Bakan Selçuk, Asgari Ücret Zammını Açıklayacak! Asgari Ücret Zammı Ne Zaman Açıklanacak?

Bakan Selçuk, Asgari Ücret Zammını Açıklayacak! Asgari Ücret Zammı Ne Zaman Açıklanacak?

Türkiye’de milyonlarca asgari ücretli çalışanın dört gözle beklediği asgari ücret zammı açıklaması sonunda yapılacak.

Türkiye’de milyonlarca asgari ücretli çalışanın dört gözle beklediği asgari ücret zammı açıklaması sonunda yapılacak. 4 Aralık 2020 tarihinde Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk başkanlığında ilk toplantı yapıldı. Peki, asgari ücret ne kadar olacak? Tüm Türkiye neredeyse bu konuya kilitlenmiş durumda. Özellikle 15 milyon asgari ücretli çalışanların yüksek asgari ücret zam beklentisi her zamanki gibi çok hızlı bir şekilde tüketilebilecek. Zira geçtiğimiz sene asgari ücret zammında 800 TL ortalama ile zam bekleyen asgari ücretli çalışanları şok eden asgari ücret zammı yapılmıştı. Ama bu yıl geçmiş yıllardan çok daha önemli bir yıldı. Korona virüs salgını ve ekonomik sıkıntıların yaşandığı, ekonomi bakanının istifa ettiği hatta enflasyonun bu kadar şiştiği bir ortamda mutlak surette çok daha yüksek bir asgari ücret zammı beklentisi olacak. Peki, asgari ücret zammı ne zaman açıklanacak? İşte tüm detaylar…

Asgari ücret için en az 348 TL müjdesi konuşulmaya başlandı. Milyonlarca vatandaş maaşlara yapılacak zam tutarını merak ediyor ve uzman yorumlarını da fırsat buldukça okuyor. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk yaptığı açıklamada 2021 asgari ücret zammının tespiti için ilk toplantının 4 Aralık 2020 günü yapılacağını söyledi. Bu açıklamanın ardından gözler asgari ücret zammında ilk toplantının yapılacağı tarihe ve sendikaların asgari ücret tekliflerine çevrildi. Pazarlıklarda 'yaşam maliyeti, Pandemi döneminde ekonomik durum, gerçekleşen ve hedef enflasyon, refah payı' olmak üzere 5 parametrenin ön plana çıkacağı belirtiliyor. Peki, yeni asgari ücret rakamı nasıl belirleniyor? Asgari ücret zammı tahminleri neler?

2021 ASGARİ ÜCRET NELERİ ETKİLEYECEK?
  • Asgari ücretlinin maaşı
  • Asgari ücretlinin tazminatı
  • Asgari ücretlinin iş göremezlik ödeneği
  • Tüm çalışanların asgari geçim indirimi
  • İşsizlik maaşı
  • Doğum ve askerlik borçlanması
  • Bağ-Kur, isteğe bağlı, gündelikçi primleri.
ASGARİ ÜCRET NASIL BELİRLENİYOR?


Asgari ücret ile ilgili son dakika araştırmalarında 'asgari ücret nasıl belirleniyor' sorusu ön plana çıkıyor. Asgari ücreti, yasa gereği 5'er işçi, işveren ve devlet temsilcisi olmak üzere 15 kişiden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu belirliyor. Bu komisyonda, işveren tarafını Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK), işçi tarafını ise en fazla üyeye sahip konfederasyon olduğu için Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (Türk-İş) temsil ediyor.

ASGARİ ÜCRET ZAMMI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

Asgari ücret zammının tam olarak hangi tarihte açıklanacağı henüz belli değil. Zira geçtiğimiz senelere bakıldığı zaman asgari ücret zammının genellikle yılın son günlerine doğru yapıldığı görülüyor. Bu yıl içinde aynı durumun olabilmesi söz konusu olabilir. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk yapacağı asgari ücret zam açıklamasını en geç 1 Ocak 2021 tarihinde yapacaktır. Bu konuda herhangi bir şüphe yok.
 
 
 

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER

ÇOK TIKLANANLAR