BDDK'dan Son Dakika Kararı: Borçların Süresi Uzatıldı!

BDDK'dan Son Dakika Kararı: Borçların Süresi Uzatıldı!

BDDK'dan yapılan açıklamaya göre borçların süresi ne zamana kadar uzatıldı? Hangi borçların süresi uzatıldı? Düzenlemeler hangi borçları kapsamaktadır?

BDDK tarafından son dakika alınan karar ile beraber daha önce uygulamaya koyulan karar ile ilgili olarak yeni açıklama geldi. Sürenin uzatıldığı açıklaması yapıldı. Son alınan karara göre BDDK kredi borçlarının takibe düşmesini ve 90 günden 180 güne çıkaran uygulama kapsamında uygulamayı 30 Haziran 2021'e kadar uzatıldığı açıklaması geldi.

Bununla beraber aynı şekilde kart borçlarının ötelendiği açıklanırken bu süre boyunca bankaların asgari tutarları da dahil olmak üzere alacaklarını talep etmeyeceklerini ve ödemesiz dönem tanımlayabilme uygulamasının da belirlenen bu tarihe kadar süreceği açıklaması yapıldı.

BDDK'DAN AÇIKLAMA!

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu tarafından, Yeni tip korona virüs (KOVID-19) salgını sebebiyle vatandaşların ve reel sektörün finansman koşullarını kolaylaştırmak adına uygulanmakta olan tedbirlere devam edilmesi kararı alındı. Alınan bu karara göre uygulamaların geçerlilik süresininde uzatılarak, 31 Aralık 2020 tarihinden 30 Haziran 2021'e kadar uzatıldığı ifade edildi.

BDDK tarafından yapılan açıklamaya göre 30 Haziran 2021'e kadar kredi ödemelerindeki gecikmelere esneklik tanındığı ve gecikmeye girmiş olan krediler takip hesaplarına aktarılmadan önce 90 gün yerine 180 gün beklenilmeye devam edilecektir.


Ayrıca kart borçlarını erteledikleri süre boyunca bankaların asgari tutarlarıda da dahil olmak üzere alacakları tutarları talep etmeyerek ödemesiz dönem tanımlayabilme uygulaması da 30 Haziran 2021 tarihine kadar sürecektir.

30 HAZİRAN 2021 TARİHİNE KADAR UYGULANMAYACAKTIR!

Yeniden yapılandırılmış krediler için geri ödemesinde koşullar için de kolaylık devam edecektir. Bununla beraber belirlenen 90 günlük gecikme süresinin, 180 güne çıkarılmasına benzer olacak şekilde, 1 yıllık izleme süresi içerisinde anapara veya faiz ödemesi 30 günden fazla gecikmiş olan ya da bu süre içinde bir kez daha yeniden yapılandırmaya tabi tutulan kredilerin Üçüncü Grupta sınıflandırılma şartı 30 Haziran 2021'e kadar uygulanmaycaktır açıklaması yapılmıştır.

DÜZENLEMELER TÜM KREDİ TÜRLERİNİ KAPSIYOR!

Yapılan düzenlemelere göre bu uygulama ihtiyaç kredilerinin yanı sıra taşıt kredileri, konut kredileri ve tüketici kredileri ile tüm ticari kredi türlerini kapsamaktadır.

Bunun yanı sıra, bankacılık sektörünün mali bünyesine ilişkin olarak resmin daha şeffaf bir şekilde analiz edilmesi ve yaşanacak olan olası risk durumlarının daha etkin bir şekilde yönetilebilmesini teminen belirli düzenlemelere ise 31.12.2020 tarihinden itibaren son verileceği belirtilmiştir.

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER

ÇOK TIKLANANLAR