Beklenen Kredi Sicil Affı Sonunda Geldi! Sicili Bozuk Olan Kişilere 5 İle 15 Bin TL Arasına Kredi

Beklenen Kredi Sicil Affı Sonunda Geldi! Sicili Bozuk Olan Kişilere 5 İle 15 Bin TL Arasına Kredi
YAYIN TARİHİ: 12.09.2020 18:00:00
ABONE OL
  
Mesleki Haber Google News Takip Et

Günümüzde birçok kredi sicili bozuk olan kişi mevcut olmaktaydı. Özellikle Mart ayında başlayan korona virüs salgını sonrasında ise maddi sıkıntıya giren kişiler için bu kredi sicillerinin silineceği duyurulmuştu.

Günümüzde birçok kredi sicili bozuk olan kişi mevcut olmaktaydı. Özellikle Mart ayında başlayan korona virüs salgını sonrasında ise maddi sıkıntıya giren kişiler için bu kredi sicillerinin silineceği duyurulmuştu. Yapılan çalışmalar sonrasında ise Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından yapılan açıklama ile birlikte kredi sicili bozuk olan kişilerin affının geldiği açıklanmıştı. Yaz dönemi içerisinde gerçekleşen bu gelişme dahilinde artık herkes avantajlı kredi fırsatlarından faydalanabilecek.

KREDİ SİCİL AFFI NEDİR? NASIL GERÇEKLEŞECEK?

Kredi sicil affı genel olarak daha önceden kredi ödemesini yapamamış ya da geciktirmiş olan kişilerin kara listeden çıkmasına yarayan bir aftır diyebiliriz. Geçtiğimiz günlerde Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından açıklanan kredi sicil affı ise devletin işletmeleri kalkındırmak ve kredi alımını yükselterek ihtiyaç sahibi kişilerin refaha ermesi adına düzenleniyor. Kredi notu düşük olan kişilerin kredi alması son derece güç olduğundan dolayı Meclis tarafından da desteklenen bu af kısa sürede faaliyete geçerek kredi sicili bozuk olanların sicilini temizleyecektir.
Bakan Albayrak tarafından yapılan açıklamada ise bu affın belirli bir tek koşul dahilinde gerçekleşeceği belirtilmişti. Bu koşul ise 9 ay boyunca kredi kullanamayan vatandaşların kredi sicilinin silineceği idi. Sadece 1 defaya mahsus yapılan bu kredisi sicil affı yakın bir süre içerisinde gerçekleşerek bütün kara listedeki kişilere uygulanacaktır. Böylelikle de özellikle işletmesi olan kişilerin kalkınarak yeni dönemde daha iyi bir şekilde faaliyetlerine devam etmesi sağlanacaktır.


KREDİ SİCİL AFFI İLE BİRLİKTE NE KADAR KREDİ ALINABİLECEK?

Kredi sicil affına uğrayan kişiler bakanlık tarafından belirlenen kredi tutarlarından kredi alabiliyor. Bu kredi tutarları ise 5 bin, 10 bin ve 15 bin lira şeklinde söylenebilir. Devlet tarafından anlaşmalı olan bankalar üzerinden bu krediler alınabiliyor. 9 ay boyunca kredi hizmetlerinden faydalanamayan kişiler belirtilen bu 3 farklı kredi paketinden faydalanabiliyor.
Devlet tarafından anlaşmalı olan kamu bankaları ise Ziraat Bankası, Vakıf Bank ve Halk Bankası şeklinde sıralanabiliyor. Bu bankalar üzerinden belirtilen kredi paketleri alınabiliyor. Belirli bir başvuru tarihi olan bu kredi paketleri ise esnek bir ödeme yöntemi ile birlikte sağlanıyor. Diğer kredi paketlerine göre daha uygun faiz oranları ve uzun vade süreleriyle verilen kredi paketleri kredi sicil affına uğrayan kişilere veriliyor. Alınan bu kredilerin ödemeleri ise düzenli şekilde yapılırsa tekrardan kredi notları yükselebiliyor. Bu noktada kredi notlarının yükselmesiyle daha yüksek tutarlardan kredi fırsatları alınabiliyor diyebiliriz.

KREDİ FIRSATLARI İÇİN BAŞVURU TARİHİ BELLİ OLDU!

Kredi sicil affına uğrayan kişiler için verilecek olan kredilerin başvuru tarihleri geçtiğimiz günlerde belli oldu. Belirlenen tarih ise 7 Eylül pazartesi günü şeklinde belirtildi. Bu tarih itibariyle 3 farklı kredi paketinden herhangi biri seçilerek krediler alınabiliyor. Alınan kredilerin ise kendi içinde düşük faiz oranları ve uzun vade süreleri bulunuyor. Bunun yanında maddi durumu kötü olan ve kredi taksitlerini ödemekte zorluk çeken kişiler için 6 ay ödeme erteleme imkânı da kredi sözleşmesinde yer alıyor. Böylelikle kredi taksitleri 6 ay sonra başlayarak daha rahat bir ödeme imkânı sunuyor. Kredi sicil affından faydalanan kişiler bu avantajlı kredi paketlerinden yararlanarak kendilerine yeni bir iş de kurabiliyor. Alınan sermaye ile birlikte işletme açarak kendilerine bir gelir kapısı oluşturabiliyorlar. Bu noktada ise devletin sunduğu kredi fırsatı son derece iyi bir yere ulaşmış oluyor diyebiliriz.
 

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER

ÇOK TIKLANANLAR