Bu Hastalığı Olanlara Devlet Maddi Yardım Yapıyor!

Bu Hastalığı Olanlara Devlet Maddi Yardım Yapıyor!

Devletimiz günümüzde kronik hastalığa sahip olan kişiler için çeşitli maddi yardımlarda bulunmaktadır.

Devletimiz günümüzde kronik hastalığa sahip olan kişiler için çeşitli maddi yardımlarda bulunmaktadır. Bu şekilde hastalığa sahip olan ve cihaza bağlı şekilde yaşamını sürdürmek zorunda olan kişiler için de elektrik tüketim fatura desteği sağlanabilmektedir. Kesintisiz şekilde cihaza bağlı kalarak yaşamını sürdüren bu kişiler genel olarak hane içerisindeki elektrik masrafını arttırdığı için sağlık yardımları kapsamında bu şekilde bir yardım programı oluşturulmuş ve düzenli olarak sağlanmaktadır.

Yardım programının kapsamından söz edilecek olursa da 3294 sayılı Kanun gereği muhtaç olduğu belirlenen ve 2828 sayılı Evde Bakım Yardımı alamayan kronik hastalara sağlandığı söyleyebilmektedir. Bu şekilde hastalara sahip olan hanelere ödenen bu aylık elektrik tüketim destekleri tek bir başvuru ile birlikte alınabilmektedir. Elektrik tüketim desteğine başvuru için direkt olarak kronik hasta olan kişi başvuru oluşturabilmektedir. Ancak evden çıkmayacak durumda olan hastalarda da hastaya bakmakla yükümlü olan kişi de başvuru yapabilmektedir. Evden çıkmayan ve herhangi bir bakan kişi olmaması durumunda ise hastanın hanesindeki Vakıf personeli tarafından da başvuru oluşturulabilmektedir.

YARDIM GEREĞİ VERİLEN PARA DESTEĞİ NE KADARDIR?


Yardım kapsamında sağlanan para desteğinden bahsedilecek olursa 3 çeşit yardımdan söz edilebilmektedir. Bu yardımların ilki olan aylık elektrik tüketim desteği 200 liraya kadar olabilmektedir. İkinci bir destek paketi olan kesintisiz elektrik paketinde ise ilgili kişilere kesintisiz güç kaynağı yardımı yapılabilmektedir. Son durumda ise üçüncü olarak destek paketinde de birikmiş elektrik faturaları ödenebilmektedir. Cihazın çalıştığı günden itibaren aylık olarak biriken elektrik faturaları belirlenerek tek sefere mahsus devlet tarafından ödenerek karşılanmaktadır. Fakat elektrik tüketim desteği her ay verilmektedir.
Yaşlılık aylığı genel olarak günümüzde birçok kişi tarafından alınmaktadır. Yaşlı ve engelli yardımları kapsamında gelişen yaşlılık aylıkları sosyal güvencesi olmayan ve kendisi ile birlikte eşinin ortalama aylık geliri asgari ücretin üçte birinden daha az olan kişilere sağlanmaktadır. Özellikle yıldan yıla artan enflasyon değerleri ve pahalılaşan yaşam standartları birçok kişinin maddi sıkıntısını giderebilmektedir. Çeşitli koşulları bulunan yaşlılık aylığının 65 yaş üstü kişilere sağlandığı da belirtilebilmektedir. 65 yaş ve üstü olan ve koşulları sağlayan her vatandaş yaşlılık aylığından faydalanabilmektedir. Bu yaş şartını sağlayamayan hiçbir vatandaş yaşlılık aylığından yararlanamamaktadır. Bunun dışında farklı özel durumları bulunan kişiler de diğer yardım faaliyetlerinden faydalanmaktadır.

YAŞLILIK AYLIĞI NE KADAR ÖDENİYOR?

65 yaş üstü vatandaşlara sağlanan yaşlılık aylığı 2020 yılında 672,81 TL olarak söylenmektedir. Her ay düzenli şekilde alınan bu aylık tutarı her yıl zam değeri alabilmektedir. Genel olarak yılın başında yapılan zamlar neticesinde biraz daha yüksek tutarlardan yaşlılık aylığı alınabilmektedir. Direkt olarak T.C. kimlik kartı ile başvuru yaparak bu aylığa sahip olunabilmektedir. Aylıktan faydalanmak isteyen kişilerin direkt olarak kendisi başvuru yapabildiği gibi 18 yaşından büyük olan bir yakını da başvuru yapabilmektedir. Başvurular sadece aile bireylerinden alınabilmektedir. Diğer kişiler akrabalık derecesi ne olursa olsun başvuru yapma hakkına sahip olamamaktadır.
Yaşlılık aylığı başvuruları Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına yapılan başvurular dahilinde alınabilmektedir. Çeşitli gelir beyanı ve kişi başına düşen net gelirlerle birlikte otomatik sistem içerisinden aylıklar ilgili kişilere bağlanmaktadır. Aylık almaya hak kazanan kişilerin maddi durumu iyi olan bir yakınına ya da çocuğuna yerleşmesi durumunda aylığın kesilme ihtimali de bulunmaktadır.
 
 
 

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER