Başvuru İşlemlerinizi Gerçekleştirerek 900 TL’den Fazla Ödemelerinizi Hemen PTT’den Alın!

Başvuru İşlemlerinizi Gerçekleştirerek 900 TL’den Fazla Ödemelerinizi Hemen PTT’den Alın!

Devlet tarafından oluşturulan fırsatlar sayesinde pek çok vatandaşımız için 15 farklı destek ödemeleri sağlandığına dair açıklamalar yapıldı.

Devlet tarafından oluşturulan fırsatlar sayesinde pek çok vatandaşımız için 15 farklı destek ödemeleri sağlandığına dair açıklamalar yapılmıştır. Pek çok vatandaşımız için oluşturulan bu olanaklar sayesinde anne adayları ve doğum yapan anneler bu fırsatlardan yararlanarak büyük fırsatları değerlendirebileceklerdir. Başvuru yapmak isteyen bireyler için sunulan bu olanaklar sayesinde Annelere özel olarak tasarlanan fırsatlar dahilinde İŞKUR ve SGK tarafından çeşitli destek ödemeleri dikkatleri üzerine çekmektedir. Çalışan ya da çalışmayan her anne için belirlenen programlara katılım sağlanması ile beraber 9 bin 214 TL destek ödemesi yapılmaktadır. Anneler için sunulan bu olanaklar ile beraber başvuru yapmak isteyen bireyler başvuru işlemlerini gerçekleştirerek bu ödemeleri alma olanağını elde edebilecektir.
Devlet tarafından sunulan olanaklar ile beraber vatandaşlarımız başvuru işlemlerini gerçekleştirerek ödemelerini alma hakkına sahip olabilecektir. Başvuru işlemlerini gerçekleştirmek isteyen on binlerce vatandaşımız için PTT tarafından sunulan olanaklar ile birlikte ödemeler PTT tarafından sunulmaya devam etmektedir. Başvuru işlemlerini onaylanan bireyler ödemelerini bir sonraki ay ödeme gününde PTT’den alma olanağını elde edebileceklerdir.

DOĞUM PARASI NEDİR? NASIL ALINIR?

Doğum yardım paralarından yararlanmak isteyen vatandaşlarımız başvuru işlemlerini gerçekleştirerek gün yüzüne çıkarabilmektedir. On binlerce vatandaşımız için sunulan olanaklar ile beraber doğum yapan annelere özel olarak devlet tarafından ödemeler yapılmaktadır. Devletten doğum yapan annelere PTT aracılığı ile ödemeler yatırılmaktadır. Ülkemizde her T.C. vatandaşı olan kadınlar bu başvuru işlemlerini gerçekleştirebilir ve büyük olanaklardan yararlanabilirsiniz.
  • Doğum yardımı alacak anne ya da babanın T.C vatandaşı veya mavi kart sahibi olması gerekir.
  • Doğum, 15 Mayıs 2015 tarihinden sonra sağ olarak gerçekleşmelidir.
  • Çocuğun ilgili nüfus müdürlüklerinden Kimlik Paylaşım Sistemine kayıt ettirilmesinden sonra başvurular Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlükleri ya da Sosyal Hizmetler Merkezleri üzerinden yapılmaktadır.
  • Annenin ilk bebeği için 300 TL, ikinci bebeği için 400 TL, üçüncü ve sonrasındaki bebeği için 600 TL doğum yardımı ödenir.
  • Annenin aynı anda birden fazla çocuk sahibi olması durumunda; ikiz bebeklerin ilki için 300 TL ve ikincisi için 400 TL olmak üzere toplam 700 TL; üçüz bebeklerin ilki için 300 TL, ikincisi için 400 TL ve üçüncüsü için 600 TL olmak üzere toplam 1300 TL yardım verilmektedir.
DOĞUM YARDIM ÖDEMELERİ NASIL ALINACAK?


Doğum yardım ödemelerini almak isteyen bireyler Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından sunulan olanaklar sayesinde pek çok vatandaşımız bu fırsatları değerlendirmek istemektedir. Doğum destek ödemelerinden yararlanmak isteyen bireyler başvuru işlemlerini gerçekleştirmeleri doğrultusunda gündemimizde ki yerini almaktadır. Başvuruların onaylanmasının ardından ödemeleriniz adınıza PTT üzerinden gerçekleştirilebilecektir. Ancak bu parayı yalnızca PTT’den anneler çekebilmektedir.

ÇALIŞAN ANNELER İÇİN DOĞUM YARDIM DESTEĞİ!

Çalışan annelere özel olarak devlet tarafından sunulan olanaklar ile beraber dikkatleri üzerine çekmeyi başarmış bulunmaktadır. Bu kapsam doğrultusunda çalışan annelere verilecek olan ödemeler şu şekilde hesaplanacaktır;
Asgari ücretli ilk çocuğunu dünyaya getiren anne için: Emzirme ödeneği: 180 TL Doğum yardımı: 300 TL İş göremezlik ödeneği: 6.367,57 TL Yarı zamanlı çalışma desteği: 1.183,26 x 2 = 2.366,52 TL TOPLAM: 9.214,09 TL
● Analık izninin kullanıldığı 16 haftada kadınlara çalışmadığı her gün için, geçici iş göremezlik ödeneği veriliyor. Asgari ücret alan bir annenin 112 günlük parası 6 bin 367 lirayı buluyor.
● Doğum yapanlara ve evlat edinenlere, 1'inci doğumda 60 gün, 2'nci doğumda 120 gün, sonraki doğumlarda 180 gün süreyle yarım gün çalışma hakkı veriliyor.
● Anneler tüm izinlerini kullandıktan sonra isterse çocuk mecburi ilköğretim çağına gelene kadar kısmi çalışma yapabiliyor.
 

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER

ÇOK TIKLANANLAR