Almanya'da Türklere Şok! Artık Alman Hükümeti Türklerin Hesaplarına Erişebilecek!

Almanya'da Türklere Şok! Artık Alman Hükümeti Türklerin Hesaplarına Erişebilecek!
YAYIN TARİHİ: 14.09.2020 08:24:00
ABONE OL
  
Mesleki Haber Google News Takip Et

Almanya da yaşayan Türk ve Türk kökenli vatandaşın hangi bilgilerini bilecekler? Hangi bilgiler paylaşılacak? Neden bilgi paylaşımı olacak? Bilgilendirme sistemi ne zaman başlayacak? İşte detaylar...

Almanya hükümetinden şok karar! Almanyada yaşayan Türk vatandaşın, Türk kökenli kişilerin ve tüzel kişilerin banka hesap bilgilerini alacaklarını ve her Türkiye olan her türlü kazanç bilgilerini bu yılın sonunda Türkiye’den alacağını "resmen" duyurmuştur.

Alman Maliye Bakanlığı tarafından, Türkiye ile anlaşıldığını banka hesaplarının 1 Ocak 2021 tarihinden itibaren paylaşılacağını bir yazıyla açıklayarak duyurmuş oldu. Milyonlarca hesaptan yaklaşık 10 milyar Euro’luk ek vergi beklenmektedir.

HER TÜRLÜ BANKA HAREKETİNİ BİLECEKLER!

Yapılan anlaşmaya göre, Almanya'da yaşayan Türk ve Türk kökenli vatandaşın, Türkiye bulunan banka hesapları, bu hesaplara gelmekte olan her türlü banka hareketi, borsa veya diğer finansal yatırım gelirleri, finans kurumlarında bulunan sigorta ya da sermaye gelirleri durumu, hesap sahibi kişilerin kimlik ve adres bilgileri, hesap özetleri, faiz ve kar payı ve satış kazançları, emeklilik gelirleri, kira gelirleri Türkiye tarafından Alman Maliye Bakanlığı'na bildirilecektir.

BİLGİLENDİRME 1 OCAK 2021 TARİHİNDE BAŞLAYACAK!

Almanya tarafından küresel ölçekte yaşanan, korona virüsü salgını sebebiyle, bilgilendirmenin 1 Ocak 2021 tarihi itibari ile başlayacağı duyurusu yapıldı. 2021'e kadar tamamlanacaktır.

Almanya şimdiye kadar 50 ülkeyle, otomatik bilgi sistemini başlatmıştır. 50 olan ülke sayısını bu yıl yüz'e çıkarmayı planlıyor. Bunun dışında kalan diğer OECD ülkeleri ile de önümüzdeki aylarda yeni başlama tarihlerini duyurmayı planlıyor.

YAKLAŞIK 10 MİLYAR EURO'LUK EK GELİR


Almanya, şimdiye kadar, 50 ülkeden kendi maliyesinin bilgisinin olmadığı 10 milyon hesaba ulaşmıştır. Ayrıca gurbetçilerin hesaplarına da erişilmesi durumunda bu sayının daha çok artacağı hesaplanmaktadır.

Almanya'nın bu konudaki bütün planı, yurt dışındaki bu paraların "vergilerini" alabilmektir. Böylelikle, yaklaşık olarak 10 milyar Euro'luk yeni bir vergi ve cezasını tahsil edebileceği hesaplanmaktadır.

KPGM'DEN GERİYE DÖNÜK HESAPLAR!

KPMG şirketi, uluslararası şirketlerin adına vergi ve mali denetimler yapmaktadır. KPMG şirketi, "Otomatik Bilgi Paylaşımı ile Türkiye, Almanya'ya hesap bilgilerini aktarmaktadır." başlığı ile beraber tüm uluslararası müşterilerine bir bilgi notu hazırlamıştır.

Müşterilerine hazırlanan bu bilgi notu Almanca ve Türkçe olarak hazırlanmıştır. KPMG, 1 Ocak 2021 tarihinden itibaren, Türkiye'deki banka hesaplarını bildirmeye başlayacağını duyurması üzerine, "Federal Merkezi Vergi Dairesi, iletilen veri kayıtlarını filtreleyecek ve yurt içinde yaşayan vergi mükelleflerini vergi numaralarıyla eşleştirecek. Daha sonra ise bilgiler ilgili vergi dairelerine iletilecek.

Orada, Türkiye'deki gelirlerin Almanya'daki vergi beyanlarında geçerli şekilde beyan edilip vergisinin ödenip ödenmediği incelenecektir. Türkiye ile ilgili bu bilgiler gerçi sadece 2020 yılı için olmaktadır. Ancak bu bilgiler daha önceki yılların hesap bakiyeleri ve gelirleri konusunda bir saptamayı da sağlar. Kuşku bulunduğunda maliye daha önceki yılların geliri hakkında tahmini değer biçebilir" açıklamalarında bulunmuştur.

BU YILIN SONUNDA KADAR KENDİNİZİ İHBAR EDİN

KPMG tarafından yapılan açıklamasında, Almanya’da yaşamakta olan ve Türkiye’de hesabı olan tüm gerçek ve tüzel kişilerin bundan etkileneceğini belirtmişerdir. Ayrıca şu ana kadar ise Türkiye'de bulunan gelir ve kazançlarını bildirmemiş olan kişilerin bu yılın sonuna kadar kendini ihbar etmesi gerekti açıklamasında bulunmuşlardır.

Yapılan bu çağrı kapsamında, kendini ihbar eden kişiler, son 5 yılda ayrıca hesaplanan vergilerini ödeyeceklerdir. Kendini ihbar etmeyenler ise 10 yıl geriye dönük vergi ve ceza ödeyeceklerdir. Ayrıca Türkiye'de parası olduğu halde, Almanya'dan sosyal yardım alanlar, devlet yardımı almış olanlara ise ceza soruşturmaları açılabilecektir.

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER

ÇOK TIKLANANLAR