Bu Kişilere Ücretsiz Sağlık Sigortası Yapılacak! Hemen Başvuru Yapın!

Bu Kişilere Ücretsiz Sağlık Sigortası Yapılacak! Hemen Başvuru Yapın!
YAYINLANMA TARİHİ: 28.06.2020
ABONE OL
  
Mesleki Haber Google News Takip Et

5510 Sayılı Kanun’un getirmiş olduğu değişiklik sonucunda yaklaşık 3 milyon vatandaşımıza ücretsiz bir şekilde sağlık sigortası yapılabilecek

5510 Sayılı Kanun’un getirmiş olduğu değişiklik sonucunda yaklaşık 3 milyon vatandaşımıza ücretsiz bir şekilde sağlık sigortası yapılabilecek. 25 yaşından küçük vatandaşların tamamına koşulsuz ve şartsız sağlık güvencesi sağlanması oldu. Ancak yaş sınırı şu şekilde belirtildi: Eğer bir kişi sadece lise ve dengi okul mezunu ve öğrenci değilse 18’e kadar, eğer kişi yükseköğrenim eğitimi görüyor ise 25 yaşına kadar Devlet o kişiler hakkında koşulsuz ve ücretsiz bir şekilde sağlık sigortası kapsamına alıyor. Sağlık sistemimiz ve sosyal güvenlik sistemimizde yapılmış olan bu değişiklikler sonucunda nihayet sürdürülebilir bir sosyal güvence sistemi getirildi. Milyonlarca öğrenci vatandaşın çalışmaması durumunda 18 yaşından sonra anne veya babanın üzerinden düşmeleri oldukça sakıncalı bir durum oldu. Bu durumdan yakınan vatandaşlarımızın büyük bir bölümü artık yükseköğretim eğitimi görseler dahi sağlık sistemine dâhil edilmedikleri biliniyordu.

Gençlerin eğitim hayatları boyunca ücretsiz ve koşulsuz bir şekilde Genel Sağlık Sigortası (GSS) kapsamına alınması sağlandı. Geçtiğimiz yıllarda benzeri sistemler aktif olarak çalışıyordu ancak hiçbir öğrenci gencimiz GSS yani Genel Sağlık Sigortası kapsamına alınmıyordu. Sadece hastaneye gittiği zaman ücretsiz bir şekilde tıpkı SSK primlerini yatıran vatandaşımız gibi tedavi ve ilaç alabiliyordu. Ancak hiç kimse Genel Sağlık Sigortası kapsamına alınmıyordu. İşte 2008 yılında ve 2016 yılında iki defa gündeme gelen konu nihayet açıklığa 2020 yılında kavuştu. Bundan böyle tüm gençlerimiz öğrenim hayatları boyunca gönül rahatlığı ile sağlık sigortalarından faydalanabilecekler.

MEZUN OLANLAR ÜCRETSİZ GSS ALABİLECEK!

Korona virüs sebebi ile son sınıf öğrenciler mezun oldu. Mezun olan kişilerin ise bu ortamda iş bulabilmesi uzun bir süreyi bulacağı için tamamına ücretsiz GSS primi yatırılması ortamı oluştu. Yani mezun olmuş olan bir gencin kendine uygun bir iş bulana kadar devlet tarafından yapılacak olan ücretsiz GSS prim desteği ile beraber gönül rahatlığı ile sağlık sigortasından faydalanabilecek. Bundan böyle her mezun olmuş vatandaş iş bulamadığı takdirde iki yıl boyunca Devlet’in sağladığı Genel Sağlık Sigortası kapsamında iki yıl boyunca ücretsiz ve koşulsuz bir şekilde tedavi ve ilaç alabilecek. Eğer gençler herhangi bir işte çalışmaya başlayacak olursa ücretsiz sağlanan Genel Sağlık Sigortası kapsamı iptal edilecek ve kendilerine herhangi bir borç bildirimi yapılmayacak. Vatandaşlarımızın gönül rahatlığı ile faydalanabileceği ücretsiz sağlık sigortası primleri hemen yatırılmaya başlanacak.


GSS PRİM BORÇLARI SİLİNECEK!

Mezun olmuş ve belirli bir süre GSS yani Genel Sağlık Sigortası prim borcunu ödememiş olan kişilerin en büyük kâbusu genellikle yüklü miktardaki GSS prim borcudur. Mezun olmuş ve belirli bir süre iş bulamamış olanların bu konuda dikkat etmesi gerekecek. 24 yaşından sonra GSS prim borçları ile alakalı yapılanmalar yapılabilecek. Ancak öncesindeki tüm GSS prim borçları silinecek. Bu sayede ülkemizde sağlıktan faydalanamayan kişi kalmamış olacak.

LİSE MEZUNLARI 20 YAŞINA KADAR FAYDALANACAK!

Üniversite okumayacak olan kişiler ise 18 yaşında Liseden mezun olduktan sonra 20 yaşına kadar yani iki yıl boyunca ücretsiz sağlık sigortasından faydalanabilecek. Yararlanabilmek için ise herhangi bir başvuru yapılmayacak.
 

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER