Annelere Şartsız, Geri Ödemesiz 5 bin 250 TL’ye Kadar Ödeme Yapılıyor!

Annelere Şartsız, Geri Ödemesiz 5 bin 250 TL’ye Kadar Ödeme Yapılıyor!

Annelere özel yapılan yardım destekleri için annelerin hangi şartları taşıması gerekiyor? Hangi koşulları sağlayan vatandaşlarımız için destek uygulamaları gerçekleşecek? İşte ayrıntılar...

Anneler için sağlanan devlet destekleri nelerdir? Devlet annelere özel olarak maddi destek uygulamaları mı yapıyor? Korona virüs döneminde anneler maddi sıkıntılara girdi önceden de annelere yapılan yardımlar şimdi korona virüsle birlikte daha da arttırıldı. Annelere özel yapılan yardım destekleri için annelerin hangi şartları taşıması gerekiyor? Hangi koşulları sağlayan vatandaşlarımız için destek uygulamaları gerçekleşecek? Annelere yapılan desteklerde destek ödemelerinin tutarı çocuk sayısına göre değişiklik gösteriyor mu?
Korona virüs sebebiyle vatandaşlarımız bir hayli sıkıntılı bir duruma girdiler. Özellikle ekonomik anlamda sıkıntılar çoğaldı. Bununla birlikte sosyal devlet anlayışına sahip devletimiz de sürekli durumları göz önünde bulundurarak devlet destekli yardımlara devam ediyor. Bu olay vatandaşlarımızın bir nebze de olsun rahatlamasını sağlıyor. Özellikle çalışan annelerimiz çocuklarını bırakacak yer bulamıyor. Korona virüs sebebiyle okulların kapanması ve kreşlerin de çoğunun kapalı olması en çok çalışan anneleri etkiledi. Anneler çalışıyor ama çocukları için endişeliler. Devletin bu konuda yapmayı planladığı bir projesi var mı anneler tarafından oldukça merak ediliyor.

ANNELERE DEVLET YARDIMI HER GEÇEN GÜN ARTIYOR!

Annelere yapılan ödemeler her geçen gün gittikçe artıyor ve çeşitleniyor. Bununla birlikte zor durumda kalan annelere yardımlar devam ediyor. Korona virüs sürecinden en çok anneler etkilendi. Bu sefer yine devlet annelere müjdeyi verdi. Annelere aylık olarak yarım gün çalışma fırsatı tanınacak. Bunun yanı sıra annelere 5 bin 245 lira ödeme müjdesi verildi. Annelere başka yardımalar sağlanacak mı? Annelere başka sağlanan yardımlar ne zaman gündeme gelecek? Annelerin çocuk sayısı arttıkça yapılan yardımların da fiyatı artıyor mu? Yoksa çocuk sayısının artmasıyla yapılan yardımlar düşüşe mi geçiyor?


ANNELERE SÜT PARASI SAĞLANIYOR!

Devlet tarafından annelere sağlanan bir destek de süt parasıdır. Devlet çalışan annelere ya da eşi sigortalı olmayan babalara destek sağlıyor. Bu desteğin adı emzirme ödeneği adı altında verilen süt parasıdır. Bu paranın tutarı 2020 TL olarak ödenir. Emzirme ödeneği devlet tarafından annenin PTT hesabına bir seferlik yatırılan bir ödenektir. Ödeneğin şartlarını araştıran vatandaşlarımız için haber kaynağımızda yer verdik.

ANNELERE SAĞLANAN SÜT PARASININ İŞTE ŞARTLARI!
  • SSK (4A) hizmet akdine bağlı olarak çalışan sigortalıların doğumdan önceki 1 yıl içinde en az 120 gün prim ödemesinin kuruma yapılmış olması gerekir.
  • BAĞ-KUR (4B) koluna bağlı olarak kendi adına ve hesabına çalışan sigortalıların doğumdan önceki 1 yıl içinde en az 120 gün prim ödemesinin yapılmış olması ve bu kişilerin genel sağlık sigortası primi dâhil prim ödemesine ilişkin bütün borçlarının ödenmesi şarttır.
  • Doğumun canlı olarak gerçekleşmesi ve başvuru süresine kadar bebeğin yaşaması lazımdır.
  • Emzirme ödeneği başvurusu doğumun gerçekleştiği tarihten itibaren 5 yıl içinde yapılabilir. Bu sürenin geçmesi halinde kişilerin başvuru hakkı düşer.
  • Süt parası hakkını elde eden sigortalıların sigortalılık halinin sona ermesi durumunda; bu tarihten itibaren 300 gün içinde doğumun gerçekleşmesi halinde belirlenen şartlar ile süt parası yardımı verilir. Şartlar arasında doğum tarihinden önceki 15 ay içinde en az 120 gün prim ödemesinin gerçekleşmiş olması maddesi de bulunur.
  • Süt parası ödemesi alacak annelerin doğum öncesindeki 8 hafta ve sonrasındaki 8 hafta olmak üzere toplam 16 haftalık süreçte kesinlikle iş yerinden çalışmamaları gerekir.
  • Süt parası tarihi için doğumun 15 Mayıs 2015 tarihinden sonra gerçekleşmesi ve doğan çocukların kimlik kartlarının ilgili nüfus müdürlüklerinden çıkartılması gerekir.
 
 
 

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER