek grupları arasında bulunan İnşaat sektör çalışanları için günlük yevmiye 200 TL olarak belirlenmesiyle beraber bu ücret içerisinde yemek ve diğer ek masraflarda ön görülmektedir. Böylelikle İnşaat sektöründe çalışan bireylerin aylık alması gereken asgari ücret ödemeleri 4 bin 500 TL’yi geçtiği dikkatleri üzerine çekmektedir.

YENİ UYGULAMA NE ZAMAN YÜRÜRLÜĞE GİRECEK?

Asgari ücretle çalışan bireyler için sunulan bu fırsatlar kapsamında yeni uygulamanın yürürlüğe gireceği tarih merak içerisinde araştırılmaya başlanmış bulunmaktadır. Asgari ücret ile çalışan bireyler için yapılan bu fırsatlar kapsamında pek çok vatandaşımız artık meslek gruplarının zorluk derecesine göre maaş alma fırsatını elde edebilecek.
Lokantalarda garson ve döner ustası gibi pozisyonlarda çalışanlar, özellikle döner ustaları günlük 200 lira yevmiye alıyor. Ancak günlük yevmiye ile çalışan bu kişilerin çoğu ekonomide kayıt altında çalışan işçiler değil. Eğer mesleki asgari ücret uygulaması hayata geçerse günlük yevmiye alan bu kişiler hem ekonomide kayıt altına alınmış olacak, hem de SSK primleri ödenmiş olacak. Bu kapsamda işler derecelendirilerek kademeli olarak ücretler belirlenecek ve adaletli bir ödeme sistemi oluşturulacak. Bunun yanında görece daha hafif işlerde çalışan asgari ücretli vatandaşlar normal ücretlerini almaya devam edecekler.
 
 
 
 

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER