Bankalardan Kredi ve Kredi Kartı Borcu Olanlara Müjde! O Kişilerin Borçları Siliniyor!

Bankalardan Kredi ve Kredi Kartı Borcu Olanlara Müjde! O Kişilerin Borçları Siliniyor!
YAYINLANMA TARİHİ: 30.07.2020
ABONE OL
  
Mesleki Haber Google News Takip Et

Bankalara kredi ve kredi kartı borcu olanları ilgilendiren önemli bir karar alındı. Türkiye Bankalar Birliği tarafından alınan kararlar doğrultusunda yapılan açıklamalar nezdinde vatandaşlarımızı üzecek kararlar alındığı belirtildi.

Bankalara kredi ve kredi kartı borcu olanları ilgilendiren önemli bir karar alındı. Türkiye Bankalar Birliği tarafından alınan kararlar doğrultusunda yapılan açıklamalar nezdinde vatandaşlarımızı üzecek kararlar alındığı belirtildi. Uzun zamandır kredi yapılandırma kararı bekleyen vatandaşlarımız; Ziraat Bankası’ndan 30 gün önce 1,02’den konut kredisi alanlar, şimdi ise konut kredisi faiz oranlarının yüzde 0,49 olmasını boykot ederek yapılandırma talebi oluşturdular. Ancak son dakika açıklaması ile beraber vatandaşlarımızın böyle bir yapılandırma yapamayacağı ifade edildi. Türkiye Bankalar Birliği yapmış olduğu bu açıklama ile beraber yüz binlerce vatandaşımızın kredi borcunun yapılanmayacağını ve kullandıkları kredi faiz oranından ödemelerine devam edeceklerini belirtti. Bu üzücü haber ile beraber yüz binlerce konut kredisi kullanan vatandaşımız Twitter’da boykot etti.

Merkez Bankası talimatı ile kamu bankalarında düzenli olarak kredi faiz oranları düştü. Son olarak kamu bankaları olan Ziraat Bankası, Vakıfbank ve Halkbank’tan konut kredisi, taşıt kredisi ve ihtiyaç kredisi çeken vatandaşlarımızın yüksek kredi faiz oranlarından kullanması şok yaşattı. Ancak 1 Haziran 2020 tarihi itibari ile başlatılan ve neredeyse daha önce hiçbir şekilde böyle kredi paketi başlatmayan kamu bankaları boykot edildi. Özellikle sadece yeni başvuru yapacak olan kişiler için geçerli olması ve eski kredi kullanan kişilerin yapılandırmaya alınmaması üzücü bir durum oldu. Yapılandırma kararının alınması talep edildi. Verilen talepler toplam olarak 300 bin kişiyi geçti. Hükümetten konu ile alakalı açıklama beklenirken Türkiye Bankalar Birliği konuya açıklık getirdi. Yapılan son dakika açıklamasında kredi yapılandırmaları ile ilgili “Kullandırılmış ve geri ödemesi devam eden tüm tüketici kredileri ile ilgili olarak müşteri talebi gereğince bankalarımız için yapılandırma yapılması zorunluluğundan söz edilmesi hukuken mümkün değildir”  ifadelerine yer veridi.

KREDİ YAPILANDIRMASI OLMAYACAK!

Geçmiş dönemlerde kullanılan kredilerin şimdiki kredi faiz oranları ile yeniden yapılandırmaya alınması konusunda yapılan bu üzücü açıklama sonucunda vatandaşlarımızın kredilerini yapılandırmaya alamayacağı ifade edildi. Vatandaşlarımızın bu üzücü habere karşı olacak şekilde ise hem mahkemeye gidildi hem de Twitter gibi sosyal ağlarda boykotlar yapıldı.


VATANDAŞLAR MAHKEME GİTTİ

Tüm Türkiye’de 15 bin kişi mahkemelere, geçmiş dönemde kullanılan konut, ihtiyaç ve taşıt kredilerini yapılandırmaya almaları konusunda mahkeme gitti. Bu kadar çok kişinin başvuru yapması sonucunda mahkemenin dosyaları iptal ederek gerekli açıklamaları yaptığı belli oldu. Türkiye Bankalar Birliği’ne konu ile alakalı açıklaması yapılması istendi ve Türkiye Bankalar Birliği konu ile alakalı açıklama yaptı. Yapılan son dakika açıklamasında kredi yapılandırmaları ile ilgili “Kullandırılmış ve geri ödemesi devam eden tüm tüketici kredileri ile ilgili olarak müşteri talebi gereğince bankalarımız için yapılandırma yapılması zorunluluğundan söz edilmesi hukuken mümkün değildir”  ifadelerine yer veridi.

TWİTTER’DA BOYKOTLAR DEVAM EDİYOR

Şu ana kadar 3 bin tweet gönderildiği ifade ediliyor, vatandaşlarımızın konut kredileri, taşıt kredileri ve ihtiyaç kredilerini yapılandırmaya almayan kamu bankalarını hem hukuken hem sosyal medya aracılığı ile boykot ediyor ancak konu ile alakalı yapılan açıklamaların hiçbir şekilde kredilerin yapılandırmaya alınmayacağı konusunda olması üzücü bir durum oluyor. Özel bankalarda durumun böyle olmadığı, bankanın onaylaması durumunda kendi kredilerini yapılandırmaya alabileceği ancak kamu bankalarında asla yapılandırma olmayacağı ifade edildi.
 
 

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER