Artık Ev Hanımları Da Çalışmadığı Halde Emekli Olabilecek! İşte Resmi Açıklamanın Ayrıntıları…

Artık Ev Hanımları Da Çalışmadığı Halde Emekli Olabilecek! İşte Resmi Açıklamanın Ayrıntıları…

Birçok ev hanımı günümüzde emekli olabilmek için çeşitli yollar aramaktadır. Fakat bu ev hanımları nereye başvuru yapacağını ve ne gibi bir yol izleyeceğini bilmediğinden dolayı bu imkanlardan faydalanamamaktadır.

Birçok ev hanımı günümüzde emekli olabilmek için çeşitli yollar aramaktadır. Fakat bu ev hanımları nereye başvuru yapacağını ve ne gibi bir yol izleyeceğini bilmediğinden dolayı bu imkânlardan faydalanamamaktadır. Sosyal Güvenlik Kurumu ise bu ev hanımlarının hakkı olan emeklilik müjdesini kısa bir süre önce verdi. İlgili koşulların sağlanması halinde bütün ev hanımlar artık 2020 yılında emekli olarak maaş alabilme hakkına sahip olacaktır. Böylelikle de kendilerine ait bir gelir kazanabileceklerdir.

Ev hanımlarının bu haklardan faydalanabilmesi için öncelikle herhangi bir şirkette, işte ya da çiftçilik merkezinde kaydının olmaması gerekmektedir. İsteğe bağlı sigorta kapsamında sağlanacak olan ev hanımlarına emeklilik durumu artık herkes için mümkün olabilecektir. Vergi kaydı ve şirket kaydı olmayan ev hanımları bu sigorta kapsamında emekli olarak aylık düzenli bir gelire sahip olacaklardır. Ev hanımlığının maalesef ki meslekten sayılmadığı bu günlerde ev hanımlarının bu şekilde maddi kazanç elde etmesi Sosyal Güvenlik Kurumu ile birlikte sağlanabilecektir.

EMEKLİ OLABİLMEK İÇİN NE GİBİ ŞARTLARI SAĞLAMAK GEREKİYOR?

Ev hanımlarının, çalışamayanların ve işsizlerin faydalanabildiği bu emeklilik avantajı bazı şartların sağlanması halinde geçerli olmaktadır. Öncelikle isteğe bağlı sigorta ile birlikte sağlanan emeklilik avantajı 3 şartı beraberinde getirmektedir. Bu şartlar içerisinde ise ilk önce prim ödemesi bulunmaktadır. Prim ödemelerini gerektiği gibi yapan kişiler emekli olma hakkını elde etmektedir. Bunun yanında gün şartını sağlamak ve yaş şartını sağlamak da büyük oranda önemlidir. Şartların üçünü de sağlayan vatandaşların hepsi emekli olabilmektedir. İsteğe bağlı sigorta kapsamında aylık olarak bir kazanca sahip olacaklardır.

İSTEĞE BAĞLI SİGORTA KAPSAMINDA ÖDENECEK OLAN PRİM MİKTARLARI NE KADARDIR?


İsteğe bağlı sigorta ile birlikte emekli olabilecek olan ev hanımları, çalışamayanlar ve işsizler farklı prim ödemeleri yapmaktadırlar. Ev hanımları bu sigorta kapsamında 2020 yılı içerisinde aylık olarak 847 TL prim ödemesi yapması gerekmektedir. Tarım işçileri ise bu dönemde 478 TL prim ödemesi gerçekleştirecektir. Normal vatandaşlar da aylık olarak 941 TL prim ödemesi ile birlikte emekli olabilme hakkına sahip olacaklardır.

İSTEĞE BAĞLI SİGORTA İÇİN GEREKEN KOŞULLAR NELERDİR?

İsteğe bağlı sigorta yaptırmak isteyen kişiler bazı koşulları gerçekleştirmek zorundadır. Bu şartlar ise zorunlu sigorta sahibi olamamak, 18 yaşını doldurmuş olmak, herhangi bir yerden yaşlılık aylığı almamak şeklinde sıralanmaktadır. Bütün bu şartları sağlayan kişiler isteğe bağlı sigorta yaptırarak gerekli prim ödemelerini gerçekleştirebilmektedirler.
İsteğe bağlı sigorta için başvuru yapacak olan kişiler Sosyal Güvenlik İl Müdürlükleri ya da Sosyal Güvenlik Merkezleri üzerinden bu başvurularını yapabilmektedirler. İsteğe bağlı sigorta için gerekli olan belge ve evraklar da bu merkezlerden öğrenilerek tamamlanmaktadır. Daha sonrasında ise istenen sigorta direkt olarak başlamaktadır.

İSTEĞE BAĞLI SİGORTA KOLLARI NELERDİR?

İsteğe bağlı sigorta kapsamında prim ödemeleri için birçok sigorta kolu bulunmaktadır. Bu sigorta kolları ise isteğe bağlı Bağ-Kur (4b), isteğe bağlı ek 5 tarım sigortası (4a), ev hanımları için isteğe bağlı sigorta ve emekli sandığından gün tamamlama ile isteğe bağlı emekli sandığı şeklinde açıklanmaktadır. İsteğe bağlı sigorta yaptıracak olan kişiler kendilerine uygun sigorta kolu üzerinden prim ödemelerini yapmaktadır. Özellikle ev hanımlarının işine yarayan bu sigorta kolu ile birlikte artık ev hanımları da belirli prim ödemeleri ile emekli olabileceklerdir. Ev hanımlarının emekli olabilmek için sağlamaları gereken diğer şartlar ise Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından açıklanmaktadır.
 
 

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER