Borsa İstanbul BIST 100 Endeksi, Günü yüzde 0,85 Düşüşle Kapattı!

Borsa İstanbul BIST 100 Endeksi, Günü yüzde 0,85 Düşüşle Kapattı!

Borsa İstanbul BIST 100 endeksi günü nasıl kapattı? Borsa İstanbul'da hangi sektörler kazandı? Hangi sektörler değer kaybetti? Analistler nasıl yorumladı? Ekonomistler ne diyor?

Borsa İstanbul, BIST 100 endeksi, günü %0,85 düşüş göstererek, 114.808,56 puandan tamamlamıştır.

BIST 100 endeksi, önceki kapanış puanına göre 985,03 puan azalış gösterirken, toplam işlem hacmi 22,9 milyar lira olarak gerçekleşmiştir.

HANGİ SEKTÖRLER DEĞER KAZANDI? HANGİLERİ DEĞER KAYBETTİ

Bankacılık endeksi %0,89, holding endeksi %1,78 değer kaybetmiştir. Sektör endeksleri arasında en çok kazandıran ise %1,68 ile iletişim olurken, en çok gerileyen ise %5,80 ile spor olmaktadır.

ANALİSTLER NASIL YORUMLADI?

Analistler tarafından yapılan yorumlara göre, yeni tip korona virüs (COVID-19) salgınına yönelik çıkan ikinci dalga riskine karşı endişelerin oluşması ve ABD'nin vaka sayısında yaşanan artışın önüne geçemediği ve bazı eyaletlere yönelik, yeniden kapatma durumunun gündeme gelmesi ile risk iştahının azaldığını belirtmişlerdir. 


ABD ile Çin arasında artmakta olan gerilimin yanı sıra Libya ile Suriye de yaşanan meselelerin, jeopolitik tarafta yakından takip edilmekte olan gündem maddeleri olduğunu ifade etmişlerdir.

Analistler, haftaya yurt içinde oluşan ödemeler dengesi ile beraber sanayi verilerinin, yurt dışında ise Avrupa Merkez Bankası faiz kararına karşın, ayrıca ABD Merkez Bankası'nın yayımlayacağı Bej Kitap, ABD'de enflasyon Çin'de yaşanan büyüme başta olmak üzere yaşanan yoğun veri gündeminin takip edileceğini bildirmektedirler. 

"15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü" dolayısı ile 15 Temmuz 2020 Çarşamba günü yurt için piyasalarının kapalı olacağı açıklamasında bulundular.

Analistler ayrıca teknik açıdan, BIST 100 endeksi için 113.300 puanın destek konumunda bulunduğunu belirtirken, 116.500 puanın üzerine çıkılması durumu ile 120.000 puanın direnç olarak izleneceğini açıklamalarında bulunmuşlardır.

Ekonomistler katıldıkları, Ödemeler Dengesi Beklenti Anketi'nde, cari işlemler hesabının Mayıs ayında 4,3 milyar dolar açık vermesini beklemektedir. Ekonomistler yorumlarına devam ederken 2020 sonuna ilişkin yaşanan cari işlemler dengesi beklentisinim ortalaması ise 17,5 milyar dolar açık olarak gerçekleşmiştir. Yapılan ankete katılmış olan, ekonomistlerin yıl sonu cari işlemler açığı beklentilerini 13 milyar dolar ile 25 milyar dolar arasında yer almaktadır.

Ekonomistler tarafından, arındırılmamış sanayi üretim endeksi durumunun ise Mayıs ayında 2019'un aynı dönemlerine göre %28,7 azalmasını beklemektedirler.

Mayıs ayında takvim etkisinden arındırılmış olan sanayi üretim endeksine göre ise yıllık bazda %19,7 gerileyeceği tahmini yapılmaktadır.DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER