Bankaların 32 Günlük Mevduat Faiz Oranları Açıklandı! Kredi Faizleri Çakıldı

Bankaların 32 Günlük Mevduat Faiz Oranları Açıklandı! Kredi Faizleri Çakıldı
YAYINLANMA TARİHİ: 23.05.2020
ABONE OL
  
Mesleki Haber Google News Takip Et

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nca (TCMB), Mayıs ayı PPK toplantısında alınan 50 baz puanlık faiz indirimi kararının ardından son dönemde git gide düşen faiz oranları daha da düştü!

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nca (TCMB), Mayıs ayı PPK toplantısında alınan 50 baz puanlık faiz indirimi kararının ardından son dönemde git gide düşen faiz oranları daha da düştü! Birçok banka faizlerde indirim güncellemesine gitti. Mayıs ayı itibariyle Bankaların 32 günlük mevduat faiz oranları da ciddi şekilde azalma yaşadı. Mevduat faizlerinde düşüşün ardından mevduat birikimi bulunan vatandaşlar da alternatif yatırımlara yönelmeye başladı. Peki Bankaların 32 günlük mevduat faiz oranları ne? En yüksek faiz ve getiri sunan banka hangisi? Detaylar haberimizde sizlerle...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın T.C Merkez Bankası eski başkanı Murat Çetinkaya'nın yerine Murat Uysal'ı atamasının ardından Merkez Bankası'ndan peş peşe faiz indirimi kararları gelmeye devam ediyor. Merkez Bankası, Mayıs Ayı PPK toplantısında da 50 baz puan faiz indirimi kararını açıkladı! Bu çerçevede politika faiz oranları %8,75'ten %8,25'e indirildi. %24'ten hızlı bir şekilde %8,25 seviyesine çekilen faiz oranları, bankaların 32 günlük mevduat faiz oranlarının da düşmesine yol açtı. Peki bankaların 32 günlük mevduat faiz oranları ne? En yüksek getiri ve faiz sunan bankalar hangileri?

TL MEVDUAT FAİZLERİ ÇAKILDI! BAŞKA YATIRIM ARAÇLARINA YÖNELİŞ ARTTI

Faiz oranlarının, Tüik tarafından açıklanan Enflasyon oranının bile altına düşmesinin ardından TL Mevduat yatırımları yakın geçmişteki cazibesini kaybetmiş oldu. Bu çerçevede TL mevduat birikimi bulunan vatandaş ve yatırımcılar da alternatif yatırım yollarını araştırmaya başladı. TL mevduatı bulunanlar bu süreçte Hazine ve Banka bonolarına yönelimi artırdı. Bu arada Borsa İstanbul (BIST100) endeksi de Cuma gününün kapanış olmasına karşın pozitif görünümünü sürdürerek 103 bin puan seviyesini aştı.


FAİZLER DÜŞTÜ BANKA BONOLARI CAZİP HALE GELDİ

Bankaların borçlu olarak ihraç ettikleri ve sonradan da indirimli olara satıp kazanç elde ettikleri menkul kıymetler olan Banka bonoları, TL Mevduat hesaplarındaki faiz oranlarının düşmesinin ardından cazip hale geldi. Bu süreçte TL Mevduat birikimi bulunanlar, Banka bonolarına yatırım yapmaya başladı. 

GÜNCEL BANKA BONO GETİRİLERİ! 

Aktif Bank N Kolay Bono hesabınızda birikiminizin 32 günlük faiz getirisi şuanki en yüksek kazanç ve faiz sağlayan banka olarak dikkat çekiyor. Buna göre Aktif Bank N Kolay Bono'da 10 bin TL / 60 gün vade ile Banka bono faiz getirisi 147,95 TL Olacaktır. 32 günlük vadede getiri tutarı ise 78,90 TL'dir. Aktif Bank N Kolay Bono, net %11 faiz oranı sunmaktadır.

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER