Bu Ev Hanımları Hemen Emekli Olabilecek! Tek Gereken T.C. Kimlik İle Başvuru Yapmak!

Bu Ev Hanımları Hemen Emekli Olabilecek! Tek Gereken T.C. Kimlik İle Başvuru Yapmak!
YAYINLANMA TARİHİ: 24.06.2020
ABONE OL
  
Mesleki Haber Google News Takip Et

Yeni düzenlemeler sonucunda milyonlarca ev hanımı hemen emekli olabilecek. Tek gereken T.C. kimlik belgeleri ile başvuru yapmak.

Yeni düzenlemeler sonucunda milyonlarca ev hanımı hemen emekli olabilecek. Tek gereken T.C. kimlik belgeleri ile başvuru yapmak. Yapılan bu yeni düzenleme sonucunda milyonlarca ev hanımı hemen emekli olabilecek. Ev hanımı olan milyonlarca vatandaşımızın emekli olabilmesi eskiden neredeyse imkânsızdı ancak gerçekleştirilen bu yeni düzenleme sayesinde milyonlarca vatandaşımızın erkenden emekli olabilmesi sağlanabilecek. Ev hanımlarına emeklilik için düzenleme geliyor. Hiç sigorta girişi olmayan kadınlara da SGK prim ödemesi ile emeklilik kapısı açılacak. Doğum borçlanması çalışan kadınlara erken emeklilik sağlarken, çalışmayan kadınlara da fırsat sağlayacak. Evinde çalışan, üreten, ekonomiye katkıda bulunan ev kadınları, bunun karşılığında emekli olabilme imkânına sahip olabilecekler. Ev hanımları dilerlerse düşük sigorta primine sahip olsunlar dilerlerse hiç sigorta primleri olmasın hemen emekli olabilecekler.

18 yaş ve üzerinde olan vatandaşlarımızın üretim yapmaları ve satış yapmaları vasıtası ile emekli olabilmelerine imkân tanındı. Ayrıca 50 yaşın üzerindeki 25 yıllık evli kişilerin hemen emekli olabilme fırsatı oluşturuldu.
  • İlk şart 18 yaşından büyük olmaları ve başka bir yerde çalışmamaları.
  • Havlu, örtü, çarşaf, çorap, halı, kilim, örgü, dantel, nakış işleri ve turistik eşya, hasır, sepet, süpürge, paspas, fırça, yapma çiçek, gibi el sanatlarını evde kendi imkanlarıyla çalışıp üreterek satışını yapmaları gerekiyor.
BAŞVURU ŞARTLARI NELERDİR?
  • İlk olarak, vergi dairesinden Gelir Vergisi mükellefi olunmadığına dair yazı alınıyor. Ardından ‘İsteğe Bağlı Sigorta Giriş Bildirgesi' doldurularak kimlik fotokopisi ile başvuru yapılıyor. Başvurunun ardından ev hanımlarının sigorta başlangıç tarihi, isteğe bağlı sigortalılık başvuru tarihini takip eden günden itibaren başlatılıyor.
  • Primler belirlenirken; Vergiden muaf olarak evde el işi yapan kadınların, kendileri tarafından belirlenecek kazancın yüzde 32'si oranında prim ödenecek. Prim ödemesinin yüzde 20'si malullük, yaşlılık (emeklilik) ve ölüm sigortası, yüzde 12'si ise Genel sağlık Sigortası’ndan oluşmaktadır.
HEMEN BAĞ-KUR’A KAYIT YAPILABİLECEK!

Ev hanımları hemen Bağ-Kur’a kayıt yaparak emekli olabilmek için eşsiz fırsattan yararlanabilecekler. Vatandaşlarımızın erkenden emekli olabilmesi için kendilerine eşsiz fırsatlar verilecek. Ev hanımları için emekli olabilmek için öncelikle belirlenen tüm şartlar yukarıda yazdığı gibi olacak. Yukarıda yazılı olan tüm şartları karşılayan vatandaşlarımızın tamamı hemen emekli olabilecek.


BAĞ-KUR ÜZERİNDEN EMEKLİ OLABİLECEKLER

Ev kadınlarının isteğe bağlı sigortalılık kapsamında yatıracakları primler Bağ-Kur kapsamında değerlendiriliyor. Yani normal esnaf Bağ-Kur için ayda 613 lira prim öderken, ev kadınları 158 lira daha az prim ödeyerek Bağ-Kur’lu olabiliyor.

NE ZAMAN EMEKLİ OLABİLECEKLER!

Ev hanımlarının emekli olabilmesi için azami yaş şartı 58 olarak belirlendi. Ancak 50 yaşında olan ve 25 yıllık evli olan kadınlar da hemen prim borçlanması yaparak emekli olabilecek. Bu vatandaşlarımızın tamamı emekli olabilmek için prim borçlanması yapabilecek. Ayrıca 18 yaşın üzerindeki tüm ev hanımları Havlu, örtü, çarşaf, çorap, halı, kilim, örgü, dantel, nakış işleri ve turistik eşya, hasır, sepet, süpürge, paspas, fırça, yapma çiçek, gibi el sanatlarını evde kendi imkânlarıyla çalışıp üreterek satışını yapmaları sebebiyle emekli olabilmek için Bağ-Kur’dan primlerini yatırarak emekli olabilecekler.
 
 
 
 

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER