BİTCOİN Fiyatı, Rekora Koşan Altına Yetişebilir mi? Altın'ın Yükselişi Bitcoin'i Nasıl Etkileyecek?

BİTCOİN Fiyatı, Rekora Koşan Altına Yetişebilir mi? Altın'ın Yükselişi Bitcoin'i Nasıl Etkileyecek?
YAYINLANMA TARİHİ: 25.06.2020
ABONE OL
  
Mesleki Haber Google News Takip Et

Bitcoin ve altın'ın birbirine benzemesini sağlayan özellikler nelerdir? Bitcoin'e ilgi gösterilmesini sağlayan durumlar nelerdir? Bitcoin'in öne çıkmasını sağlayan avantajlar nelerdir?

Altın fiyatı rekora koşmaya devam ediyor. Altın fiyatları yatırımcı vatandaşın ilgi odağı olmaya devam ederken altın fiyatları 9 yılı aşkın süredir ulaşamadığı seviyelere ulaşmıştır. Altın güvenli liman denildiğinde akla gelmeye devam ediyor. Kripto para yatırımcıları tarafından da takibe devam ediliyor. Bitcoin'inde güvenli limanlar arasında yer aldığı da bir süredir düşünülmektedir.

ÇOK YAKINDA ALTIN FİYATLARINDA 1.800 DOLAR SEVİYELERİ GÖRÜLEBİLİR

Yeni tip korona virüs gündemde kendini göstermeye devam ederken bu sebeple  yaşanan ekonomik belirsizlik ve karışıklık süreci devam etmektedir. Bu kapsamla beraber altın bu hafta itibari ile son 9 yılın en yüksek seviyelerini görmüştür.

  XAU/USD paritesi 1.780 dolar seviyelerinin biraz altında olsada fakat altın fiyatı için orta vadeli dönemde 1800 dolar oldukça makul bir beklenti olarak ortaya çıkmaktadır.

ABD ve Çin arasında yaşanan ticari gerilimler ekonomiye etkisini sürdürmektedir. Ekonomiye etkisi olan pek çok olay, güvenli liman olarak bilinen varlıklara olan talebi yaklaşık iki yıldır durmadan arttırmaya devam ediyor. Durgunluğa eklenen korona virüs pandemi süreci, tüm dünyayı etkisi altına alarak küresel ölçekte pek çok yatırımcının güvenli liman olan altına hücum etmesine sebep olmaktadır.

Bu tarz belirsizlik dönemlerinde şuan olan salgın süreci gibi dönemlerde, yatırımcılar riskli olarak görünen varlıklardan çıkış yaparak güvenini kanıtlamış varlıklara yönelmektedir.

BİTCOİN DOĞASI NEDENİYLE ALTINA BENZETİLİYOR!


Enflasyona karşı riskli durumlardan korunma görevi olan altın gibi güvenli liman olarak bilinen varlıklara olan ilgi artışı yaşanmaktadır. Bu durum Bitcoin’e de daha fazla ilgi gösterilmesine sebep olabilir. 

Politik gerilimlere eklenen korona virüs salgını pandemisinin tırmanması ile beraber Bitcoin (BTC)nin elindeki koz da artmaktadır. Bitcoin yalnızca dijital olarak mevcut olmasına rağmen doğası nedeniyle altına benzetilmektedir.

HemBitcoin hemde altın, sınırlı talebe sahip varlıklardır. Bu sebeple, bu durum düşünüldüğünde aralarında ki bu benzerlik daha da katlanmaktadır. Üstelik altının arzı bilinmiyorken Bitcoin'in 21 milyon adet üretilebileceği bilinmektedir. Tüm Bitcoin’lerin 2140 yılında piyasada olacağı düşünülmektedir. Fakat bu kıtlık özelliği durumu, bugün bile varlığın değerine değer katmaktadır.

BİTCOİN'İN ÖNE ÇIKMASINI SAĞLAYAN AVANTAJLAR MEVCUT!

Bitcoin'inde bir çok faydası olduğu bilinmektedir.  Ayrıca Altın gibi güvenli bir liman ya da enflasyona karşı korunma görevi görmekten çok başka faydalarıda bulunmaktadır.

Temassız kullanım özelliği ve fiziksel dünyanın ötesinde saklanma yeteneği ile, Bitcoin’e altın üzerinde değer sağlamaktadır. Analistler tarafından hem altın hem de Bitcoin’in yükselmesi beklenmektedir. Öyle olsa da, kripto para birimlerinden Bitcoin'in yarıştaki en hızlı at olduğu söylenmektedir. 

Bu nedenle Bitcoin (BTC)’nin altını takip etmesi ve hatta onu geçebilmesi hiç de uzak bir ihtimal olarak görülmemektedir.

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER