Artık Bu Sisteme Göre Emekli Olunacak! Herkese Fazladan 566 TL Ödeme Yapılacak!

Artık Bu Sisteme Göre Emekli Olunacak! Herkese Fazladan 566 TL Ödeme Yapılacak!
YAYINLANMA TARİHİ: 27.06.2020
ABONE OL
  
Mesleki Haber Google News Takip Et

Tamamlayıcı Emeklilik sistemi ile ilgili ayrıntılar merak edilmesiyle beraber yeni sistem doğrultusunda asgari ücretle çalışanların maaşının ne kadar olacağı merak ediliyor.

Son zamanların en çok konuşulan konuları arasında bulunan Tamamlayıcı Emeklilik Sistemi ile ilgili ayrıntılar gündemimizdeki yerini almasıyla beraber ön plana çıkmakta. Yapılan açıklamalar kapsamında bu durum karşısında asgari ücretle çalışanlar en karlı çıkacak olan kesimler arasında bulunmakta. Tamamlayıcı Emeklilik sistemi ile ilgili ayrıntılar merak edilmesiyle beraber yeni sistem doğrultusunda asgari ücretle çalışanların maaşının ne kadar olacağı merak ediliyor. Bu doğrultuda yapılan açıklama kapsamında asgari ücret ile çalışanların maaşlarında 566 TL artış meydana gelecektir. İşte konuya dair tüm ayrıntılar…

TAMAMLAYICI EMEKLİLİK SİSTEMİ İLE İLGİLİ AÇIKLAMALAR

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan 2022 tarihinde hayata geçirilmesi beklenen emeklilik de yeni sistem kapsamında bulunan TES ayrıntıları belli olmaya başladı. Yeni sistem kapsamında çalışanların kıdem tazminatları ile ilgili herhangi bir değişiklik yapılmaması ön görülmektedir. Bu doğrultu da asgari ücrete tabii bulunan çalışan bireyler 25 yıl sistemde kalmaları kapsamında emekli maaşlarında 399 ila 566 TL artış görülecektir.

YENİ SİSTEM İLE İLGİLİ MERAK EDİLEN SORULAR VE YANITLARI!

AA muhabiri tarafından edinen bilgiler doğrultusunda yeni sisteme dair merak edilen sorular ve yanıtlarını sizler ile paylaşalım.

İstifa durumunda işçiye birikimleri ödenecek mi?

İşçi eğer bir yıldan az çalıştığı işinden istifa ederse yalnızca çalışan katkısı bireysel fon hesabında kalacak. Bir yıldan uzun süreli çalışılan işlerden istifa yoluyla ayrılma durumunda bireysel fon hesabına ödenen primler hiçbir işleme tabi tutulmadan kayıpsız şekilde hesapta yer almaya ve fonlarda nemalanmaya devam edecek. Çalışan, sistemden çıkış şartlarına bağlı olarak kısmi çıkış veya emeklilik yaşında bunu alabilecek.

Sistemden kısmi çıkışlar hangi şartlarda olacak?

60 yaşını doldurmamış katılımcılara, talep edilmesi halinde, bir defaya mahsus olmak üzere evlilik, bir defaya mahsus olmak üzere işsiz kalınması, ilk konut edinimi ve ağır hastalık gibi sebeplerin her biri için, başvuru tarihindeki bireysel emeklilik hesabındaki birikim tutarının yüzde 10'unu ve çoklu yararlanım halinde kısmi çekiş hallerinin tamamı için her halükarda kısmi çıkış oranının yüzde 20'sini geçmemek üzere defaten ödeme yapılabilecek.

Sistemden tamamen çıkış hangi şartlarda olacak?

Cayma ve ayrılma hakkı bulundurmayan bu sistemden tamamen çıkış, emeklilik dönemi sona erdiğinde, çalışanın ölümü veya maluliyet durumlarında olacak. Çalışan, emekli olduğunda kendisine bağlanacak aylık süresi bittiğinde sistemden çıkmış olacak.

Bireysel hesaplara devlet katkısı ödemeleri hangi periyotlarda gerçekleştirilecek?

Bireysel hesaplara devlet katkısı ödemesi nakit olarak yapılacak. Ödeme, çalışılan ve işveren ile çalışan katkı paylarının sisteme aktarıldığı ayı takip eden ayın sonuna kadar gerçekleştirilecek.


Sistem SGK kapsamındaki emeklilikte bir değişiklik getirecek mi?

TES ikinci basamak emeklilik sistemi olarak kurgulandı. Dolayısıyla Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) kapsamındaki birinci sütun emeklilik sistemiyle ayrışıyor. Çalışan emeklilik yaşı geldiğinde SGK'den emekli olacak, ayrıca 60 yaşına geldiğinde TES kapsamında ikinci emekli aylığını alacak. Kişi, iki emekli aylığını da herhangi bir kesinti, oransal azalma olmadan aynı anda alabilecek.

Emeklilik için belli bir süre ve yaş şartı olacak mı?

Tamamlayıcı emeklilik yaşı 60 olarak belirlendi fakat emekli olmak için herhangi bir süre şartı bulunmuyor. Çalışan adına ödenen katkılar kişinin bireysel fon hesabında yer aldığı için her çalışan emeklilik yaşını doldurduğunda hesabındaki birikime hak kazanmış olacak. Başka bir deyişle 5 yıl çalışana da 30 yıl çalışana da 60 yaşını doldurduğunda bireysel fon hesabındaki birikim kapsamında ödeme yapılacak.

Mevcut uygulamada her yıl için 30 günlük brüt ücret tazminat olarak ödeniyor, bu uygulamada değişiklik olacak mı?

Olmayacak. 30 günün 19 günü hak olarak kıdem tazminatına tabi tutulacak, 11 günü ise kişinin bireysel fon hesabında birikecek.

Mevcut çalışanların birikmiş tazminatları fona mı devredilecek, yoksa isteyen parasını alabilecek mi?

Birikmiş kıdem tazminatına ilişkin hiçbir yeni düzenleme yapılmayacak, çalışan kıdem tazminatını hak edecek şekilde işten çıkarıldığında geçmiş kıdem tazminatını alacak.

Mahkeme ya da ara bulucuya gitmiş tazminat alacakları ne olacak?

Geçmiş haklar korunduğu için hukuki sürece ilişkin tazminatlarda bir değişiklik olmayacak.

Bu sistemle bir gün çalışanın bile tazminat hakkı olacak mı?

Çalışan bir gün bile çalışmış olsa bireysel fon hesabındaki hakkı saklı olacak. İşveren tarafından işten çıkarılmış olsa bir günlük çalışması karşılığı TES katkısı hesabında duracak.

Emeklilik zamanında fondaki para toplu olarak verilecek mi, yoksa maaşa mı döndürülecek?

Kişi emekli olduğunda hesabında biriken tutarın yüzde 25'ine kadar toplu ödeme alabilecek. Bireysel fon hesabında kalan tutar aylık olarak ödenecek.
 

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER