Bazı Hastalıklara SGK'dan Erken Emeklilik Müjdesi! Bu Hastalığı Olanlar Erken Emekli Olabilecek

Bazı Hastalıklara SGK'dan Erken Emeklilik Müjdesi! Bu Hastalığı Olanlar Erken Emekli Olabilecek
YAYIN TARİHİ: 23.05.2020 04:24:00
ABONE OL
  
Mesleki Haber Google News Takip Et

Milyonlarca çalışan emeklilik için araştırmalarını sürdürürken bazı hastalıkları bulunan çalışanlar için SGK'dan erken emeklilik müjdesi geldi! Malûlen emeklilik olarak da bilinen bu emeklilik yoluyla, bazı hastalıkları bulunan çalışanlara emeklilik

Milyonlarca çalışan emeklilik için araştırmalarını sürdürürken bazı hastalıkları bulunan çalışanlar için SGK'dan erken emeklilik müjdesi geldi! Malûlen emeklilik olarak da bilinen bu emeklilik yoluyla, bazı hastalıkları bulunan çalışanlara emeklilik hakkı için kolaylık tanınmıştır. SGK, hastalıkları nedeniyle çalışma güçleri düşen veya çalışamayacak duruma gelen çalışanlara emeklilik hakkı tanınması konusunda kolaylık sağladı. Bu hastalıklardan birinin bulunması halinde siz de malulen erken emekli olabilirsiniz! İşte o hastalıklar ve mâlulen emeklilik hakkında tüm detaylar...

Milyonlarca vatandaş, çalışma hayatının ardından yaşlılık döneminde huzurlu ve ekonomik açıdan refah bir hayat sürmek istiyor. Bu çerçevede emeklilik de büyük önem taşıyor. Son dönemin en çok araştırılan konularından biri olan Erken Emeklilik ile ilgili Sosyal Güvenlik Kurumu SGK'dan müjdeli haber geldi! SGK, bazı hastalıklar nedeniyle çalışma gücü azalan yahut tamamen çalışamaz hale gelen vatandaşlara erken-malulen emeklilik müjdesini duyurdu. Mâlulen emeklilik nedir? Kimler malulen erken emekli olabilir? Hangi hastalıklar için erken emeklilik kabul edilmiştir? Detaylar haberimizin devamında sizlerle...

MALULEN EMEKLİLİK NEDİR? İŞTE ŞARTLARI...

Hastalık, kaza yahut bir sakatlık durumu nedeniyle iş gücü kaybına uğrayan çalışanlara erken emeklilik için SGK mevzuatı tarafından imkan tanınmıştır. Bir takım şartların bulunması halinde SGK malulen erken emeklilik mümkün hale gelmektedir. Ancak malulen emekli olabilmek için tek başına kaza geçirmek yahut bir hastalığa yakalanmak yeterli değildir. 


Mâlulen emekli olabilmek için çalışanın, en az %60 ve üzerinde işgücü kaybına uğraması gerekmektedir. İşgöremez duruma gelen çalışanlara, %60 ve üzeri işgücü kaybı nedeniyle erken emeklilik hakkı tanınmıştır. Bu şartın sağlanabilmesi için, %60 ve üzeri işgücü kaybının, tam teşekküllü bir sağlık kuruluşundan alınan sağlık heyeti raporu ile belgelenmesi gerekmektedir. Bu şartın dışında, malulen emeklilik için aranan bir diğer şart ise bu kişilerin, en az 5 yıl hizmet sürelerinin bulunması ve en az 1800 gün prim ödemiş olmalarıdır. 

Malulen emeklilik için önem arz eden bir diğer husus ise, kişinin sigorta girişinin ardından bir kaza geçirmiş olması yahut hastalığa yakalanmış olması gerekliliğidir. Bu sebeple, bir kişi, işe başlamadan önce zaten hasta veya kaza geçirmiş ise, artık malulen emeklilik imkanından faydalanamayacaktır. Ancak çalışma hayatına başladıktan sonra bir kaza geçirmesi yahut hastalığa yakalanması halinde diğer şartların da varlığı halinde malulen emekli olabilecektir.

KİMLER MALULEN EMEKLİ OLABİLİR? HANGİ HASTALIKLARA ERKEN EMEKLİLİK VAR?

Her hastalık ve kaza durumu için mâlulen emeklilik yoluna gidilememektedir. Hastalığın belirli bir ciddiyetinin bulunması malulen emeklilik açısından kabul edilen bir ilkedir. Bu çerçevede SGK mevzuatında hangi hastalıklar için mâlulen emekliliğin kabul edilebileceği ve imkan tanınacağı açıkça belirtilmiştir. Aşağıda yer verilen hastalıklar:

Kanser, Epilepsi, Beyin tümörleri, MS, Görme yetisinin kaybolması, Denge bozuklukları, İleri düzeyde bipolar bozukluğu, İşitme kaybı, Kişilerin kararlarını etkileyebilecek psikolojik rahatsızlıklar, AIDS, Metabolizma sorunları, Uzuv kayıpları, Kalp rahatsızlıkları, Bazı organ nakilleri malulen emeklilik kapsamında değerlendirilebilecek hastalıklardır.

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER

ÇOK TIKLANANLAR