Bu Kurumlara Borcu Olanlara Müjde: Af Paketi İle Borçların Tamamı Silinecek!

Bu Kurumlara Borcu Olanlara Müjde: Af Paketi İle Borçların Tamamı Silinecek!
YAYINLANMA TARİHİ: 07.06.2020
ABONE OL
  
Mesleki Haber Google News Takip Et

Bu kurumlara borcu olan vatandaşlara müjde: Af paketi ile borçların tamamı silinecek! Sadece başvuru yapanlar faydalanabilecek!

Emekliler, çalışanlar, işçiler, SGK’lılar ve tüm vatandaşlarımız; bu kurumlara borcu olanlara devletten müjdeli haber geldi. Borçlu olduğunuz anapara borçların tamamı silinecek. Af paketi kapsamı içerisine giren bütün borçlar silinecek ve vatandaşın sırtından büyük bir yük alınmış olacak. Bu sayede vatandaşlarımızın büyük bir oranda ekonomik ferahlamaya gireceği planlanıyor. SSK primleri, KYK ödemeleri gibi onlarca borcun tamamı silinecek bu sayede hem devlet bu ödemeleri almak zorunda kalmayacak hem de insanların sırtından çok büyük bir yük alınmış olacak. Türkiye’nin en önemli düzenlemelerinden bir tanesi olan borç af paketi ile beraber milyonlarca vatandaşımız büyük bir borç batağından kurtulacak. İşte ayrıntılar…

Emekli olmayı hak etmesine rağmen Sosyal Güvenlik Kurumu’na borçlu olan vatandaşlarımızın borçları, Bağ-Kur’lu olduğu için ödemelerini geciktiren ve borç biriktiren vatandaşlarımızın borçları, prim borcu olanlar, GSS borcu olanlar, hastane borcu olanlar, ilaç borcu olan tüm vatandaşlarımıza devletimizden müjdeli haber nihayet geldi. Bu borçların toplam anaparaları silinecek ve bu sayede ihya sistemi devreye alınmış olacak. Enflasyon farkı gözetilmeksizin af paketi devreye alınacak. Yüz binlerce vatandaşımız bu sayede sırtındaki onca büyük yükten sadece bir tanesinden kurtulmuş olacak. Enflasyon farkının silinmesi ve tüm anapara borçların kapatılması ile alakalı ilk görüşmeler Meclis’te yapılacak. Şu an ilgili Af Paketi Kanunu’na olumlu bakan Milletvekili sayısı oldukça fazla. Bu Kanun’u reddeden ve istemeyen tüm Milletvekilleri toplamı en fazla 10 kişiyi geçmeyeceği için mecburen Meclis’ten geçmiş olacak.

TÜM BORÇLAR SİLİNECEK, SADECE BAŞVURU YAPMAK GEREKECEK!

2015 yılında yapılan bir incelemede 12 ay ve üzeri olan tüm anapara borçlar silinmişti. Ancak sadece başvuru yapan 120 bin kişinin anapara borçları silinmişti. Geri kalan 1 milyon 300 bin kişinin borçları ödenemediği için yine faiz işletilmişti. Ancak bu kez daha yüksek bir pazarlama ve tanıtım faaliyeti yürütülecek ve en az 700 bin kişinin anapara borçları faizleri ile beraber silinecek. AF Paketi Kanunu’na göre sadece 12 ay ve üzeri borcu olanların toplam anapara borçları silinecekti. 2015 yılında yapılan düzenleme ile sadece 120 bin kişinin borcu silinmişti ancak geriye 1 milyon 300 bin kişinin borcu kalmıştı. Bu kişiler af paketinden yararlanabilmek için başvuru yapmadığı sebebiyle silinmemişti. Biriken borçlar katlanarak artıyor. 2015'te yapılan düzenlemeyle 12 ay ve üzeri prim borçları silindi ve hizmetler donduruldu. Primi dondurulan ya da prim borcu bulunan yaklaşık 1 milyon Bağkurlu'nun olduğu belirtiliyor. SGK kapsamında dışarıdan prim ödeyerek emekli olanlar için yani BAĞ-KUR'a tabi olan vatandaşların yararlandığı ihya sistemi, toplu para aldıktan sonra emeklilik hakkını sona ermesine yönelik bir uygulama olup toplu para alan vatandaşların maddi durumunu düzelttikten sonra geçmiş borçlarını ödeyerek tekrar emeklilik hakkı tanına bir sistem olarak ifade edilmektedir.


HANGİ BORÇLAR SİLİNECEK?

Emeklilik için prim borcu olanların borçları, peşin ödeme yapılamayacak kadar fazla olan tüm kamu borçları, Bağ-Kur primleri, hastane borçları, eczane borçları, GSS prim borçları, askerlik borçlanması paraları, KYK ücretleri ve Kanun ile beraber açıklanacak onlarca borç başvuru ile silinebilecek.

BAŞVURULAR NEREYE YAPILACAK?

Af Paketi Kanunu’nda belirtilecek olan adreslerden ve kurumlardan kişinin bizzat başvuru yapması gerekecek. Şu an için nerelere başvuru yapılacağı belli değil.
 

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER