Asgari Ücretli Kişilere Kurban Bayramı İkramiyesi Verilecek Mi?

Asgari Ücretli Kişilere Kurban Bayramı İkramiyesi Verilecek Mi?
YAYINLANMA TARİHİ: 09.07.2020
ABONE OL
  
Mesleki Haber Google News Takip Et

Asgari ücretli kişilere Kurban Bayramı ikramiyesi verilecek mi? İşte cevabı…

Ülkemizde görülen korona virüs döneminde SGK tarafından yapılan son açıklamada taban emekli maaşı miktarı 1500 TL olarak açıklandı. Ancak ilk 6 aylık enflasyon yüzdelerinin belirlenmesi ile BAĞ-KUR, personel ve emekli kişiler tarafından maaşları merak konusu oldu.
SGK tarafından yapılan açıklamada söylenmiş olan genelgede taban emekli maaşının ne kadar olduğu açıklandı. Enflasyonun yılın ilk yarısında verileri dikkate alındığında 5,75 olarak belirlenmesiyle birlikte birçok kişi alacağı maaş yüzdeleri açıklandı. TÜİK tarafından personel ve BAĞ-KUR emeklisi vatandaşlar için yılda 2 kez olup 6 ayda bir maaş artış oranı hesaplanmaktadır. Ancak son zamanlarda en çok incelenen asgari ücretliler için açıklanan teklifin kabul edilip vergiler kesilmeden ve maaş artışı yönünde olacaktır.
Kurban Bayramına az bir süre kala en çok araştırılan konulardan biriside emekli ikramiyesi ne kadar olacak? Ne zaman verilecek olduğu da merak edilen konulardan birisidir. Yılda iki kez Ramazan ve Kurban Bayramlarında verilen 1000 TL ikramiye Ramazan Bayramında erkenden verilmişti. Peki, Kurban Bayramında ikramiye ne zaman verilecek? Vatandaşlarımız için verilen tutarın artması için büyük bir sabırsızlık ile bekliyor. Peki, son durum ne olacak?

KURBAN BAYRAMI İKRAMİYELERİ NE ZAMAN YATACAK?
Emekli vatandaşlar için kurban bayramı ikramiyelerinin ne zaman yatacağı hala net bir tarih belli olmadı. Aylıklar ile beraber bu ay ikramiyelerin de yatacak olması beklenmekte. Ramazan bayramı esnasında Ekonomik İstikrar Kalkanı paketi kapsamında ödeme erkene alınmış ve nisan ayı içerisinde dağıtılmıştı.

ASGARİ ÜCRETLİYE KURBAN BAYRAMI İKRAMİYESİ

Asgari ücretli personeller için şuan net bir bilginin olmaması ile beraber yaklaşan Kurban bayramı ikramiyeleri verilmeyecek gibi gözüküyor! 

ASGARİ ÜCRETLİYE ZAM YAPILACAK MI?


Emekli ve memurlar için yapılan maaş artışı sonrası asgari ücretle çalışan kişilere zam olacak mı? Sorusu gündeme oturdu. Asgari ücretli personeller memurlar gibi her 6 ayda bir zam yapılmamakta. Fakat kanun teklifinde  vergi alınmama teklifi yapılmasıyla birlikte asgari ücretliler için bu kanun kabul edilir ise zam olarak maaşlarına yansıması düşünülüyor. Günümüz koşullarında ise  asgari ücret ile çalışan personellerden ve çalışanlardan 375 TL vergi kesintisi yapılmaktadır. Teklifin kabul görmesi durumunda  Temmuz ayı içerisinde asgari ücretle çalışan kişiler için de vergi iadesi yapılıp maaşına zam yapılması bekleniyor. Asgari ücretle çalışan  kişiler için 2020 yılı içerisinde 2019 yılına kıyasla net yüzde zam yapıldı. Bu zam artışı  ile 2020 yılı içerisinde brüt asgari ücret 2 bin 943 TL olarak netleşmesi ile ön plana gelmektedir. Belirlenen miktar ise 2 bin 324 TL 70 kuruş belirlenmiştir.

ASGARİ ÜCRET HESAPLAMASI NASIL YAPILIR?

Brüt maaş özelinde olup brüt ve net maaş hesaplamasıyla yapılmaktadır. Brüt maaş özelinde vergi gibi pek çok ödemelerin yapılmasından sonra net maaş ortaya çıkmaktadır. Yılbaşında çok az kesintiler uygulanmasının yanı sıra yılsonuna geldikten sonra kesintiler de çok daha fazla artış meydana geldi. SGK personel primi, işsizlik primi, gelir vergisi ve damga vergisi düşülerek net maaş hesaplaması yapılıyor. Hesaplama yapan kişinin evli/bekâr olması, eşinin çalışıp çalışmama durumuna, çocuk sayısına göre hesaplama sonucu değişiklik göstermektedir.

2020 YILINDA AGİ NE KADAR?

Bekâr (evli olmayan) 220,62 TL
Evli olup eşi çalışmayan 264,75 TL
Evli olup eşi çalışmayan 1 çocuklu 297,85 TL
Evli olup eşi çalışmayan 2 çocuklu 330,94 TL
Evli olup eşi çalışmayan 3 çocuklu 375,07 TL maaş asgari ücretli maaş almaktadır.
Evli olup eşi çalışan 220,62 TL
Evli olup eşi çalışan 1 çocuklu 253,72 TL
Evli olup eşi çalışan 2 çocuklu 286,82 TL
Evli olup eşi çalışan 3 çocuklu 330,94 TL’dir
Evli olup eşi çalışan 4 çocuklu 353 TL
Evli olup eşi çalışan 5 çocuklu 375,07 TL, maaş almaktadır.  
 

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER