Araç Sahibi Olmak İsteyenler İçin Son Dakika Gelişmeler! İkinci El Araç Fiyatları Düştü Mü?

Araç Sahibi Olmak İsteyenler İçin Son Dakika Gelişmeler! İkinci El Araç Fiyatları Düştü Mü?

Vatandaşlarımız tarafından beklenen haber geldi. İkinci el araba fiyatlarında yaşanacak değişimler açıklandı.

Vatandaşlarımız tarafından beklenen haber geldi. İkinci el araba fiyatlarında yaşanacak değişimler açıklandı. Vatandaşlarımız ikinci el araba fiyatlarının düşmesini bekliyordu. Bunun için de gelecek olan açıklamaları bekliyorlardı. 2021 yılında yaşanacak olan araba fiyatlarına ilişkin açıklamalar uzmanlardan geldi. Sıfır arabaların üretimlerinin aksamasıyla birlikte hem sıfır araç hem de sıfır araçların da pahalanmasıyla ikinci el araçlara gösterilen ilginin artmasıyla birlikte ikinci el araçların fiyatları tavan yapmıştı.

Araç sahibi olmak isteyen vatandaşlarımız da bu nedenle gelecek olan düşleri bekliyorlar. Vatandaşlarımız tarafından ikinci el araba fiyatları ne zaman düşecek? Hem sıfır hem de ikinci el araba fiyatlarında düşüş yaşanacak mı? Gibi pek çok soru vatandaşlarımız tarafından oldukça merak ediliyor. Araştıran ve merak edenler için ayrıntıları haber kaynağımızda paylaştık.

Vatandaşlarımız tarafından araba alımları için korona virüs döneminde özellikle ilgi arttı. Korona virüs önlemleri kapsamında vatandaşlarımız kalabalık ortamlara girmiyor ve sağlıkları için de sosyal mesafeyi korumaya oldukça özen gösteriyorlar. Bunun için de vatandaşlarımız toplu taşıma araçlarını kullanmak istemiyorlar.

Vatandaşlarımız tarafından yapılacak olan araba alımları bu dönemde ihtiyaçla birlikte artsa da fiyatların da yükselmesinden dolayı vatandaşlarımız araba alımları için fiyatların düşmesini bekliyor. Düşüşler ile ilgili açıklama geldi. Vatandaşlarımız araba fiyatlarını her yerden araştırıyorlar. Bunun için de vatandaşlarımız tarafından yapılacak olan araba alımları için her yerden araştırmalar devam ediyor.

ARABA FİYATLARI DÜŞÜYOR MU?


2020 yılında korona virüsün de etkisiyle birlikte ikici el araba fiyatları oldukça yükselmişti vatandaşlarımız için değerlendirmede bulunan Bursa Oto Galericiler Odası Başkanı Hakan Yanık "İkinci elde fiyat artışı yılsonuna kadar devam eder. Göstergeler onu gösteriyor. 2021'de ise düşmesinden vazgeçtik sabitleyebilirsek bile yeter. 2021'in başında her sene olan KDV, ÖTV, muhtasardaki oynamalar otomatikman fiyat yansımasına sebep olacak. Son ÖTV zammı da bu artışların tuzu biberi oldu" sözleriyle bu yükselişlerin 2021 yılında da devam edeceğinin sinyallerini vermişti.

Sektörde bilinen ikinci önemli isim olan Otomotiv Yetkili Satıcıları Derneği (OYDER) Başkanı Murat Şahsuvaroğlu: "2020 yılı içerisinde döviz kurları sürekli yukarı yönde ve sert çıkışlar göstererek ilerledi. Özellikle hızlı kur artışlarının yaşandığı dönemlerde artış oranları aynı oranda araç fiyatlarına yansıtılamadı. Ancak son zamanlarda yaşanan düşüş markalar tarafından fiyatlara yansıtılmaya başladı. Ayrıca, kısa vadeli kurdan kaynaklı marjın yılın sonuna planlanan satış kampanyalarına kaynak olabileceğine inanıyorum. Yılın son iki ayında hem düşük faizli satış kampanyaları hem de fiyat düşüşleri görebileceğiz"  sözleriyle tam tersi bir açıklama yaparak ikici el araba fiyatlarında yaşanacak olan düşlere dikkat çekti.

SIFIR ARAÇ STOK SORUNU VE DOLAR KURUNDA ARABA FİYATLARINA YANSIYACAK MI?

Vatandaşlarımız tarafından beklenen açıklamalar gelmeye devam ediyor. Düşük araba fiyatlarında nelerin etkili olacağı vatandaşlarımız tarafından merak ediliyor. Sıfır araç stokları ve dolar kurunda yaşanan değişmelerin de araba fiyatlarında etkili olup olmayacağı vatandaşlarımız tarafından oldukça merakla bekleniyor.

Bu konuya dair açıklamada bulunan Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD) Yönetim Kurulu Başkanı Ali Bilaloğlu yapmış olduğu açıklamasında "Fiyat konusu tamamen markaların stok durumuna bağlı. Yani hangi kur seviyesinden kaç adet ithal ettikleri bu noktada önemli olacak. Ve tabii ki, geçmişte ne kadar zam yaptıkları ve hangi kur seviyesine göre fiyat ayarlayabildikleri de etkili bir unsur olacak" sözlerini dile getirerek eğer stok sorunu çözülürse araba fiyatlarının da düşeceğini belirtti.

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER

ÇOK TIKLANANLAR