Borsa da Riskler Artıyor! Riskler Artarken Dikkat Etmemiz Gereken Sebepler Nelerdir? İşte 5 Sebep!

Borsa da Riskler Artıyor! Riskler Artarken Dikkat Etmemiz Gereken Sebepler Nelerdir? İşte 5 Sebep!
YAYINLANMA TARİHİ: 26.06.2020
ABONE OL
  
Mesleki Haber Google News Takip Et

Borsa da yatırımcılar boğa piyasasına dair ibareler gösterse de borsalarda riskler artmaktadır! Borsalarda yaşanabilecek 5 etkiden bahsedilmektedir? Borsa etki yaratabilecek 5 sebep nelerdir? Birinci sebep boğalar... İşte detaylar...

Wall Street’te çarşamba günü sert bir düşüş yaşandı. Yaşanan bu durum hisse senetleri piyasalarında yaşanan çok daha büyük bir krize neden olabileceği düşünülmektedir. Marketwatch yazarı Michael Brush tarafından yoruma göre borsalarda etki yaratabilecek beş sebebi belirledi ve düzenledi.

Michael Brush’ın beklentileri kapsamında, borsalarda mart ayı süresince olumlu farktörler oluşmuştur. Bu durum borsaların tekrar aynı dip seviyesine inmesini engel olmaktadır fakat Wall Street endekslerinde %5 ila %10 arasında düşüş beklemek mantıklı olarak düşünülmektedir.

ETKİ YARATABİLECEK 5 SEBEP NEDİR? 

BİRİNCİ ETKİ/ BOĞALAR PİYASALAR DA


Boğa piyasası yatırımcıları tarafından piyasa duyarlılığını etkilemeye devam etmektedir. Michael Brush’un yorumuna göre bu çok ateşli bir etki olarak görülmemektedir fakat hisse senedi alımlarını zorlaştırdığı görülmektedir ifadelerine yer verdi. Bu yaşanan kalabalık daha fazla boğa piyasasına dönüşmektedir.

Bu da daha az boğa stratejisi uygulamak gerektiği anlamına geldiği düşünülmektedir. Michael Brush piyasa duyarlılığındaki artışı şu şekilde açıklıyor, Chicago borsasındaki aşırı optimizmle ifade etmektedir. Ayrıca Robinhood uygulaması üzerinden borsaya giriş yapmakta olan yeni yatırımcılar da rekor seviyeye ulaşmış durumdalar.

İKİNCİ ETKİ/ ŞİRKET İÇİ ALIMLAR DURMUŞTUR!

İçeriden yapılan alımlarda nötr seviyeye doğru ilerlendiği görülmektedir.12 şirket yöneticisi tarafından Salı günü, 100.000 dolar değerinde hisse satın almışlardır. Brush bu durumun çok düşük bir seviye olduğunu görüşünü ifade etmektedir. 

Yaşanan düşüşün sebeplerinde bir diğeri de şirketlerin kazanç sezonuna girmiş olması olarak belirtilmektedir. Bu kapsam doğrultusunda içerden yapılan alımlar kitlenmiş durumda olduğu görülmektedir. Fakat Marketwatch yazarı bunun tüm hikayeyi açıklamadığı görüşünü savunmaktadır.

ÜÇÜNCÜ ETKİ/ SALGIN KORKUSU ENDİŞELERİ ARTIYOR!


Küresel ölçekte yaşanan yeni tip korona virüs (Kovid-19) salgınında risk yükseliş söz konusu olduğu belirtilmektedir. Normalleşme sireci ile beraber yeni vaka sayılarında yeniden bir yükseliş görülmektedir.

Michael Brush korona virüs salgının ilk günlerinde bunun test sayılarında yaşanan artıştan kaynaklandığının söylenebileceğini ifade ederken fakat artık bunun mümkün olmadığı görüşünü bildirmektedir. 

Korona virüs'ün insanlar arasında dolaşması  bulaş riskinin çok olması nedeniyle vaka sayısı test sayısına oranla artış göstermektedir. Marketwatch yazarı Harvard Üniversitesi’nden Dr. Michael Mina tarafından yapılan açıklamalara göre salgında yaşanan sürecin dahil olduğu, ve konuştuğu birçok bulaşıcı hastalık uzmanı tarafından alınan verilere göre ekim ayı başındaki grip mevsimi olması ile birlikte salgında ciddi bir artış oranının ortaya çıkacağı konusunda uyardığı açıklamaları yapılmıştır.

DÖRDÜNCÜ ETKİ/ BİDEN BORSALARI KORKUTMAKTADIR!

Wall Street’te politik riskler yaşanmaktadır ve de artış göstermektedir. Yapılan Anketler Joe Biden’ın an itibariyle Beyaz Saray’ın favori ismi olduğu ifadeleri kullanılmaktadır. Ayrıca göstergeler, ABD Senatosu’nu da Demokratların kazanacağı yönünde olmaktadır. 

Demokratlar tarafından uygulamak istenen vergi ve sınırlama politikaları hisse senetleri için olumsuz bir beklenti oluşturmaktadır. Wall Street Biden’ı olumlu karşılamamaktadır. Michael Brush, analiz şirketi Corerstone Macro’nun verileri doğrultusunda Biden’ın politikalarının borsalar için büyük bir yük oluşturacağı açıklamalarında bulunmaktadır. 

 Michael Brush'un yorumuna göre kurumsal vergi oranındaki, sermaye kazanımları ve temettü vergilerinde yaşanan yükseliş seyri işyerleri ve yatırımcılar için 3,5 trilyon dolara mâl olabilmektedir.

BEŞİNCİ ETKİ/ BORSALAR ZAYIF VE MEVSİMSEL DÖNEME GİRİLMEKTE

Wall Street’te geleneksel olarak temmuz ayından itibaren ekim ayının sonuna kadar bir yavaşlama görülmektedir. Michael Brush'un yorumuna göre borsaları mevsimsel sebeplerle zayıf bir dönem beklediği görüşünü paylaşmaktadır.DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER