Akıllı Telefonlara Dikkat! Bu Yöntemle Tüm Banka Hesaplarınız Boşaltılabilir!

Akıllı Telefonlara Dikkat! Bu Yöntemle Tüm Banka Hesaplarınız Boşaltılabilir!

Akıllı telefonlara dikkat! Tüm banka hesaplarınız boşaltılabilir! Hazine Bakanlığı ve TÜRKSAT’tan uyarı geldi.

Akıllı telefonların ne kadar büyük zarar verebileceğini hala tahmin dahi edemeyen vatandaşlarımızın hızlı bir şekilde bilinçlenmesi gerekmektedir. Özellikle finansal işlemleri, banka işlemlerini ve sıradan ödeme işlemlerini dahi akıllı telefonlarından yapan vatandaşlarımızın tüm bankacılık verilerini ve kredi kartı bilgilerini dolandırıcılara aktarıyor olabilir. Bunun en büyük örneği geçtiğimiz gün İstanbul Ümraniye’de yaşandı. Bir vatandaşımızın akıllı telefonu ile Vakıfbank mobil bankacılık aracılığı ile ödeme yaptıktan sonra işlemini tamamladığını düşündü ancak akıllı telefonuna sızan hackerlerin tüm finansal verilerini çalarak kendi yararlarına kullanmaya başladılar. Öncelikli olarak tüm banka hesabını boşaltarak dikkat çekmek yerine o vatandaşımız gibi 100 bin vatandaşımızın daha kredi kartı bilgilerini ele geçirdiler. Toplam 100 gün içerisinde 10 milyon TL vurgun yapan hackerlerin şu an nerede oldukları ve kim oldukları hala bilinmiyor.

Vatandaşlarımızın kredi kart bilgilerini kullanarak Bitcoin satın alan bu sahtekarların kimliklerinin ve konumlarının tespit edilebilmesi amacı ile tüm bilişim şube çalışmalarına başladı. Ancak hackerler mantıklı hareket ederek Bitcoin satın alarak parayı bir şekilde yurt dışına kaçırmayı başarabildiler. Siz de bu tür sahtekarlıklara uğramamak ve paranızın çalınmasını engellemek adına çeşitli önlemlerinizi alabilirsiniz. Tüm kişisel önlemlerinizi almalı ve kendinizi koruma altında tutmalısınız. Aksi takdir de başınıza gelebilecek olan işlemlerden kimsenin uzun bir süre haberi dahi olmaz. Özellikle e-Devlet aracılığı ile tüm sistemlerinizi ve şifrelerinizi çalabilirler.


TÜRKSAT AÇIKLAMASI

“e-Devlet Kapısı sistemlerinde, en yüksek derecede sistemsel, yazılımsal, donanımsal ve fiziksel güvenlik önlemleri alınmaktadır. e-Devlet Kapısı'nı işleten Türksat, ISO 27001 Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemi sertifikasına sahiptir. Sertifikanın gerektirdiği denetlemeler her yıl düzenli olarak gerçekleştirilmektedir. e-Devlet Kapısı, Türksat Kurumsal Bilgi ve Siber Güvenlik birimi bünyesindeki sızma testi uzmanları tarafından sürekli olarak test edilmektedir. Ayrıca, bağımsız bilgi güvenliği firmalarınca yapılan güvenlik ve sızma testleriyle düzenli olarak sınanarak, doğrulama testlerinden başarıyla geçmektedir. İlgili haberde bahsedildiği şekilde e-Devlet Kapısı sistemine herhangi bir “hacker” sızması söz konusu değildir. Haberde bahsedilen konu, vatandaşımızın e-Devlet Şifresinin, bir başkası tarafından (sistem üzerinden değil) ele geçirilerek e-Devlet Kapısı'nda yer alan iletişim bilgileri sekmesinde kendisine ait olmayan bir telefon numarasının kaydedilmesi olayıdır. Söz konusu durumun oluşması için birkaç ihtimal bulunmaktadır. Bunlar;
  • Kişinin bilgisayarında yer alan bir güvenlik açığı,
  • Ortak bilgisayar kullanılması, (internet cafe, işyeri vb.)
  • e-Devlet Şifresinin başkasıyla paylaşılması,
TÜM KİŞİSEL ÖNLEMLERİ ALIN!

Vatandaşlarımız bu gibi durumlarla karşılaştığında savcılığa başvurmaktadır. Savcılık, işlem yapılan tarih ve IP bilgisini talep ederek işlemi yapan kişilere ulaşmaktadır. Bundan önce de benzer olaylarla karşılaşılmış olup savcılıklara gerekli bilgi gönderilerek sorumluların tespit edilmesi sağlanmıştır. Haberin son paragrafında yer alan kredi başvurusunda bulunulması ve yeni kimlik çıkarılması gibi durumlar söz konusu değildir. Haberde de belirtildiği üzere IP numarası tespiti ve bu IP'yi kullanan kişi bilgilerinin belirlenmesinden sonra olay açığa kavuşturulacaktır. e-Devlet Kapısı olarak tüm güvenlik önlemlerini almış olmakla birlikte, kişisel bilgilerinin güvenliği konusunda kullanıcıların da hassasiyet göstermesi gerekmektedir. Teknik olarak tüm önlemler yerinde olsa dâhi, sosyal mühendislik teknikleriyle kişilerin güvenlik zafiyetleri ortaya çıkabilmektedir. Kuruluşumuz için tek bir vatandaşın, basit bir konuyla ilgili bilgisinin dâhi korunması çok önemlidir. Bunun için kullanıcıların e-Devlet Şifrelerini kimseyle paylaşmamaları, tahmin edilmesi zor şifreler kullanmaları şarttır. İşe giriş, kredi, kayıt v.b. işlemler için kendilerinden şifre zarflarını ya da şifrelerini isteyen kişilere itibar etmemeleri gerekmektedir.”
 
 
 
 
 
 

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER