Altına Yatırım Yapacaklar Dikkat! Bu Düzenlemeden Sonra Pişman Olabilirsiniz!

Altına Yatırım Yapacaklar Dikkat! Bu Düzenlemeden Sonra Pişman Olabilirsiniz!

Koronavirüs salgını birçok sektörü etkilediği gibi yatırım yapılacak alanları da oldukça etkilemiştir. Genel olarak korona virüs salgını herkesin altına yönelmesini sağlamıştır.

Koronavirüs salgını birçok sektörü etkilediği gibi yatırım yapılacak alanları da oldukça etkilemiştir. Genel olarak koronavirüs salgını herkesin altına yönelmesini sağlamıştır. Birçok kişi de kuyumculara akın ederek altın alımını gerçekleştirmişti. Dolayısıyla da piyasa içerisinde satışta olan altın sayısının azalması da altın fiyatlarının yükselmesini sağlamıştı. Fakat gelinen bu yaz ayları neticesinde altın fiyatlarının düşeceği de oldukça gündemde olmaktadır. Altına yatırım yapmak için en uygun zamanın ise belirlendiği ve bu tarihler arasında altın alımı yapılırsa da ciddi kâr elde edileceği söylenmektedir.

Birçok banka bu süreç içerisinde altın hesabı faizlerini arttırarak müşterilerine kazanç sağlamak derdine düşmüştür. Daha öncesinde korona virüs salgını nedeniyle çeşitli kredi faizlerinin düşürülmesi ve altın hesabı faizlerinin de buna bağlı olarak düşürülmesi söz konusu olmuştu. Fakat daha sonrasında ise normalleşme süreciyle birlikte kredi paketlerindeki faiz oranlarının eski haline dönmesi altın hesaplarını da etkiledi. Bununla birlikte de ilgili bankalardan altın hesabı açan kişiler yüksek faiz oranlarıyla birlikte altınlarını katlayabilmektedirler. Çok daha avantajlı altın alım-satımlarıyla da kâr elde etmek söz konusu olabilmektedir. Çeşitli avantajları bulunan bu banka altın hesapları son zamanlarda çok daha fazla müşteriye ulaşarak alım alımını yükseltmeyi başarmıştır.

ALTIN FİYATLARI YAZ SEZONUNDA NE DURUMDA OLACAK?


Ağustos ayına gelmemiz ile birlikte kurban bayramı sonrasında altın fiyatları çok daha artmaya başlamıştır. Birçok kişi yaşanılan bu pandemi süreci sonrasında yatırım olması ve daha çok kazanç elde etmek için altın alımlarına yönelmiştir. Böyle bir durum söz konusu olduğu için de altın fiyatları çok daha artarak yaz sezonunda pek çok kişinin altın almasını zorlaştırmaya yetmiştir. Düğünlerin ve çeşitli diğer etkinliklerinde giderek yapılmaya başlanması altın fiyatlarının çıkmasını de etkilemiştir. Özellikle evlilik düğünlerinde altın alımları çok daha fazla olduğu için toplu altın alımları sonrasında fiyatlar anlık olarak yükselmektedir. Fakat birçok uzman bu altın fiyatlarının okulların açılmasıyla birlikte düşeceğini düşünmektedir.

ÇEYREK ALTIN FİYATLARI EN SON NE OLACAK?

Çeyrek altın bilindiği üzere son derece popüler olan ve düğünlerde en çok takılan altın olmaktadır. Maddi durumu çok üst düzey olmayan kişiler de ufak birikimlerle birlikte çeyrek altına yatırım yapmaktadır. Bu pandemi süreci de en çok çeyrek altın fiyatlarını etkilemiştir. Neredeyse korona virüs salgını nedeniyle 200 lira değerinde bir yükselişe geçen çeyrek altın insanların en çok tercih ettiği altın çeşidi olduğunu söyleyebiliriz. Kurban bayramı sonrasında da bu çeyrek altın fiyatları artmaya devam ederek çok daha yüksek değerlere ulaşmıştır.
Peki çeyrek altın fiyatları ne olacak diye sorulacak olursa da yaz aylarının sonuna doğru belirli bir miktarda düşüşe geçeceğini söyleyebiliriz. Genel olarak düğün sezonunun açılmasıyla piyasa içerisinde de artık zor bulunan bu çeyrek altınlar Eylül ve Ekim aylarında biraz daha düşüşe geçerek normal alınabilecek tutarlara ulaşacaktır. Bunun yanında gram altın fiyatları da çeyrek altın gibi yükselişe geçmiştir. Bu gram altınlar için de uzmanların yaptığı açıklama ise en son olarak 550 TL civarında bir değere sahip olacaktır diyebiliriz. Yani ortalama bir değer söylenecek olursa da 550 ve 600 TL aralıklarında bit tutara düşecektir diyebiliriz. Altına yatırım yapmak isteyenler ise de bu kur değişimlerini ciddi bir şekilde takip etmeli ve doğru zamanda alım yapmalıdır. Sonuç olarak ise altının giderek düşeceğini belirtebiliriz.
 
 
 

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER