Altın Yeni Rekorlar Kırmaya Hazırlanıyor! Yeniden Rekor Geliyor!

Altın Yeni Rekorlar Kırmaya Hazırlanıyor! Yeniden Rekor Geliyor!

Uzmanlardan altın yorumları! Uzmanla ne diyor? Altın düşecek mi? Altın rekor seviyelere tekrardan ulaşacak mı?

Bir süre önce rekor üstüne rekor kıran altında, bir süredir düşüş başladı. Rekor seviyelere ulaşan altında yaşanan sert düşüşün ardından yatırımcı vatandaş sıkıntılı bir sürece girdi. Yatırımcı vatandaş tarafından altında tekrar yükseliş yaşanacak mı sorusuna cevap bulmaya araştırmalar yapmaya devam ediyorlar. Yatırımcı vatandaş günlük ve anlık olarak fiyatları yakından takip etmeye devam ediyor. 

Altın fiyatlarında yaşanan bu durumla beraber uluslar arası bankalar tarafından, yeni yıl da yaklaşırken 2021 yılı ile ilgili olarak tahminlerini açıkladılar ve yatırımcıların yüzlerini güldürecek açıklamalarda bulundular. Yapılan açıklamalarda 2021 yılında altında tekrar rekorların kırılacağı açıklamasında bulundular.

ALTINDAN DÜŞÜŞ!

Altın da geçtiğimiz aylarda bir biri ardında gelen rekorların ardından düzeltme eğilimine girerek, tüm dünyada yaşanmaya devam eden belirsizlik havası ile de beraber altında düşüş yaşanmaya devam ediyor. Son haftalarda gram altında, dolar kurunun TL karşısında yaşadığı düşüşten ve ons altın fiyatlarının gündemde olan korona virüs aşısı ile beraber geri çekilerek altın büyük yara almış ve kritik seviye altında yer almaya başlamıştır. Bu kapsamda yurt içinde ve yurt dışındaki bir çok analist altın ile ilgili olarak beklentilerini güncellemeye ve açıklamaya başlamışlardır.

ALTIN YENİDEN REKOR KIRACAK!

Avusturya ve Yeni Zellanda merkezli dev banka ANZ yetkilileri tarafından altın fiyatları ile ilgili olarak açıklamalarda bulunmuşlardır. Yetkililer tarafından altın fiyatları ile ilgili olarak paylaşılan notta altının 2021 deki durumu ve beklentileri yer almaktadır. Uluslar arası banka ANZ yetkilileri uzmanları tarafından, ekonomik koşullarla ilişkili olarak alınacak tedbirler doğrultusunda, ekonomik verilerin risk oluşumunu arttırması ile beraber altın fiyatlarına olumlu olarak yansıması olacağı düşünülmektedir. Altın fiyatları ile ilgili olarak ANZ'ın beklenti verilerine göre, altında geçtiğimiz günlerde yaşanan rekorların tekrardan kırılacağı paylaşılmıştır. ANZ raporuna göre; 

" Altın değerleme modelimiz, altın fiyatları için önümüzdeki sene 2.100 dolar seviyelerini öngörüyor." Bununla beraber Avusturalya ve Yeni Zellanda merkezli banka ANZ'ın beklenti raporlarında şunlar kaydedilmiştir;


" Bu seneryonun içinde, ABD enflasyon oranının, yüzde 1,7'ye yükselmesi, dolar endeksinin 90 seviyesine düşmesi ve 30 yıllık devlet tahvil getirilerinin yüzde 1,6 civarında sabit kalması gibi şartlarda bulunuyor. 0- 3 aylık hedefimiz 1.900 dolara düştü. Bununla birlikte 12 aylık hedefimiz olan 2.100 dolar seviyesini halen koruyoruz."

"SALGIN SÜRERSE ALTIN FİYATLARI DAHA DA YÜKSELECEK!"

Dev bankalardan yapılan yorular devam ederken, bunlardan biri olan CIBC'nin de altın fiyatları ile ilgili olarak paylaştığı 2021 yılı beklenti raporunda yapılan açıklamaya göre, KOVİD-19 korona virüs salgınının dünya üzerinde oluşan ekonomik hasarları üzerinde durulmuştur ve dahada yükseleceği kaydedilmiştir.

Bankanın uzmanları tarafından yapılan yorumlara göre, altın fiyatlarında deestekleyici ortamın şuan gizlendiğini belirterek, bununla beraber yaşanan yıkıcı etkilerinde  altın fiyatlarında yükselişi beraberinde getirecektir ifadeleri kullanılmıştır. Banka tarafından 2021 yılı ile ilgili olarak ons altın fiyat tahmini olarakta 2.300 dolar seviyesinde bulunduğunu belirtmişlerdir.

CIBC raporunda altın fiyatları ile ilgili olarak yapılan açıklamaya göre şunlar kaydedilmiştir;

" Küresel salgın ekonomik olarak dünyayı tersine çevirdi ve hükümetler bu kötü gidişe engel olmak için sırayla teşvik paketlerini devreye soktu. Kurumsal ve kişisel iflaslar ise ardı ardına geldi. Bizim görüşümüz ise ikinci dalganın etkisinde olduğumuz ve dünya ekonomilerinde 15-18 aylık küresel bir yavaşlama olduğu yönünde. Bu durumda altın gibi güvenli liman görülen varlıkları destekleyecektir."

Kanadalı banka tarafından 2021 yılı sonrası ile ons altın fiyatlarını şu şekilde sıralamıştır. 2022 yılında 2.200, 2023 yılında ise 2.100 ve 2024 yılında ise 2.000 dolar şeklinde devam etmektedir.

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER

ÇOK TIKLANANLAR