Beklenen Sosyal Yardım Desteği Geldi! 1000 TL Sosyal Yardım Desteği İçin Başvurular Başladı!

Beklenen Sosyal Yardım Desteği Geldi! 1000 TL Sosyal Yardım Desteği İçin Başvurular Başladı!

Son dönemlerin en çok etkisi altına alan olayı koronavirüs salgını ve sonrasında ilan edilen pandemi dönemidir. Pandemi benim süresince pek çok kişi işsiz kalmış ekonomik anlamda çok büyük zorluklar yaşamaya başlamışlardır.

Son dönemlerin en çok etkisi altına alan olayı koronavirüs salgını ve sonrasında ilan edilen pandemi dönemidir. Pandemi benim süresince pek çok kişi işsiz kalmış ekonomik anlamda çok büyük zorluklar yaşamaya başlamışlardır. Bu süreçte ise ne yapacağını bilemeyen vatandaş devlet tarafından sağlanan destekleri beklemeye başladı. Bugüne kadar pek çok kez sağlanan sosyal yardım destekleri bugüne kadar 1000 TL pandemi sosyal yardım desteği 6 milyon haneye ödendi. Yani olan herkese rahatlıkla başvurabileceği sosyal yardım destekleri başladı. Şimdi yaşanan ekonomik anlamda zorlukların biraz da olsa azaltılması için devlet tarafından sağlanan sosyal yardım desteklerinin bir yenisi eklendi. Son dönemlerde gündeme gelen sosyal yardım destekleri pek çok vatandaşın ilgisini çekti. Ancak bu konu hakkında yeterli bilgi sahibi olmayan vatandaş araştırmalar yapmaya başladı. Düzenli geliri olmayanlar, Günlük yevmiye ile çalışan işsizler, Her haneden bir kişi şartlarını sağlayan herkesin sosyal yardımı destekleri için başvuru yapmaya hakkı vardır. Ancak elbette ki herkes sosyal yardım desteğinden faydalanamaz. Sosyal yardım desteğinden faydalanamayanlar arasında ise; Kamu işçileri, memurlar, emekliler, Kısa çalışma, işsizlik maaşı gibi desteklerden yararlananlar yer alıyor.

SOSYAL YARDIM DESTEĞİ BAŞVURUSU NASIL GERÇEKLEŞTİRİLİR?

Başvurular, T.C. kimlik numarasının son rakamına göre e-Devlet üzerinden alınıyor. Buna göre; T.C. kimlik numarasının son rakamı 0 olanlar Pazartesi, 2 olanlar Salı, 4 olanlar Çarşamba, 6 olanlar Perşembe ve 8 olanlar Cuma günleri başvuru yapabilecek. Cumartesi ve Pazar günleri ise isteyen herkes başvurabilecek.  Siteye giriş yaptıktan sonra sosyal yardım desteği ile alakalı kısım sayfada yer alır. Başvuru sırasında fonda gereken bilgileri eksiksiz ve doğru bir şekilde tamamlamanız oldukça önemlidir. Çünkü bilgilerinde yanlışlık olan kişilerin başvuruları iptal edilir. Ayrıca ödemeler formda belirttiğiniz ibanlar üzerinden hesabınıza yatırılır. Bu nedenle bilgilerinizin eksiksiz ve doğru bir şekilde yazılması çok önemlidir. IBAN bilgisini girmeyenlere ise PTT aracılığıyla ödeme yapılacak.


Tüm bunların ardından ise en çok merak edilen konu bu desteklerin devam edip etmeyeceği hakkında yer aldı. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı tarafından yapılan açıklama ise bu sorunun cevabını verdi. Aile çalışma ve sosyal hizmetler bakanı bu konu hakkında şekilde bir açıklama yaptı; Devletimiz sosyal devlet olmanın gereğini her zaman yerine getirmiştir. Bu nedenle pandemi döneminde milyonlarca vatandaşımıza 1.000 TL sosyal yardım ödemesi yaptık. Bu nakdi ödemeler bu vatandaşlarımızın zor duruma düşmemeleri ve hayatlarını idame etmeleri için gerçekleştirildi. Aldığımız olumlu sonuçlar neticesinde 3. faz 1.000 TL sosyal yardım programını ucu açık hale getirdik. Artık ihtiyaç sahibi vatandaşlarımız diledikleri zaman 1.000 TL sosyal yardım başvurularını e-devlet üzerinden yapabilecekler. Biz bakanlık olarak çok daha fazla vatandaşımıza ihtiyaç halinde sosyal yardım vermek istiyoruz. Başvurular titizlikle inceleniyor. Vatandaşlarımız yeni başvurularını gerçekleştirip sonuçlarını bekleyebilirler. olarak bir açıklama yapıldı.

BAŞVURU SIRASINDA EN ÇOK DİKKAT EDİLEN NOKTALAR NELERDİR?

Pek çok tarafından başvuru yapılan sosyal yardım desteği binlerce kişi arasından seçiliyor. Bu noktada ise en çok dikkat edilen hususlar şunlar oluyor; Gelir-gider dengesi, Kira gideri, çocuk sayısı ve diğer masraflar en çok dikkat edilen konular arasında yer alıyor. Aynı zamanda başvuru sürecinin nasıl ilerlediği hakkında da birçok soru yer alıyor. Başvuru süreçleri e-Devlet üzerinden takip edilebiliyor. Başvurunuz onaylandığında ise başvuru sahibinin, başvuru formunda belirttiği ilçedeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı'na değerlendirmeler iletiliyor.
 

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER