Bakanlıktan KDV Farkının İade Edileceği Açıklandı!

Bakanlıktan KDV Farkının İade Edileceği Açıklandı!

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından geçtiğimiz günlerde özel eğitim ve öğretim okullarındaki KDV oranlarının değiştiği ile ilgili bir açıklama geldi.

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından geçtiğimiz günlerde özel eğitim ve öğretim okullarındaki KDV oranlarının değiştiği ile ilgili bir açıklama geldi. Bu açıklama kapsamında ise öğrenciler için alınan Katma Değer Vergisi’nin yüzde 8’den yüzde 1’e indirildiği ifade edildi. Genel olarak korona virüs salgını sonrasında kişilerin ekonomik durumlarını etkilememek ve sıkıntıya sokmamak için verilen bu karar doğrultusunda yapılan yüzde 8 KDV oranından ödemelerin farklı geri ödenecektir diyebiliriz. Direkt olarak bakanlıktan gelen yazı doğrultusunda bütün kurumların bu karara sadık kalarak KDV farklarını ilgili kişilere iade etmesi gerekiyor.

MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI KDV KARARINI VERDİ

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından verilen karar doğrultusunda bütün okullarda bu kararın uygulanacağı da belirtildi. Sadece özel eğitim ve öğretim okulları ile kalmayarak bütün üniversiteler, yüksekokullar ve özel okullar dahil olmak üzere KDV oranı yüzde 1’e indirildi. Artık bu dönem için verilen KDV oranı üzerinden ödemeler gerçekleşecek. 1 Eylül 2020 tarihinden 30 Haziran 2021 tarihine kadar sürecek olan yeni eğitim ve öğretim yılında verilen karar doğrultusunda ödemeler yapılacak. KDV vergisi ise gelecek yeni bir talimata kadar bu şekilde yüzde 1’de kalacak. Bakanlık konu ile ilgili bütün okullara yazı göndererek bilgilendirmelerini yaptı.

KARARA UYMAYAN KURUMLARA PARA CEZASI KESİLECEK


Milli Eğitim Bakanlığı tarafından şahsen verilen bu KDV kararına uymayan kurumlara ise para cezası kesilecek. Genel olarak okulların birçoğu bu KDV farkını ödemesine karşın bazı okullar ödemeleri velilere yapmıyor. Bu okullar ise tespit edildikten sonra Bakanlık tarafından belirlenecek para cezası tutarı taraflarına uygulanacak. Böylelikle de herkes KDV farkını geri alarak hakları olan paraya sahip olacak.
1 Eylül 2020 tarihinden itibaren geçerli olan kararın Özel Öğretim Kurumları Kanununun 7. Maddesinde belirtilen idari para cezası uygulamaları ise ilgili okullara yansıtılacak. Dolayısıyla özel eğitim ve öğretim kurumlarının Milli Eğitim Bakanlığı tarafından verilen kararı uygulamaları ve buna göre ödeme talep etmeleri gerekiyor.

YENİ DÖNEMDE OKULLAR NASIL OLACAK

Girilen yeni eğitim ve öğretim dönemi kapsamında okulların birçoğu uzaktan eğitim modeline geçti. Fakat bazı okullar da yarı yüz yüze yarı da uzaktan eğitim şeklinde bir eğitim modelini tercih etti. Okullarda eğitim görecek olan öğrenciler ise okullara tekrar harç parası yatırmak zorunda kalacak. Özellikle korona virüs salgını nedeniyle uzaktan eğitim modeline geçilen okullardaki harç talepleri birçok veli tarafından oldukça tartışılmıştı. Fakat bu dönem de talep edilen harç paraları ders kaydı için mecburen ödendi. Okullarda eğitim görecek olan öğrenciler ise bu harç paralarının haksız yere alındığını ve tekrar geri ödenmesi gerektiğini savunuyor. Gidilmeyecek olan okullar için harç parası ödemesinin yapılmasını doğru bulmuyorlar.

Bunun yanında yüz yüze eğitim görecek olan öğrenciler için de bu öğrenimin nasıl gerçekleşeceği son derece merak konusuydu. Fakat şu an hala okullardan bu konu ile ilgili cevap gelmiş durumda değildir. İlk defa böyle bir salgın dönemi yaşanılmışken üniversitelerin nasıl bir eğitim modeline sadık kalacağı öğrenciler için merak konusu olarak kaldı. Okulların ise özellikle bu dönemde daha az kontenjan ile öğrenci kabul etmesi düşünülüyordu. Ancak normal dönemdeki gibi yüksek öğrenci kontenjanları ile ders kayıtlarını gerçekleştiren okullar bu güz döneminde Ekim ayında eğitim dönemine başlayacaklar. Öğrencilerin ise herhangi bir virüs kapmasında kimin sorumlu tutulacağı öğrenci velileri tarafından halen merak konusu olarak kalıyo

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER