AK Parti’den Borçlulara, Borcunu Ödeyemeyenlere Özel Yeni Paket!

AK Parti’den Borçlulara, Borcunu Ödeyemeyenlere Özel Yeni Paket!

Adalet ve Kalkınma Partisi vekilleri Türkiye Büyük Millet Meclisine yeni bir mini torba paket gündeme getirdi.

Adalet ve Kalkınma Partisi vekilleri Türkiye Büyük Millet Meclisine yeni bir mini torba paket gündeme getirdi.  Kısa çalışma ödeneği doğrultusuna girecek iş kollarını seçmede Cumhurbaşkanı Erdoğan’a tam yetki verilirken, geçici olarak uygulanan iş sözleşmeleri işten çıkarma yasağı kapsamının dışına çıkarıldı. AK Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’a 1 ay önce açıkladığı İstihdam Kalkanı Paketi sonbahar dönemine kalırken, AK Parti grubu 8 başlıktan oluşan bir torba paketi Meclisin gündemine getirdi.

AK Parti’li 4 adet milletvekilinin katkılarıyla Meclise sunulan 10 maddelik kanun teklifine dair, kısa çalışma uygulamasından faydalanma döneminin sektör olarak ayrı bir şekilde ve ya bir bütün olarak devam ettirilmesine dair Cumhurbaşkanına yetki sağlanacak. Çalışma alanlarının normale dönemsini sağlamak hedefiyle yapılan madde kısa çalışma ödeneğinden normal çalışmaya düzenine geçen işyerleri için 3 ayı aşmayacak biçimde prime dayalı kazanç alt limiti üzerinden hesaplanacak olan sigortalı çalışan ve işveren hissesi primlerinin tümünü yardım olarak dağıtılacak. Cumhurbaşkanı Erdoğan bu yardımı 3 ay devam ettirebilecek. Bu yardım SGK’ya ödenecek olan prim ödemelerinden sağlanacak.

Aynı bu yardım ücretsiz izin yardımından normale geçen sigortalı çalışan için de geçerli olacaktır. Lafı geçirilen bu yardımlardan gereksiz faydalandığı tespit edilen şirketler, yardım miktarı üzerinden gecikme yaptırımı ödemek zorunda kalacaklardır. İşverene verilen bu yardımın, sigortalı çalışana ödenmesi gereken işverenden istek edebilecek. Kalıcı olmayan iş sözleşmeleri işten çıkarma yasağı doğrultusu dışına çıkarılmaktadır. Yapılan düzenlemelerle işten çıkarma yasağının doğrultusunda daralma yapılmaktadır. Buna ek olarak belirli iş sözleşmesi, hizmet sözleşmesi ile personellere sözleşme zamanı bitenler, işyerinin herhangi bir nedenle bitmesi ve işlevinin bitmesi, ilgili kurallara uygun yapılan her çeşit hizmet istihdamı ile istihdamı işlerin bitmesi durumlarda iş akdi bitirilebilecek.


Bu konu ile ilgili olarak Cumhurbaşkanına daha önceden dağıtılan 6 aylık uzatma kararı, her seferinde 3 kez aylık dilim olmak üzere 30 Haziran 2021 zamanına kadar uzatılma kararı alındı. Yapılan uygulamalarla Mayıs 2014’te 301 personelin vefat ettiği Soma Maden Faciası ardından, Işıklar, Atabacası ve Geventepe ocaklarında çalışan işçiler olarak iş akdinin sonlandırılmasın sonrasında alması gereken tazminatı alamayan personellerin tazminatlarını Türkiye Kömür İşletmeleri ödeyecek. Kanun teklifi ile TKİ’nin bu ödenekleri "işverene rücu edebilir" diye isimlendirilerek kurum dileğine sunuldu.

Karayolları mevzuatları içerisinde geçiş bedelini ödemeyenlere de 15 gün süre tanılan bir madde de teklifte yer buldu. Buna göre ödeme bedelini ödemeden geçen vatandaşlar için 15 gün içerisinde ödemeyi uygularlarsa yaptırım uygulanmayacak.

İşsizlik Sigortası Fonu Prim Zammı Yer Bulmadı

Bunlara ek olarak daha geniş bir içerik sahibi olması düşünülen İstihdam Kalkanı paketi 10 başlık altında Meclis’in gündemine getirilerek, Meclisin tekrar çalışmaya devam edeceği süreçlerde yeni bir ekonomi paketinin daha geleceğini öğrenilmişti. Önce ki süreçlerde paketlerde yer alacağı söylenen İşsizlik Sigortası Fonu işveren ve çalışan primlerinin yükseltilmesine dair yapılacak olan düzenleme, mini pakette yerini bulamadı. Buna ek olarak bir dönemdir birçok kişi tarafından tartışılan kamuya dair olan sorumlulukların tekrardan yapılandırılmasına rağmen düzenleme de Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın zıt çıkması nedeniyle bu pakete yer almadı.
 
 
 
 
 

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER