Bankada Parası Olanlar Nasıl Etkilenecek! Merkez Bankası'nın 475 Baz Puanlık Faiz Artırımı Sonrası..

Bankada Parası Olanlar Nasıl Etkilenecek! Merkez Bankası'nın 475 Baz Puanlık Faiz Artırımı Sonrası..

Banka da parası olanlar Merkez Bankası faiz arttırımından nasıl etkilenecek? Uzmanlar ne diyor? Mevduaz faizlerinde neler yaşanacak? İşte tüm detaylar...

Herkesin gözü kulağı Merkez Bankası tarafından gelecek olan faiz kararını beklerken geçtiğimiz gün beklenen haber geldi. Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası'ndan alınan son dakika haberine göre faiz arttırımı yaşandı. Herkes artacak mı düşecek mi diye beklerken Merkez Bankası faiz arttırımı kararı aldı.

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası aldığı kararın ardından yapılan açıklamaya göre 475 baz puanlık faiz artırımı yapıldığı açıklamalarının ardından bankada parası olan vatandaşa nasıl yansıyacağı merak konusu oldu. Bankada yatırımı parası olanlar bu faiz arttırımından nasıl etkilenecek?

BANKADA PARASI OLANLARIN GETİRİ ORANIDA DEĞİŞECEK!

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası tarafından yapılan açıklamada," Para Politikası Kurulu (Kurul) tarafından faiz arttırımı ile ilgili alınan karara göre;

- Politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının yüzde 10,25’ten yüzde 15’e yükseltilmesine

- Tüm fonlamanın temel politika aracı olan bir hafta vadeli repo faiz oranı üzerinden yapılmasına karar vermiştir." şeklinde açıklanmıştır. 

Yukarıda belirtilen karara göre Merkez Bankasının 10,25’ten 465 baz puan yükseltmesinin ardından %15' e yükselmesi üzerine bankada parası olan vatandaşında paralarının getiri oranlarında değişiklikler yaşanacak.

UZMANLAR NE DİYOR?

Yukarıda da belirtiidiği gibi yapılan açıklamalara göre bu durumunda nasıl yansıyacağı merak edilmektedir. Konu ile ilgili olarak Ekonomist Erkan faiz arttırımın sonrası için değerlendirmelerde bulundu: " Merkez Bankası, politika faizini 475 baz puan artışla %15 seviyesine getirirken, 1 haftalık repo oranını artık tek fonlama oranı olarak tesis etti ve piyasa faizlerinde faiz koridorunun veya GLP’nin yarattığı oynaklığa son vermiş oldu.

Merkez Bankası’nın faizi %15 yapmasının aslında bankaların kaynak maliyetine bir önceki güne göre marjinal bir etkisi yok, çünkü geçerli olan faiz zaten %14,8’di. Dolayısıyla fiili artış aslında sadece 20 baz puan civarında oldu.​

Bankaların kaynak maliyetini asıl artıran unsur, bundan önceki süreçte Merkez Bankası’nın ucuz fonlama kanallarını kısarak bankaları en pahalı borç verme oranı olan GLP’ye yöneltmesiyle her gün artan ağırlıklı ortalama fonlama maliyetiydi.

Mevduat faizleri anlamında, enflasyona karşı pozitif reel getiri oluşturan MB faizi %15 geçerli ve referans alınan oran olacaktır.


Tabii, bankaların hoş geldin faizi gibi kampanyaları veya mevduat büyüklüğüne göre bu oran daha yüksek de olabilir.

Tabii, bankaların hoş geldin faizi gibi kampanyaları veya mevduat büyüklüğüne göre bu oran daha yüksek de olabilir.

Bu sabah itibariyle bankaların mevduat faiz oranlarında ilgili vadede en yüksek uygulanan oran %15. Bu oranlar artırılabilir.

Bu durumda; 12 aya kadar vadede %11,7’den TRY mevduata yatırılan 100 bin TRY %3 stopaj oranı düşüldükten sonra nette 11 bin 349 TRY getiri ile 111 bin 349 TRY olurken; Bugün %15 ile 100 bin TRY aynı vadede nette yine brüt getiriden stopaj düşüldükten sonra 14 bin 550 TRY net getiri ile 114 bin 450 TRY olur." ifadelerini kullandı.

MEVDUAT FAİZLERİNDE YÜKSELİŞ SINIRLI OLACAK!

Konu ile ilgili olarak yapılan açıklamalara göre, Mevduat faizlerinde de yükselişin sınırlı olacağı açıklamasında bulunan İstanbul Üniversitesi Öğretim Üyesi Doçent Doktor Tuna, sözlerine şu şekilde devam etti;

"Banka, sadeleşme kapsamında tüm fonlamanın temel politika aracı olan bir hafta vadeli repo faiz oranı üzerinden yapılmasına karar verdi ifadelerini kullandı.

Peki Merkez Bankası tarafından yapılan bu hamle ile mevduat ve kredi faizlerini nasıl etkileyecek sorusu merak edilirken, Zaten Merkez Bankası’nın faiz arttırımı öncesinde piyasa faizi 14,80’e kadar gelmişti. Aslında Merkez Bankası’nın dünkü faiz kararı ile fiili faiz artışı sadece 20 baz puan oldu.

Faizde yaşanan artışın etkisi mevduat ve kredi faizlerinde sınırlılık gösterecektir. Halihazırda Merkez Bankası'nın sıkılaştırma adımları ile mevduat ve kredi faizleri son 3 ayda yükselmeye devam etmişti şeklinde ifade edildi.

Ortalama mevduat faizi mevcut koşullarda 15-16 arasında olacaktır. Birçok banka faiz artışı öncesinde mevduata yüzde 14 faiz veriyordu. Örnek verecek olursak faizler 15’e geldiğinde 100 bin TL’si olan bir mevduat sahibi 32 gün vadeli parasını yatırdığında 1.250 TL aylık getiri elde edecektir." açıklamalarında bulundu.

TÜRKİYE RİSK PRİMİNDE 2 PUANLIK DÜŞÜŞ!

Prof. Dr. Sinan Alçın tarafından da konu ile ilgili olarak yapılan açıklamaya göre, "Böylece yabancı yatırımcı için daha cazip hale gelmiş oldu. Bu son bir haftada en yüksek yabancı fon girişine sahne oldu. 1 milyar dolar civarı bir giriş oldu. Verilen mesajlar içeride ve dışarıda karşılığını buldu. Merkez Bankası atması gereken adımı atmış oldu." şeklinde açıklamalarda bulundu.

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER

ÇOK TIKLANANLAR