Bakanlık'tan Önemli Açıklama Geldi! Kredi Kartı Dolandırıcıları Alarmı Verildi! Dikkatli Olun!

Bakanlık'tan Önemli Açıklama Geldi! Kredi Kartı Dolandırıcıları Alarmı Verildi! Dikkatli Olun!

Bakanlık'tan yapılan açıklamaya göre vatandaşların banka kartı ve kredi kartı dolandırıcılarına karşı uyarıda bulundu!

Ticaret Bakanlığından uyarı geldi. Bir süredir sosyal medyalarda yayımlanan reklamlarla ilgili olarak vatandaşa çağrıda bulundu. Buralarda yayımlanan reklamlara dikkat edilmesi gerektiği açıklaması geldi. 

TİCARET BAKANLIĞI UYARDI!

Ticaret Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre,  "Geçirdiğimiz pandemi dönemine istinaden bankaların kredi kartı aidat iade işlemleri başlamıştır. İadenizi almak için yukarıdaki linke tıklayın" gibi yapılan paylaşımların dolandırmaya yönelik olduğu belirtilirken, tüketicilerin dikkat etmesi gerektiği çağrısında bulundu.

"BANKA VE KREDİ KARTI ÜCRETLERİ"

Ticaret Bakanlığı tarafından kredi kartı dolandırıcılarına yönelik olarak yapılan yazılı açıklamada;


"Söz konusu kanunun ilgili maddesine dayanılarak Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından hazırlanan ve 7 Mart’ta yürürlüğe giren "Finansal Tüketicilerden Alınacak Ücretlere İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Tebliğ'in "Banka ve Kredi Kartı Ücretleri" şeklinde yapılmıştır.

Yıllık üyelik ücreti tahsil etmedikleri bir kredi kartı türünü tüketicilerin kullanımına sunmak zorunda oldukları, kredi kartlarının özelliklerine göre yıllık olarak belirlenecek tutar kadar ücretlendirileceği, kartlardan alınan bu ücretlerin ancak tüketiciyi borçlandırıcı nitelikteki ilk kullanımı müteakip yıllık olarak alınabileceği, kesintisiz en az 180 gün hareket görmeyen kredi kartından bu kart hareketsiz kaldığı müddetçe yıllık üyelik ücreti alınamayacağı" gibi hususlar hüküm altına alınmıştır"ifadeleri ile duyurusu yapılmıştır.

DİKKATLİ OLUN!

Yapılan bu düzenleme gereği kredi kartlarındanızdan kart aidatı alınabildiği, kredi kartı aidatları ile ilgili olarak iadesinin yapıldığını iddia eden sosyal medya hesaplarına itibar edilmemesi gerektiğini, vatandaşların ise yapılan bu tür dolandırıcılıklara karşı dikkatli olması gerektiği vurgusu yapılarak "Kart aidatlarına ilişkin olarak alışveriş taahhüdüne bağlı ücret alınmaması ve söz konusu mevzuat hükümlerine aykırılık oluşturabilecek uygulamalarla karşılaşılması halinde öncelikle kart çıkaran kuruluşa başvurulması gerekmektedir.

Kart çıkaran kuruluş ile uyuşmazlığın çözülememesi durumunda ilgili kanun kapsamında 10 bin 390 liranın altında olan uyuşmazlıklar için Tüketici Hakem Heyetlerine, bu tutarı aşan uyuşmazlıklar için de Tüketici Mahkemelerine başvurulabilir" ifadelerine yer verildi.

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER

ÇOK TIKLANANLAR