BES Yatırımcısının Yüzünü Güldürdü! Bireysel Emeklilik Fonlarından 2020 Yılında Rekor Getiri

BES Yatırımcısının Yüzünü Güldürdü! Bireysel Emeklilik Fonlarından 2020 Yılında Rekor Getiri
YAYINLANMA TARİHİ: 24.05.2020
ABONE OL
  
Mesleki Haber Google News Takip Et

Son yıllarda sık sık gündeme gelen Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) fonları, faizsiz emeklilik fonu olarak da biliniyor. Faizsiz emeklilik fonları, 2020 yılında yatırımcısının yüzünü güldürdü!

Son yıllarda sık sık gündeme gelen Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) fonları, faizsiz emeklilik fonu olarak da biliniyor. Faizsiz emeklilik fonları, 2020 yılında yatırımcısının yüzünü güldürdü! Birikimlerini BES'te değerlendirenler 2020 yılında rekor getiri elde etti. Devlet'ten BES hesabına katkı çerçevesinde büyük fırsatlar sağlanıyor. Birikimlerini faizsiz emeklilik fonlarında değerlendirenlere Devlet katkısı ne kadar? BES ne kadar getiri sağladı? Detaylar haberimizde sizlerle...

Son dönemin en çarpıcı yatırım ve birikim araçlarından biri olan Bireysel Emeklilik Sistemi (BES), 2020 yılında yatırımcısının yüzünü güldürmeyi başarıyor. Koronavirüs salgını nedeniyle zor bir dönemden geçilmesine karşın, birikimlerini BES fonlarında tutan yatırımcılar büyük getiri elde etmeye devam ediyor. Öncelikle Bireysel Emeklilik Sistemi (BES), zorunlu ve isteğe bağlı olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Zorunlu BES, 2017 yılında uygulama konmuştu. Bu çerçevede, 45 yaş ve altında bulunan tüm çalışanlar için işverenin bu çalışanı BES'e otomatik dahil etmesi gerekiyor. Ayrıca gönüllü - isteğe bağlı BES'te birçok çalışanın yararlandığı bir yatırım aracı. Son veriler ışığında isteğe bağlı BES'te 6 milyon 800 bin, zorunlu-otomatik BES'te ise toplam 5 milyon 400 bin olmak üzere 12 milyon 300 bin kişi BES sistemine dahil edilmiş durumda. 

BES YATIRIMCISININ YÜZÜNÜ GÜLDÜRDÜ! REKOR GETİRİ...

Bireysel emeklilik fonlarının büyüklüğü, isteğe bağlı BES'te 131 milyar 900 milyon TL, otomatik BES'te ise 9 milyar 300 milyon TL olmak üzere 141 milyar TL'nin üzerine çıkmış durumda. 2020 yılında, BES'e dahil olan 12 milyon 300 bin kişinin birikimlerinin bir bölümü faizli emeklilik fonlarında değerlendirilirken bir bölüm tasarruflar da faizsiz fonlar aracılığıyla sistemde yer alıyor. 


2020 yılında Bireysel Emeklilik Sistemine yoğun ilgi sürerken, yatırımcının yüzünü güldüren gelişmeler de yaşandı. Şöyle ki, 1 Ocak 2020 tarihinden itibaren bu yana BES fonları arasındaki faizsiz gönüllü BES fonları tam %23,90 değer kazandı ve yatırımcısına %23,90 oranında rekor bir getiri sağlamış oldu. 

ALTIN FONLARINDAKİ %34 ARTIŞ BES'İ DESTEKLEDİ

2020 yılı Ocak ayı itibariyle 1.000 TL ile BES'e dahil olan bir kişi, bu birikiminin sonucunda Mayıs ayı itibariyle 1.239 TL'ye ulaştı. Faizsiz fonlar içindeki bu getiriye Devlet katkısı dahil edilmemiştir. Devlet katkısı ile bu miktar daha da artacaktır. Devlet katkısı ile 1.000 TL'lik tutar, 1.489 TL'ye yükselmektedir. 

Bu süreçte Altın fonları ise %34'lük getiri sağladı. Faizsiz fonların yüzde 49'u altın fonlarından, yüzde 6.5'i de katkı fonlarından oluştuğundan BES fonlarında birikimini tutan vatandaşa, 4 aylık süreçte rekor bir getiri de sağlanmış oldu. Faizsiz fonlarda birikimi olanlar, kısa sürede %23,90 oranında getiriyle büyük bir kazancın sahibi oldu.

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER