Altın Fiyatları Rekora Koşuyor! İşte 09 Mart 2020 Güncel Gram, Çeyrek, Yarım ve Tam Altın Fiyatları

Altın Fiyatları Rekora Koşuyor! İşte 09 Mart 2020 Güncel Gram, Çeyrek, Yarım ve Tam Altın Fiyatları
YAYINLANMA TARİHİ: 09.03.2020
ABONE OL
  
Mesleki Haber Google News Takip Et

Doların hızlı ivmelenmesi, petrolde yaşanan son 30 yıllık en büyük düşüş gibi sıradışı ekonomik gelişmelerin ardından yatırımcının en güvenilir liman olarak gördüğü altın tarafında da tarihi günler yaşanıyor. Herkes çeyrek, yarım ve tam altının 09 Mart tarihinde ne kadar olduğunu Google'da aradı.

Son günlerde yaşanan ekonomik ve finansal gelişmeler dinmek bilmiyor. Doların sert ivmelenmesi ile birlikte yatırımcılar doların çok güvenli bir yatırım aracı olduğunu düşünmemeye başladı. Ardından petrolde bugün yaşanan sert düşüş ile birlikte herkes gözünü altına çevirdi. Peki altının durumu nasıl ilerliyor? Gram altın, çeyrek altın, yarım altın ve tam altının seyri nasıl? Bundan sonra nasıl devam edecek? Altın fiyatları düşecek mi? Yükselecek mi? Uzmanların altın yorumları nasıl? İşte detaylar...

Yukarıda da bahsetmiş olduğumuz gibi doların ve petrolün sert hareketleri yatırımcıların gözünü en güvenli liman olarak altına çevirdi. Bu gücü arkasına alan altın 339 TL'nin üzerine çıkarak tarihi rekor kırdı. 

Altının ons fiyatı 1700 TL ile 7 yılın en yüksek seviyesine ulaştı.

İstanbul'un en önemli altın merkezlerinden, altın denince akla gelecek ilk yerlerden birisi Kapalıçarşı'da Çeyrek Altın 538 TL'den Cumhuriyet Altını ise 2.200 TL'den satıldı. Bu yüksek rakamlara rağmen vatandaşların ilgisinin hayli büyük olması altın fiyatının önümüzdeki dönemlerde de önemli bir yatırım aracı olacağının göstergesi gibi.

Altın fiyatlarının bu kadar hareketli olmasının en büyük sebepleri şüphe yokki doların ve petrolün hızlı hareketleri. Ancak tek sebep bu değil. Bunun bir sebebi daha Çin'de bulunan ve birçok kesim tarafından tarihin en kötü olaylarından birisi olarak iddia edilen Corona Virüsü...


Dünya basınından Corona virüsü ile ilgili haberlerin gelmesiyle birlikte Altın Asya piyasalarında da son 7 yılın en yüksek seviyesini gördü...

Gram altın geçtiğimiz haftayı 329 TL'den kapatmıştı. Bu rakamı bile bazıları için oldukça yüksek bir seviye olarak görünüyordu. Ancak bugün yani 09 Mart 2020 tarihinde 329 TL'leri gördü. Çeyrek altın ise 532.30 TL'yi, Cumhuriyet Altını ise 2.220 TL'lere kadar alıcı buldu.

Altının ons fiyatı da son 7 yılın zirvesine yerleşti. Yaklaşık 2012 yılından beri bu değere hiç ulaşmayan altının ons fiyatı 1677 dolar seviyesinden işlem görüyor. 

Aslında tüm bu ekonomik gelişmelere bir de Corona virüsü gibi ölümcül ve korkutucu bir olay vaka bulunca altının yükselmesinin çok ta mücize olmayacağı ve gayet mümkün olacağı öngörülüyor.

Uzmanlar altının her zaman yatırımcı tarafından en güvenli limanlardan birisi olduğu konusunda hemfikir. Özellikle korkunun ve paniğin olduğu ortamlarda en güvenli yatırım araçlarından birisi altın. Altının da farklı araçları, gram altın, çeyrek altın, yarım altın, tam altın, cumhuriyet altını, ata hatta alınacak birçok farklı altın alternatifi mevcut.

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER