Bu Kanun Teklifi İle Beraber 35 Bin Kişinin Telefon Hattı Kapatılacak! Hemen Kontrol Edin!

Bu Kanun Teklifi İle Beraber 35 Bin Kişinin Telefon Hattı Kapatılacak! Hemen Kontrol Edin!
YAYINLANMA TARİHİ: 29.06.2020
ABONE OL
  
Mesleki Haber Google News Takip Et

Tüketiciler için uyarı geldi! Borcunu ödemeyen bireyler kara listeye alınacak ve yasa yürürlüğe girmesi durumunda binlerce telefon kullanıma kapatılacağı bildirildi.

Günümüzde pek çok vatandaşımız Operatörlerden taahhütlü kampanyalar kapsamında cep telefonu satın alıyor. Tüketiciler için uyarı geldi! Borcunu ödemeyen bireyler kara listeye alınacak ve yasa yürürlüğe girmesi durumunda binlerce telefon kullanıma kapatılacağı bildirildi. IMEI sisteminin kapsamı genişletilmesiyle beraber cep telefonları için yeni düzenlemeler yapılıyor. Yapılan düzenlemeler sonucunda tüketici satın aldığı telefonun borcunu ödemez ise IMEI numarası kara listeye girecek ve bu doğrultuda telefon kullanıma kapatılacak.

Operatörler günümüzde birbirinden farklı kampanyalar ile telefon satıyor. Ancak yapılan son dakika açıklamaları ile birlikte tüketici borcunu ödememesi durumunda cihaz kara listeye alınacak ve iletişim kurma hizmeti sağlanmayacak. 7 yıl kullanılmayan cihazlarında IMEI numaraları kara listeye alınacağı bildirildi. Vatandaşların yıllar önce kullandıkları ve bir kenara atılan eski telefonlara kayıtlı IMEI numaralarının, kaçak şekilde yurda sokulan veya çalıntı telefonların IMEI numaraları ile değiştirilerek kullanıma açılmalarının önüne geçilecek. Söz konusu yasanın 2019 yılında sunulduğu fakat uygulamaya henüz koyulmadığı belirtildi.

"NORMALDE VAR AMA YASA UYGULANMADI"

Kırıkkale de 22 yıldır telefon sektöründe hizmet veren Serkan Üstüner tarafından son dakika açıklamaları geldi. Taahhütlü kampanyalar kapsamında satılan cep telefonlarının borçları tüketici tarafından ödenmemesi durumunda kara listeye alınma yasasının 2019 tarihi itibari ile çıkarıldığını bildirdi. Ancak operatörler Bilişim ve Teknoloji Kurumlarına yaptıkları talep doğrultusunda uygulamaya geçilmediği açıklandı. Serkan Üstüner yapmış olduğu açıklamalar doğrultusunda, "2019 yılında hat üzerine temlikli olarak 12 ay taksitle alınan telefonların borcu bitene kadar kullanabileceğini, borcu bittikten sonra kullanıma açılacağını o ödenmeyen telefonların da kara listeye alınacağı diye bir yasa çıkarıldı. Operatörlerin o zaman ki talepleri doğrultusunda şu ana kadar o yasa uygulanmadı. Normalde var ama yasa uygulanmadı. Birkaç gün önce bu yasayı biraz daha genişletip beyaz eşya ve araba gibi bunu da eklediler. Yasa var ama Türkiye'de uygulanmıyor. Ben herhangi bir şekilde kapanan görmedim. Ama yasa var"  ifadelerini kullandı.

"DEVLET HER AN BU YASAYI YÜRÜRLÜĞE KOYUP, CİHAZ KAPATMALARINA BAŞLAYABİLİR"


Yasanın her an yürürlüğe konulabileceğini ve telefon kapatmalarının başlayabileceğini anlatan Üstüner, telefonların da güvenilir ve bilinen yerlerden alınmasını belirterek sözlerini şu şekilde sürdürdü:

"Güvenilir bilinen yerlerden alması çok önemli. İnternette de bu tarz cihazlar satılabiliyor bazı sitelerin ismi adı altında. Mağduriyetin oluşmaması için bilinen yerlerden alınması önemli. Çünkü devlet her an bu yasayı yürürlüğe koyup cihaz kapatmalarına başlayabilir. Herkesin cihazının kapanacağı anlamına gelmez. Adam ödüyordur ona denk gelmiştir kapanmaz. Mesela ödemeyen birisi denk gelir onunki kapanabilir. Bundan dolayı dikkat etmeleri lazım. Birçoğu fatura kesmeden o eski cihazın faturası ile satıyor. Hani ilk alınan bayinin kestiği cihazın faturasıyla kesiyor. O cihazların yasa olarak da sıkıntıları var. Sonuçta cihaz kendi adına olmadığı için ileride telefonu çaldırdığında kaybettiğinde ya da tüketici hakem heyetine başvuru yaptığında kendi adına olmadığı için o başvuru kabul edilmiyor" ifadelerini kullandı.

"SIKINTILI BİR DURUM"

Telefoncu Üstüner, "Diğer taraftan kapanma mevzusunda bunu operatör olarak da düşünmeyin mesela bazı zincir marketler var sözleşme yapıyor. Onlar da sözleşmelerinde zaten birçoğu bunu madde olarak ekliyor 'ödenmezse kapanacak' diye. Bu şekilde satılan ortada gezen binlerce cihaz var. Yani sıkıntılı bir durum. Bir kimse bunu alıp oğlu da kullanabilir. Bunun altyapısında sim kartla eşleşme yapılacağı söylendi. Aldığı numara üzerine eşleşme yapılacağı söylendi. Fakat birine hediye edebilir, çocuğu kullanabilir ya da bir yakını da kullanabilir. Bunu yapamayacaklarını BTK'ya bildirdiğini, Bilgi Teknoloji Kurumunun da bununla ilgili yeni bir çalışma başlattığını söyledi. Hala sonuçlanan çözümlenen sonucu bitirilmiş bir şey yok" dedi.

Üstüner, bu tür cihazları ucuz alıp internet üzerinden sattıklarını ve bir dönem de bununla ilgili vurgun yapanların da olduğunu sözlerine ekledi.
 

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER