Borçlu Esnaflar İçin Müjdeli Haber Sonunda Geldi! Esnafların Borçları Tekrar Ertelemeye Gidiyor!

Borçlu Esnaflar İçin Müjdeli Haber Sonunda Geldi! Esnafların Borçları Tekrar Ertelemeye Gidiyor!

Bilindiği üzere koronavirüs salgını öncesinde kredi çekmiş ve ödemelerini yapmaya başlamış binlerce esnaf bulunuyor.

Bilindiği üzere koronavirüs salgını öncesinde kredi çekmiş ve ödemelerini yapmaya başlamış binlerce esnaf bulunuyor. Bu esnaflar ise korona virüs salgınının bu şekilde ekonomiyi ve işleri etkileyeceğini tahmin edemediğinden dolayı salgın döneminde oldukça büyük sıkıntılar yaşadı. Fakat devlet tarafından verilen destekler ile birlikte bu ekonomik sıkıntılar bir şekilde halledildi. Son gelen haberler doğrultusunda da bu borçlu esnafların borç ödemelerini birkaç ay daha uzatılacağı duyuruldu. Pek çok esnaf için uzun süredir beklenen bu haber ile birlikte de esnafların iflas etmesi tamamen önlendi. Esnaflar verilen tarih boyunca ödemelerini yapmayarak işletmelerini geliştirmeye yönelebilecek.

ESNAFLAR İÇİN BORÇ ERTELEME SÜRESİ BELLİ OLDU!

Günümüzde bulunan bütün borçlu esnaflar için korona virüs kapsamında borç erteleme süresi sonunda duyuruldu. Yapılan açıklamaya göre ise borçlu olan esnafların hiçbir koşul gözetmeksizin 3 ay boyunca borçlarını erteleme fırsatı bulunacak. Genel olarak esnafların salgın döneminde ciddi anlamda gelir sıkıntısı ve çalışan sıkıntısı yaşadığından dolayı devlet destekli bir şekilde borçları ertelenecek. Böylelikle de esnaflar rahat bir nefes alarak ödemelerini ileri bir tarihte tekrar yapabilecek. Bu dönemde de ödemelerin birikmesi söz konusu olmayacak. Verilen tarihten itibaren aylık normal borç ödemeleri devam edecek. Direkt olarak borçların ödeme tarihi ertelenecek.


KARAR RESMİ GAZETEDE YAYIMLANDI!

Esnaf kredilerinin ertelenme kararı ise yakın bir süre önce Resmi Gazete’de yayımlandı. Tam olarak karara bağlanan borç ertelemeleri ise bugünden itibaren geçerli oldu. Fakat esnafların bu borç ertelemesi konusunda halen çeşitli şüpheleri bulunuyor. Bu şüphelerden biri olan borçların ekstra faizlenmesi durumu ise kesinlikle söz konusu değildir. Esnaf kredileri ödeme tarihleri ertelenirken üzerlerine hiçbir şekilde ekstra faiz eklemesi yapılmayacak. Tamamen esnafların fayda sağlaması ve tekrar borçlanmaya girmemesi için verilen bu hak ile birlikte borç yapılandırmasına gitmeden erteleme yapılabilecek. Esnafların bu noktada ekstra bir ödeme yapacakları düşüncesine kapılmalarına gerek yoktur. Kararın detaylarına Resmi Gazete’den ya da çeşitli bakanlıklardan ulaşmak mümkündür.
Esnafların bu borç erteleme hakkı ise bir defaya mahsus şekilde yapılacak. Dolayısıyla esnafların defalarca borç erteleme talebi oluşturması mümkün değildir. Bu konu ile ilgili de resmi bir açıklama gelmiş olup daha önceden borç ertelemesi yapan kişilerin bu haktan yararlanamayacağı açıklanmıştır. Borç ertelemesi yapacak olan esnafların verilen kararın koşullarını detaylıca inceledikten sonra başvuru taleplerini iletmesi öneriliyor.

ESNAF KREDİ BORÇLARI NE ZAMAN ERTELENİYOR?

Esnaflar için oldukça önemli olan borç ertelemesi sonunda gerçekleşiyor. Toplam bütün kredi borçlarının erteleneceği haberinin gelmesi ile birlikte pek çok esnaf ne zaman erteleneceğini merak etmeye başlamıştı. Fakat gelen son açıklamaya göre bu erteleme tarihi kesin olarak açıklandı. Yapılan açıklamanın detaylarında ise esnaf kredi borçlarının 30 Eylül tarihinden itibaren 3 ay süre ile erteleneceği söylendi. Genel olarak 2020 yılının sonuna kadar geçerli olan ertelemenin korona virüs vaka durumunun analizlerine göre uzatılabileceği düşünülüyor.
Daha öncesinde 1 Temmuz ile 30 Eylül tarihleri arasında faizsiz şekilde erteleme kararı verilen esnaf kredileri tekrardan bu şekilde ertelemeye gidebiliyor. Esnaflar için oldukça güzel bir haber olan erteleme kararı ile birlikte çalışan maaşlarının ödenmesi ya da işletme giderlerinin karşılanması konusunda sıkıntılar yaşanmayacak. Bunun yanında devlet desteği olarak vergi muafiyeti ve çeşitli fatura borçlarının da ertelenmesi söz konusu olabilecek. Bu konu ile ilgili de detaylı açıklamalar bakanlıklar tarafından geçtiğimiz günlerde yapılmıştı.
 

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER