Altın yükselişte! Uzmanların altın tahminleri nasıl? Yatırımcı hangi kanalları takip etmeli?

Altın yükselişte! Uzmanların altın tahminleri nasıl? Yatırımcı hangi kanalları takip etmeli?

Dünya koronavirüsü tartışırken ve buna ilişkin önlemler alırken ticari hadler daralmayı sürdürüyor. Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelerin para birimlerinin hareketlenme ölçekleri genişliyor.

Dünya koronavirüsü tartışırken ve buna ilişkin önlemler alırken ticari hadler daralmayı sürdürüyor. Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelerin para birimlerinin hareketlenme ölçekleri genişliyor. Uzmanlar, altının akıbetine ilişkin yorumlarda bulunuyor. Türk Lirası hangi bant aralığında işlem görecek. Cevabı haberimizde…
Altının gram fiyatı, güne yükselişle başladı. Altın, saat 15.15 itibarıyla 330,85 TL’den işlem görüyor. Dün dolar kurunun Türk Lirası karşısındaki yükselişine rağmen ters orantılı bir şekilde değer kaybeden gram altın, bugünü dünün kapanışına göre yüzde 1,5 azalış göstererek 326,58 TL’den başlattı.

Perşembe gününe değer kazancı elde ederek giriş yapan gram altının fiyatı, 14.50 itibarıyla yüzde 0,07’ye yakın bir artışla 330,37 TL’den izledi. Kapalı çarşıda işlem gören çeyrek altın 540,87 liradan işlem görürken, Cumhuriyet Altını 2.226 liradan işlem görüyor. Altının ons fiyatı, 1.668,01 lira olarak kaydedildi.
Yatırım uzmanları, koronavirüs (Kovid-19) salgınına ilişkin kaygıların, özellikle İtalya’da ölüm vakalarının artması ve ülke geneli koronavirüs karantinasının başlatıldığının duyurulmasıyla risk iştahının gerilediği belirtildi.
24 Gram altın 315-330 Türk Lirası bandında hareket edecek!

Uzmanlar, ABD’de bugün açıklanmasından neticelenecek enflasyon verilerine ve fiyatlar genel seviyesine ilişkin yorumlarda bulundu. Analistlerin özellikle İngiltere Merkez Bankası’nın (BOE) politik faizinde 50 baz puanlık indirimin ABD’de açıklanacak fiyatlar genel seviyesine etkide bulunacağını tahmininde bulunuyor. tarafından tahmin edilen rakamlara göre altının ons fiyatı 1.690 dolar tavan direncinde ve 1640 dolar destek tabanında olacağını, Türkiye’de de 24 ayar gram altın fiyatlarının 315 lira ila 330 lira arasındaki bantta hareket edeceğine ilişkin tahminlerde bulundu.

Yatırım Analistleri uzmanları ikiye ayırdı!

Altın fiyatlarının yeniden yükseleceğini analizinde bulunan yatırım uzmanları, Wall Street hisse senedi piyasalarında Pazartesi görülen sert satışların olağanüstü bir durum olduğunu, 1991 Körfez Savaşı’ndan beri böyle bir şok krizin oluşmadığını aktarıyorlar. Bu doğrultuda da yatırımcıların yüksek kaliteli ve likit yatırım kanallarına yönelmeleri öneriliyor. Altında son 1 yılda meydana gelen geçmişe yönelik uzun vadeli yükselişin izlenmesinin yatırım kararı verilirken projeksiyon oluşturabileceğine, kısa dönem aralıklarındaki düşüşlerin yeniden normal seviyelerine ulaşacağına ve altının yeniden güvenli bir liman haline geleceğinin altını çiziyorlar. Koronavirüs, mutasyona uğramış yeni adıyla Kovid-19, tüm dünyayı etkisi altına alması, lojistikte meydana gelecek para daralmalarının ve enflasyon artışlarına dikkat çekiliyor.


Dünya koronavirüse (Kovid-19) ilişkin önlem paketlerini açıklıyor!

Koronavirüse karşı önlem almak üzere hükümetler ve uluslararası kuruluşlar destek paketlerini açıklamaya başladı. Avrupa Birliği (AB) koronavirüse karşın önlem almak içi 25 milyar Euro’luk fon yarattığını, Almanya özellikle lojistik sorunlar nedeniyle daralan şirketlere likidite sağlamaya yönelik kısa ve orta vadeli önleyici parasal politika izleyeceğini açıkladı ve Japonya ise koronavirüse önlem almak üzere 4,1 milyar Dolar destek paketini dünya kamuoyuna sundu. ABD’de çalışan maaşlarındaki vergiyi azaltacağını belirtti. Dünya Bankası 12 milyar Dolar, IMF 50 milyar Dolar fon kaynağıı koronavirüse karşı önlem almak üzere aktaracağı yönündeki kararlarını dünya kamuoyuna sundu.
 
Piyasalardaki marjinal hareketlenmelere ilişkin alınması gereken diğer notlar ise şu şekilde kaydediliyor:

İtalya, koronavirüse karşın tüm ülke genelinde karantina önlemi alan ilk ülke oldu.
Avrupa Merkez Bankası (AMB), para politikalarına ilişkin alınacak kararlara ve önergelere ilişkin toplantıyı önümüzdeki Perşembe günü gerçekleştirecek. Uzmanlar, AMB’nin bu toplantıyla beraber para politikalarında gevşemeye gideceğini öngörüyor.

ABD’de işlem gören vadeli kontratlar, Pazartesi günü meydana gelen sert düşüşün ardından pozitif yönde artış kaydetti ve petrol kayıplarının bir kısmı tekrar elde edildi, haftaya 30 dolarla başlayan petrol fiyatları 38 doları buldu ancak ABD Hazine tahvil faizlerinde sıçramalar kaydedildi.

ABD Başkanı Donald Trump’ın bugün açıklayacağı “önemli adımlar” olarak addettiği demeç yatırımcıları yakından ilgilendiriyor.
 

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER