Bireysel İhtiyaç Kredisi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Bireysel İhtiyaç Kredisi Başvurusu Nasıl Yapılır?
YAYINLANMA TARİHİ: 30.07.2020
ABONE OL
  
Mesleki Haber Google News Takip Et

Banka firmalarının sizlerden istedikleri şartları, koşulları sağladığınız sürece her şekilde bankalara başvurarak kredi talebinde bulunabilirsiniz. Bir banka şubesi giderek veya internet bankacılığı üzerinden bireysel kredi talebinde bulunabilirsiniz

Yaşadığımız hayat şartlarının ve koşullarının varlığında, hepimizin istekleri, arzuları ve ihtiyaçları olabilir. Bunların bir sonuca varabilmesi için yeterli maddi imkâna sahip değilsek tanıdıklarımızdan ya da dostlarımızdan daha ziyade birçoğumuzun tercih ettiği yol bireysel ihtiyaç kredileridir. Buradan da çıkarılabilecek üzere bireysel kredi, banka ve finans firmalarının bizlere sunduğu, maddi destek veren bir kredi çeşididir.

BİREYSEL İHTİYAÇ KREDİSİ BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

Banka firmalarının sizlerden istedikleri şartları, koşulları sağladığınız sürece her şekilde bankalara başvurarak kredi talebinde bulunabilirsiniz. Bir banka şubesi giderek veya internet bankacılığı üzerinden bireysel kredi talebinde bulunabilirsiniz.

BİREYSEL İHTİYAÇ KREDİSİ FIRSATINDAN KİMLER YARARLANABİLİR!


18 Yaş Üstü Olmak
BDDK’nin ve her bir banka kuruluşunun kendi mevzuatında farklılıklar gözükebilir. Fakat belirlenen belli başlı koşullar arasında en önemlisi 18 yaş ve üstü bireylerin kredi talebinde bulunabildiğidir. Kısaca kanunlara göre reşit birey olmak zorundasınız.
Kredi Skoru
Bireysel kredi talebinde bulunurken bir diğer önemli koşullardan birisi de kredi skorunuzdur. Kredi talebinde bulunabilmek için yeterli bir düzeyde kredi skorunuzun bulunması gerekir. Kredi skorunuz sizlerin geçmişte olan bankalarla finansal ilişkinizi ve ödeme düzeninizi temsil ettiği için banka firmaları tarafından en çok dikkat edilen husustur.
Gelir Beyanı
Kredi notundan sonra bir diğer önemli koşul ise gelir beyanıdır. Gelir beyanı gelirinizi gösteren ve belli bir süre kesinti olmaksızın bu belgeye sahip olmaktır. Düzenli maaş aldığınız bir iş yerinde en az 4 ay çalışmanız gerekmektedir. Bu süre bankadan bankaya değişiklik gösterebilir. Bir başka önemli şart ise ayrıntılı bir maaş belgesi ve sigorta dokümanlarıdır.

BİREYSEL İHTİYAÇ KREDİSİ KULLANIRKEN NELERE DİKKAT ETMEK GEREKİR?

Talepte bulunduğunuz kredi kullanırken dikkat etmeniz gereken en önemli hususlardan biriside faiz oranları olacaktır. Faiz oranları bankadan bankaya görecelik gösterebilir. Yapmanız gereken faiz oranlarını dikkatli ve ayrıntılı bir biçimde araştırarak kendinize uygun olanı seçmek. Faiz oranları, kredi talebinde bulunduğunuz bankanın yaptığı masrafların tamamıdır.

BİREYSEL İHTİYAÇ KREDİ ÇEKMENİN ŞARTLARI NELERDİR?
 
  • İhtiyaç kredisi başvurusu yapabilmek için öncelikle 18 yaşınızı doldurmuş olmanız gerekiyor.
  • Bankaya bir gelir kaynağı göstermeniz, yani belgelemeniz gerekiyor. Bunun için ya SSK kaydı sahibi olmalı ya da vergi levhası olan bir şirket sahibi olmanız gerekiyor. Bankalardan kredi onayı almak için levhanızda kâr gözükmeli veya SSK kaydınız son iş yerinde 3 ay dolmuş olmalı.
  • Kredi notu adı verilen banka ve borç ilişkileri geçmişiniz, fatura ödemeleriniz, kredi ve kredi kartı ödemelerinizin düzenli seyretmiş olması gerekiyor.
  • Kredilerde eskisi kadar kefil aranmıyor ancak banka gerekli görürse ister.
  • İhtiyaç kredisi vadeleri yasal olarak 48 ay sınırındadır, ancak ipotekli kredi çekecekseniz 120 ay vadeye kadar çıkabiliyorsunuz.
İHTİYAÇ KREDİSİ İÇİN GEREKLİ BELGELER

Bankalardan ihtiyaç kredisi fırsatından yararlanmak isteyen bireyler bankalar arasında ki belgeler farklılık gösterse dahi genel olarak belirlenen belgeler bulunmaktadır. Bu kapsam doğrultusunda İhtiyaç kredisi için gerekli belgeler şu şekilde sıralayabiliriz:
  • Nüfus cüzdanı, pasaport ya da ehliyet
  • İkametgâh ya da başvuranın adına gelmiş olan son 3 aya ait fatura
Gelir belgesi. Gelir belgesi; özel sektör çalışanları ve memurlar için maaş yazısı ya da maaş bordrosu, imza sirküleri olabilir. Emekliler için emekli hesabı cüzdanı yeterli. Serbest meslek sahibi ya da şirket ortağıysanız güncel vergi levhası, bilanço ve gelir tablosu veya ticaret sicil gazetesi/oda kayıt

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER