Bağ-Kur Borcu Olanlara Müjdeli Haber Geldi! Bağ-Kur Borcu Siliniyor!

Bağ-Kur Borcu Olanlara Müjdeli Haber Geldi! Bağ-Kur Borcu Siliniyor!

Son dönemlerde pek çok kişi ekonomik anlamda zor zamanlar geçiriyorlar. Bu nedenle maddi anlamda zorluk yaşayan kişiler çeşitli şekillerde borçlanarak belirli bir yerden sonra ödemekte zorlanmaya başladılar.

Son dönemlerde pek çok kişi ekonomik anlamda zor zamanlar geçiriyorlar. Bu nedenle maddi anlamda zorluk yaşayan kişiler çeşitli şekillerde borçlanarak belirli bir yerden sonra ödemekte zorlanmaya başladılar. Yapılan son güncellemelere göre pek çok borç için yapılandırma kararı çıkarıldı. Bu sayede borçlarını ödemekte zorlanan vatandaşlar için kolay ödeme imkanı sağlanıyor. Resmi Gazete’de yapılan açıklamalara göre Bağ-Kur borcu olanlara da müjdeli haber geldi. Bağ-Kur borcu olanların borçları siliniyor. Bu konuyla ilgili yapılan açıklamalardan sonra detaylı olarak bilgi sahibi olmak isteyen borçlu vatandaşlar en çok borçların silinip silinmeyeceğini ve başvurularının nasıl yapılacağını araştırmaya başladılar. Bu konuyla ilgili detaylar haberimizin devamında yer alıyor…

BAĞ-KUR BORÇLARI TAMAMEN SİLİNECEK Mİ?

Bağ-Kur borcu olan vatandaşların son dönemlerde en çok merak ettiği konuların başında son yapılan açıklamalarla birlikte borçların tamamen silinip silinmeyeceği hakkında oldu. resmi gazete de yayınlanan haberin ardından borçların yapılandırılmasıyla ilgili daha detaylı bilgilendirme ve açıklama bekleyen vatandaşlara sonunda beklenen açıklamalar geldi.
Ülkemizde yaşanan korona virüs salgını nedeniyle pek çok kişi işsiz kaldı. Pandemi süresinde iş yerlerinin kapatılmasıyla birlikte hem işverenler hem de çalışanlar mağdur oldu. Bununla birlikte borcu olan kişilerde herhangi bir gelirleri olmadığı için borçlarını ödeyemez hale geldiler. Devlet bu konuyla alakalı bağ-kur borçlarının silinmesine hak tanıdı. Ancak borç sildirme işleminden kimlerin yararlanabileceği hakkında meraklar arttı.

BAĞ-KUR BORÇ SİLDİRMEDEN KİMLER FAYDALANABİLİR?

Resmi gazetede yayınlanan haberin ardından bağ kur borcu bulunan vatandaşlar borçlarını sildirmek için sıraya girdiler. En çok merak edilen ve bilgi sahibi olunmak istenen konu ise bu imkandan kimlerin faydalanabilecek olduğu hakkında oldu. yapılan son açıklamalara göre bağ kur borcunu sildirmek için belirli bazı şartları sğalayan kişiler olmanız gerekir. ilk olarak bu imkandan faydalanma hakkı bulunan kişiler  BağKur’lu ve 4/b’li olan bütün kişilerdir. Bu kişiler Bağ- Kur borç sildirme işleminden faydalanabilecek. Aynı zamanda sigortalı olarak tescilleri yapılanlar, sigortalı sayılanlar da bu imkandan kolaylıkla faydalanabilecekler. Ancak bunda önemli olan ve dikkat edilmesi gereken nokta isteğe bağlı olarak sigortalı çalışan kişilerin bu imkandan faydalanamayacak olmasıdır.

2020 BAĞ-KUR BORÇ YAPILANDIRMALARI NASIL GERÇEKLEŞTİRİLİR?

Bağ kur borcu bulunan kişiler borçlarını yapılandırmak için gün sayarken yapılandırmaların nasıl yapılacağı hakkında da detaylı bilgi sahibi olmak için araştırmalar yapmaya başladılar. İlk olarak yapılandırma yapmak isteyen kişilerin yerine getirmesi gereken şeyler vardır. Bunlar sosyal güvenlik kurumlarına daha önceden borçlu olan ancak doğal afetler nedeniyle borçları ertelenen kişilerin yazılı olarak bildirmesi gerekir. Aynı zamanda prim borçları bulunan kişilerin taksitlendirip tecil ettirmeleri gereklidir. Bu ve bunun gibi daha pek çok şekilde sosyal güvenlik kurumlarına daha önceden borçlu olan kişilerin bunları yazılı olarak belirtmiş olmaları mutlaka gereklidir.

BAĞ-KUR BORCU NEREDEN SİLDİRİLİR?

Bağ kur borcu olan kişiler borçlarını sildirmek için ilk olarak başvuruda bulunmalıdırlar. Bağ kur borcu sildirme ya da dondurma işleminde bulunmak isteyen kişilerin sosyal güvenlik kurumlarına başvuru yapmaları çok önemlidir. Sosyal güvenlik kurumlarına başvuru yapılmasının ardından da Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü ya da merkezlerine yapmaları gerekiyor. Aynı zamanda bağ kur borçlarını dondurmak isteyen kişiler de bu işlemi E-Devlet üzerinden kolaylıkla gerçekleştirebilirler. Son dönemlerde borçların kolay ödenmesine yönelik devletten gelen desteklerden bir tanesi olan bağ kur borcu sildirme işleminin yapılması ve başvuru işlemlerinin tamamlanması oldukça ko

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER

ÇOK TIKLANANLAR