Bankacılıkta Yüz Yüze Dönemi Son'a Eriyor! COVİD-19' la Gelen Dijitalleşme!

Bankacılıkta Yüz Yüze Dönemi Son'a Eriyor! COVİD-19' la Gelen Dijitalleşme!
YAYINLANMA TARİHİ: 27.06.2020
ABONE OL
  
Mesleki Haber Google News Takip Et

Salgın süreci ile beraber dijitalleşme girdi. Bankacılık sektöründe yüz yüze gelerek yapılan işlemlerin yerini dijital korumalı yöntemler almaya başladı! Hangi alanlarda dijital ortamlar kullanılacak? Bankaya gitmeden yapılacak işlemler nelerdir?

Yeni tip korona virüs salgınının hayatımıza girmesi ile beraber hayatımızda bir çok şey değişmeye başladı. Eskiden kullandığımız ve yaptığımız bir çok yöntemin yerini daha korumalı ve sosyal mesafeli yöntemler almaya başladı.

Covid-19 ile beraber bankaya gitme dönemi salgınla beraber kısıtlamaya girmişken salgın sonrası için de kararlar alındı. Bankalara gidilerek yapılacak bir çok işlem artık dijital yollardan kanallardan yapılabilecek. Hesap açmak veya kart sahibi olmak için bankaya gitmenize gerek olmadan yapabilirsiniz. Yapacağınız işlemleri dijital kanalla başlayıp yine bu şekilde bitirebilirsiniz.

SALGINLA GELEN DİJİTALLEŞME

Korona virüs salgını bize mesafe koymayı bu sebeplede bankacılık sektöründe dijitalleşmenin ne kadar önemli olduğunuda ortaya koymuş oldu. Bankacılık ve sermaye piyasalarında dijitalleşmenin önemi vurgulanmış oldu.

Salgın sürecinde bankalarımız vatandaşa, müşterilerine bankacılık işlemlerini dijital kanallar aracılığı ile yapma imkanı sağladı. Bu sayede işlemler yapıldı ve limitler arttırıldı. Korona virüs sürecinde online yapılan işlem hacimlerinde artışlar yaşandı. Online sisteme yönelim çok oldu. 

 Salgınla beraber ortaya çıkan ve iş modellerinde görülen değişim yasal düzenlemelere de yansımış durumda. Ayrıca bankacılık sisteminin yanı sıra sermaye piyasalarında ortaya çıkan1.5 milyonu aşan yatırımcı sayısı olmuştur. Bu artışını destekleyecek bu kolaylaştırıcı uygulama dijital bankacılık kullanıcısını da artmış olacaktır.

YÜZ YÜZE GELMEDEN, DİJİTALLEŞMENİN ÖNÜ AÇILMIŞTIR!


Bu kapsamda %70 olan banka sahipliğini de yukarıya taşımış olacaktır. Torba Yasa ile Bankacılık Kanunu'nda yapılan değişiklikle beraber sözleşmeler yazılı veya uzaktan iletişim araçları ile  mesafeli olarak veya mesafeli olsun olmasın, kurulun yazılı şeklin yerine geçebileceğini belirlenmektedir.

Böylece bir bilişim veya elektronik haberleşme cihazı üzerinden gerçekleştirilecek olan, müşteri kimliğinin doğrulanmasına imkan verecek diğer yöntemler yoluyla kurulabilmesi öngörülmüş olacaktır. Bu kapsamda Finansal kiralama, faktoring ve finansman şirketleri ile müşterileri arasında gerçekleştirilen sözleşmeler için de bu düzenleme geçerli olmaktadır.

Yapılan bu düzenleme ile ayrıca Banka Kartları ve Kredi Kartları Kanunu'ndaki "sözleşme şartları" hükmüne de eklenmiş olacaktır.  Bu durumla beraber bankalar ile müşteriler arasında ilk defa kurulacak olan sözleşme ilişkilerinde, bankalar ve potansiyel müşterilerle yüz yüze gelmeye gerek olmadan, fiziki belge ve ıslak imza kullanımınada gerek olmadan, günün teknolojisine uygun diğer yöntemlerin de kullanılabilmesinin önü açılmıştır.

YÜZ YÜZE YAPILAN İŞLEMLER DİJİTAL BAŞLAYIP DİJİTAL BİTECEK!

Sermaye Piyasası Kanunu'nda da değişiklikler yapılmıştır. Yapılan bu değişiklikle de yatırım kuruluşları ve portföy yönetim şirketleri arasındaki ilişkiler ile müşterileri arasındaki ilişkiler de aynı şekilde düzenlemeye tabi tutulmuştur.

Bu kapsam doğrultusunda, MASAK mevzuatından kaynaklanan yükümlülüklerin de saklı kalmaası kaydıyla müşterilerle ilk defa yapılacak olan sözleşme ilişkisi kurulması sırasında potansiyel müşterilerle yapılan yüz yüze gelme ihtiyacı ortadan kalmış olacaktır ve yaşanan bu sürecin dijital ortamda başlayıp dijital ortamda sonlanması sağlanmış olacaktır ve yüzyüze gelmeye gerek kalmayacaktır.

Ayrıca BDDK’nın önümüzdeki aylarda yürürlüğe girmesi planlanan, bankaların bilgi sistemleri ve elektronik bankacılık hizmetlerine yönelik tebliği de online işlemlerin önü açılmış olacaktır. Kimlik paylaşım sistemi üzerinden yapılacak doğrulama ile müşteriler ile finansal kurumların zorunlu olarak yüz yüze yaptıkları işlemler elektronik ortama taşınacaktır.

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER