Araç Sahipleri Dikkat! Buna Uymayanlara 885 TL Ceza Yolda!

Araç Sahipleri Dikkat! Buna Uymayanlara 885 TL Ceza Yolda!

Türkiye’de milyonlarca araç sahibini ilgilendiren önemli karar nihayet alındı. Kış lastiği uygulaması 1 Aralık 2020 tarihi itibari ile başlıyor.

Türkiye’de milyonlarca araç sahibini ilgilendiren önemli karar nihayet alındı. Kış lastiği uygulaması 1 Aralık 2020 tarihi itibari ile başlıyor.

Araç sahipleri 1 Aralık 2020 tarihinden itibaren araçlarında kış lastiği uygulamasına geçmezse her bir araç için 885 TL cezai yaptırım uygulanacak.

Uygulanacak olan ceza taksitle ödenebilecek. Erken ödeme yapan herkes için ise %15’lik bir indirim söz konusu olacak. Hem yolcuların hem de yayaların can güvenliği için oldukça önemli bir karar olan kış lastiği uygulaması her yıl olduğu gibi bu yılda da sıkı denetimlerle kontrol edilecek. Emniyet Genel Müdürlüğü şehirlerin belirli noktalarında kurulacak olan kontrol noktaları sayesinde trafik akışı içerisinde olan tüm araçların lastiklerini kontrol edecek. Kontrol edilen araçların kış lastiği uygulamasına geçmemesi gibi durumlarda ise 885 TL cezai yaptırım uygulanacak. Türkiye’de ikamet etmekte olan milyonlarca araç sahibini yakından ilgilendiren bu karar her yıl olduğu gibi bu yılda da 1 Aralık 2020 tarihinde başlayacak. Kış lastiği uygulaması her yıl 1 Aralık 2020 tarihinde başlıyor. Peki, zorunlu kış lastiği uygulaması hangi araçları kapsıyor? İşte tüm ayrıntılar…

Araç sahiplerini bizzat yakından ilgilendiren önemli bir karar olan zorunlu kış lastiği uygulaması nihayet başlıyor. Hepimizin bildiği gibi ülkemiz dört mevsimi yaşayan bir ülke ve özellikle kış dönemlerinde araç sahipleri ve yayalar için oldukça önemli olan zorunlu kış lastiği uygulaması sayesinde binlerce can kurtarılabiliyor. Özellikle kış mevsiminin yoğun yaşandığı iç Anadolu, Doğu Anadolu ve Marmara bölgelerinde oldukça önemli bir karar olarak görülüyor. İnsanların canını bu kadar hiçe sayarak zorunlu kış lastiği uygulamasına geçmiyor olması ise dikkatleri üzerlerine çeken bir diğer nokta. Doğu Anadolu bölgesinde insanlar yasal zorunluluktan ziyade şartların zorunluluğu sebebi ile kış lastiği uygulamasına geçebiliyor ancak İç Anadolu ve Marmara bölgesinde yaşayan vatandaşlarımız zorunlu yasa olmasına rağmen %5 oranında zorunlu kış lastiği uygulamasına geçmiyorlar. Her yıl zorunlu kış lastiği uygulamasına geçmeyen ve ceza alan vatandaş sayısı 100 bini geçiyor.


ZORUNLU KIŞ LASTİĞİ UYGULAMASI NE ZAMAN BAŞLIYOR?

Zorunlu kış lastiği uygulaması 1 Aralık 2020 tarihinden itibaren geçerli olacak. Zorunlu kış lastiği uygulamasına geçiş yapmayan şahıslar hakkında ise hem trafikten men cezası hem de 885 TL’ye kadar yüklü bir miktarda maddi yaptırım uygulanabiliyor. Bu ve benzeri durumlarla karşılaşmamak adına araç sahiplerinin 1 Aralık 2020 tarihinden önce mutlaka zorunlu kış lastiği uygulamasına geçiş yapması gerekiyor. Araç sahipleri eğer 1 Aralık 2020 sabahından itibaren zorunlu kış lastiği uygulamasına geçiş yapmamışlarsa her bir araç için 885 TL’ye kadar ceza ve tekrar eden kontrollerde yakalanma durumunda trafikten men cezasına kadar ilerleyebilen farklı cezalarla karşılaşılabilir.

HANGİ ARAÇLAR ZORUNLU KIŞ LASTİĞİNE GEÇİŞ YAPACAK?

Şehirlerarası yük ve yolcu taşıyan ticari araçlar kategorisinde yer alan Kamyon, çekici, tanker, otobüs, kamyonet, minibüs ve ticari araçlarda 1 Aralık 2020 tarihi itibari ile kış lastiği kullanılması zorunlu olacak. Bu araçların kullanmış oldukları lastiklerinin yanı sıra seyir esnasında yaşanacak olumsuz durumlar için araçta bulunan yedek lastiğin de kış lastiği olması gerekiyor.
 
 
 

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER

ÇOK TIKLANANLAR