Altın, likidite ihtiyacı karşısında düşüşünü sürdürüyor! Dolar güçlendikçe altın değer kaybediyor!

Altın, likidite ihtiyacı karşısında düşüşünü sürdürüyor! Dolar güçlendikçe altın değer kaybediyor!
YAYINLANMA TARİHİ: 16.03.2020
ABONE OL
  
Mesleki Haber Google News Takip Et

Altın fiyatları, dün FED tarafından açıklanan yüzde 0-0,25’e kadar düşen faiz indirimine rağmen küresel düşüş etkisiyle düşüşe neden oluyor. Yatırımcılar, durma noktasına gelen ve piyasanın kılcal damarları olan işletmelerin faaliyetlerini yapamaz hale geldiğini gözlemleyerek yatırımlarını nakit

Altın fiyatları, dün FED tarafından açıklanan yüzde 0-0,25’e kadar düşen faiz indirimine rağmen küresel düşüş etkisiyle düşüşe neden oluyor. Yatırımcılar, durma noktasına gelen ve piyasanın kılcal damarları olan işletmelerin faaliyetlerini yapamaz hale geldiğini gözlemleyerek yatırımlarını nakit ihtiyacına çevirdi.

Böylelikle, altının fiyatlarında sert düşüşler meydana geldi. Altın, hem kâr satışları hem de nakit ihtiyacı nedeniyle güvenli liman olma niteliğini kaybediyor.
Altının güvenli liman olma niteliği, FED’in yüzde 0’lık faiz açıklamasına rağmen küresel piyasalardaki likidite ihtiyacının önüne geçemedi. Merkez Bankaları, koordineli olarak faiz indirimi açıklamaları yapmaya devam ediyor. Uzmanlar, dünya ekonomisi yeniden şekillendiğine, koronavirüsle beraber likidite ihtiyacının daha da artacağına yönelik açıklamalarda bulunuyor. Dolar’ın yükselişinin önüne geçilebilmek için koronavirüsten kırılan Çin’den atılım bekleniyor. Uzmanlar, durumun ticaret savaşının başka bir boyutu olduğunu, Çin tarafından yapılacak atılımın öneminin altını çiziyor.

Altındaki düşüş, koronavirüsün yayılmasıyla orantılı görülüyor! Doların güçlenmesi, altının cazibesini düşürdü!

Altın, 2016 yılından bu yana gerçekleşen en büyük kırıma bu hafta uğradı. Hisse senetlerinde meydana gelen durağan dışı dalgalanmalar (volatilite), dünya piyasalarını sert bir şekilde vuran koronavirüsün pandemik ilan edilmesi ve yayılmaya hızla sürdürmesi, alınan mali ve parasal önlemlerin önüne geçip geçmeyeceğini, piyasalardaki durgunluğu ekarte edip etmeyeceği şeklinde tartışmalara konu oluyor.


“Altın orta ve uzun vadede iyi bir yatırım olma özelliğini kaybetmedi!”

Altındaki düşüş, koronavirüsün yayılmasıyla orantılı görülüyor. Bu durum teminat tamamlama çağrılarının çanlarını çalıyor ve yatırımcılar likiditeye dönmek için fırsat kolluyorlar. Altının bu düşüşü aynı zamanda, altın yatırımlarından zarar etmek istemeyen sabit yatırımcıların seçimleriyle de ilgili görülüyor, güçlenen dolar altına olan yatırım ihtiyacını düşürdü ancak uzmanlar, orta ve uzun vadede altının yeniden güvenli bir liman haline gelip iyi bir yatırım haline geleceği şeklinde analizde bulunuyorlar. Keza, analistler, altının kısa vadede ise yüzde 10 ila 15’lik hareketlenmede bulunacağı şeklinde değerlendirmelere de yer veriyorlar.

Politika faizi kararları dünya çapında şüphe uyandırıyor!

Spot altın kayıp ve kazanç bölgeleri arasında hareketlenmesinin ardından yüzde 0,8 yükseliş kaydederek Türkiye saatiyle 09.35'te ons başına 1,588.81 Dolar seviyesine yükseldi. Asya hisse senetleri Cuma günü, S&P 500 Endeksi'nin, devre kesicilerini bu hafta tekrar devreye sokmasına yol açan sert piyasa dalgalarının gerçekleştiği dönemde, 1987'den beri en büyük kaybını gerçekleştirdi. Hareketlenmelerin fırsatından faydalanarak kayıpların bir kısmını geri elde etti. Uzmanlar, koronavirüsün (Covid-19) tüm dünyada yayılmasının sürdüğü, insanlara ve işletmelere getirilen kısıtlamaların piyasalarda güven sarstığını söylüyor bu ortamda verilen politika kararların ne derece etkin olduğu da piyasa tepkilerinden anlaşıldığı şeklinde yorumlamada bulunuyorlar.
 

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER