BES Güvenilir Mi? BES Faydaları Nelerdir? Kimler BES’e Katılabilir?

BES Güvenilir Mi? BES Faydaları Nelerdir? Kimler BES’e Katılabilir?

Milyonlarca vatandaşımız tarafından merak içerisinde araştırılan konuların başında emeklilik konusu dikkatleri üzerine çekmektedir.

Milyonlarca vatandaşımız tarafından merak içerisinde araştırılan konuların başında emeklilik konusu dikkatleri üzerine çekmektedir. Yapılan açıklamalar dahilinde Emeklilik fonları ile ilgili araştırmalar yapılmıştır. Son zamanlar Bireysel Emeklilik Sistemi ile ilgili araştırmalar artış göstermesinin ardından konu ile alakalı son dakika gelişmeler bulunmaya başlamıştır.
Milyonlarca vatandaşımız Bireysel Emeklilik Sisteminin güvenilir olup olmadığına dair araştırmalar yapmasıyla beraber emeklilik fonları ile ilgili gerekli açıklamalar bulunmaktadır. Bu kapsam doğrultusunda fonların günümüzde kaynak olarak aktarılması üzerine emeklilik fonlarına el koyulup koyulmayacağı merak edilmektedir. Birikimlerini BES sayesinde yapmak isteyen vatandaşlarımız için olağanüstü fırsatlar sunulmaya başlamasının ardından BES güvenilir mi? Emeklilik fonlarına el koyulacak mı? BES’in avantajları nelerdir gibi pek çok soru gündemimizde ki yerini almaktadır.

BES İLE İLGİLİ ÖNEMLİ DETAYLAR AÇIKLANDI!

Geçtiğimiz günler içerisinde hürriyet gazetesinden Noyan Doğan konu ile alakalı olarak önemli açıklamalar da bulunması ile vatandaşlarımızın dikkatini çekmektedir. BES ile ilgili önemli detaylar açıklanması üzerine vatandaşlarımız bu fırsatları değerlendirebilmek için bu açıklamaların neler olduğuna dair araştırmalarını sürdürmektedir.

Hürriyet'ten Noyan Doğan'ın yazısı:

Geçen pazartesi, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde, benim de katıldığım, kamu sigorta şirketlerinin birleşmesi nedeniyle düzenlenen Türkiye Sigorta Tanıtım Töreni'nde, Cumhurbaşkanı Erdoğan bir konuşma yaptı. Konuşmasının arasında da, "Devletin desteği ve teşvikiyle fon tutarı 154 milyar liraya ulaşan Bireysel Emeklilik Sisteminde yapılacak atılımlarla reel sektöre uzun vadeli ve düşük maliyetleri büyük bir kaynak sağlanabilecektir" açıklamasında bulundu.

Bunun üzerine kimi kesimler, 'BES'teki birikimler özel sektöre kredi olarak verilirse sistem batar, sisteme güven zedelenir' söylemi üzerinden, 'tasarruflara el koyulur mu, koyulmaz mı' tartışması başlattı. Törenin ertesi gün birçok meslektaşım ve tanıdıklar, 'nedir bu işin aslı astarı, bir anlat, birikimlere el mi konulacak, özel sektöre mi verilecek?' diye arayıp, sordu. Arayanlara da anlattım, sizlerle de paylaşayım. Ama önce bir iki tespitte bulunayım.


154 MİLYAR LİRALIK FON

Cumhurbaşkanı'nın konuşmasındaki o bölümü paylaşayım. Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Türk sigorta ve emeklilik sektörü ne kadar yüksek düzeyde fon biriktirirse ülkemizin büyümesine ve kalkınmasına o derece destek verecektir. Özellikle hayat sigortaları ve emeklilik sistemi uzun dönemli ve düşük maliyetli fon birikimine katkı sağlayan temel araçlardır. Devletin desteği ve teşvikiyle fon tutarı 154 milyar liraya ulaşan Bireysel Emeklilik Sisteminde yapılacak atılımlarla reel sektöre uzun vadeli ve düşük maliyetli büyük bir kaynak sağlanabilecektir" dedi.

BES NE KADAR GÜVENİLİR?

Aslında bu konu ilk kez gündeme gelmiyor. Açılıp bakılırsa; 2019'un temmuz ayında, Meclis Genel Kurulu'nda kabul edilen, 11. Kalkınma Planı'nda, yapılacaklar arasında, "Emeklilik fonlarında tasarruf olanakları artırılarak, bu fonlarda oluşan kaynakların sanayinin büyümesine yönlendirilmesi teşvik edilecektir" maddesi yer alıyor. Aynı şekilde, 2020 Yılı Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programına da bakılırsa, hedefler arasında, "Emeklilik fonlarında tasarruf olanakları artırılarak, bu fonlarda oluşan kaynakların sanayinin büyümesine yönlendirilmesi teşvik edilecek'  İfadeleri ile birlikte dikkatleri üzerine çekmektedir.

BES VERİLERİ AÇIKLANDI!

Bugün için BES'te; 6,8 milyonu gönüllü sistemde, 5.5 milyonu da çalışanların girdiği otomatik katılım sistemi olmak üzere toplam 12.4 milyon katılımcı bulunuyor. Gönüllü sistemdeki fon toplamı 146,2 milyar lira. Bunun 127,1 milyar lirası katılımcıların fonu, 19,1 milyar lirası da devlet katkısı fon tutarı. Otomatik katılımda ise toplam fon tutarı 10,5 milyar lira; bunun da 10,1 milyar lirası katılımcıların fonu, 329 milyon lirası da devletin koyduğu katkı tutarı. Böylece BES'te toplam fon 156,8 milyar lira, bunun da 20 milyar lirası devletin koyduğu katkılardan oluşan fon. Bu 156 milyar liralık fonu da 23 emeklilik şirketi oluşturmuş durumda.
 
 

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER