Bu Bankalar Emeklilere Faizsiz Kredi Veriyor! Emeklilere Faizsiz Kredi Veren Bankalar Hangileri?

Bu Bankalar Emeklilere Faizsiz Kredi Veriyor! Emeklilere Faizsiz Kredi Veren Bankalar Hangileri?
YAYIN TARİHİ: 24.06.2020 23:24:00
ABONE OL
  
Mesleki Haber Google News Takip Et

Emekliler günümüzdeki en zor geçime sahip olan kişilerdir. Özellikle en düşük emekli maaşının 1,500 TL olduğu düşünülünce ekonomik olarak ne kadar zor durumda oldukları belli oluyor.

Emekliler günümüzdeki en zor geçime sahip olan kişilerdir. Özellikle en düşük emekli maaşının 1,500 TL olduğu düşünülünce ekonomik olarak ne kadar zor durumda oldukları belli oluyor. Türkiye’de yoksulluk sınırı 5 bin TL olarak değerlendirilmişti ancak en düşük emekli maaşının 1,500 TL olduğu kesin. Emeklilere faizsiz kredi veren bankalar 2020 yılında özellikle emekli vatandaşlarımızın daha rahat geçinebilmeleri için çabalıyor. İnsanlar geçinebilmek için mecburen bankalardan kredi kullanıyor ve ödemeleri yapamıyor. Emekli kişilere kredi veren bankalar kendi müşterileri olsalar dahi insanlara verilen kredi miktarlarında ve şartlarında oldukça zorlayıcı durumlar gözlemlenebiliyordu. Özellikle en düşük emekli maaşı tutarından emekli maaşı alan kişilerin rahat bir şekilde kredi kullanabilmesi için yapılandırmaya alınan tüm çalışmalar geçersiz sayılacak. Yeni alınan kararlar doğrultusunda pek çok emekli vatandaşımıza düşük ve sıfır faizli kredi imkânı geliyor. Hangi bankalar emeklilere faizsiz kredi veriyor? Faizsiz kredi şartları neler? İşte tüm cevaplar…

EMEKLİLERE FAİZSİZ KREDİ VEREN BANKA VAR MI?

Milyonlarca emekli kişi emeklilere faizsiz kredi veren banka var mı sorusunu soruyor. Geçtiğimiz dönemlerde hükümet tarafından verilen vaatler tamamı ile vaat olarak kaldı. Emeklilere verilecek olan faizsiz kredi sözü sadece Denizbank ve Vakıfbank tarafında bin TL’ye kadar verilmişti. Emekli maaşının 10 katına kadar faizsiz kredi veren bankalar oluşturulacağı ve bu bankalardan emeklilerin gönül rahatlığı ile hemen kredi kullanabilecekleri ifade edilmişti. Özellikle hükümetten gelen bu yönde talepler ve vaatlerin gerçek manada vaat olarak kalması ve insanların kandırılması da cabası oldu. 10 maaş faizsiz avans verilecek, 10 maaş faizsiz kredi verilecek sözü şu an için geçerli olmayacak. Emekli vatandaşlarımız sıradan insanlar gibi herhangi bir bankadan mevcut kredilerini kullanabilecekler. Milyonlarla memur ve işçi emeklisi kendilerine verilen bu sözün tutulmasını beklerken hükümet kanadından konu hakkında zaman zaman yapılan açıklamalar bulunsa da net olarak atılmış bir adım gelmedi.

EMEKLİLİK KREDİSİ ŞARTLARI NELER?
  • Emekli olan bireylerin, faizli ya da faizsiz kredi imkânlarından yararlanabilmeleri için aşağıdaki şartları sağlıyor olması gerekmektedir. Emeklilere faizsiz kredi veren bankalar, yaş ve hastalıklara bağlı olarak risk durumu değerlendirmesi yaparak, bazı kriterleri göz önüne almaktadır.
  • Emeklilerin bankadan kredi çekebilmeleri için gerekli olan yaş sınırı, 75 yaştır. Bazı bankalar bu sınırı 80 olarak belirlemekle birlikte, bu yaşlardan daha yaşlı olan kimseler risk grubunda değerlendirildiği için kredi almaları pek mümkün değildir.
  • Her ne kadar emekli maaşı devlet güvencesi altında olsa da, kredi çekmek isteyen emeklinin tamamen kara listede olmaması önemlidir. Kara listede olan emeklilerin, kredi çekebilmesi oldukça zor hatta imkânsızdır.
  • Çekilmek istenen kredi tutarının aylık taksiti, emekli maaşının yarısından fazla olamamaktadır. Bu nedenle alınan maaşın miktarı, kredi tutarında da belirleyici rol oynamaktadır.
  • Bankalar emekliler için genellikle, 36 ile 48 ay arasında vade üst limiti belirlemektedir. Yaş faktörünü dikkate alan bankalar, ihtiyaç kredileri için en fazla 36 ay vade imkânı sunarken, taşıt kredileri için ise 48 ay vade imkânı vermektedir. Bazı bankalarda vade üst limiti, biraz daha yüksek olabilmektedir.
  • Herhangi bir gayrimenkulünü ipotek ettirerek kredi çekmek isteyen emeklinin evli olması durumunda, mutlaka eşinin yazılı ve imzalı izni olma şartı bulunmaktadır.
 
 

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER

ÇOK TIKLANANLAR