Aile Bakanlığı Bu Ailelere Her Ay Maaş Ödemesi Yapıyor!

Aile Bakanlığı Bu Ailelere Her Ay Maaş Ödemesi Yapıyor!

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı yıl içerisinde doğum yapan annelere, engelli vatandaşlara, aylık herhangi bir geliri olmayan muhtaç kişilere, şehit yakını ya da gazilere, evde bakıma muhtaç hastalara, koruyucu ailelere yardımlarına devam ediyor.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı yıl içerisinde doğum yapan annelere, engelli vatandaşlara, aylık herhangi bir geliri olmayan muhtaç kişilere, şehit yakını ya da gazilere, evde bakıma muhtaç olan hastalara, koruyucu ailelere ve bakanlığın belirlediği ailelere yardımlar sağlamaktadır. Bu yardımlar çeşitli koşulların sağlanması halinde verilebilmektedir. Her yardım için ayrı koşullar bulunmaktadır ve bu koşullar bakanlık web sitesi üzerinde yer almaktadır. Şartları sağlayan kişilere ise aylık düzenli olarak ya da bir defaya mahsus olarak maddi yardımlar sağlanmaktadır. Yardımın aylık olarak ya da bir defa olarak sağlanacağı ilgili sorgulama sonrasında belli olmaktadır.

Maddi yardıma muhtaç olan kişiler bu yardımı alıp almayacaklarını e-Devlet sistemi üzerinden öğrenebilmektedirler. PTT merkezlerinden alınan e-Devlet şifresi ile sisteme giriş yapıldıktan sonra hizmet sayfasındaki sorgulama ekranından bu işlemler gerçekleştirilebilmektedir. Maddi yardım için gelir testi tamamen e-Devlet sisteminden yapılmaktadır. Bunun yanında ilgili kurumlara giderek de sorgulama yapılabilmektedir.

YAPILAN YARDIMLAR NE KADAR?

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından sağlana bu yardımlar hane başına 1000 TL olacak şekilde sağlanmaktadır. Korona virüs salgını nedeniyle çalışamayan ya da işten çıkartılmış olan kişilere sağlanan bu yardımlar normalleşme sürecinde de devam etmektedir. Başvuru yapan kişiler 3 etapta bu yardıma kavuşabilmektedir. Başvuru yapmak için ise e-Devlet sistemi kullanılmaktadır.
İlgili bakanlık tarafından çocuk parası, bakıcı parası, iş görmezlik parası, yarım gün çalışma parası ve emzirme parası da sağlanabilmektedir. Bütün bu yardımlar da aynı şekilde e-Devlet üzerinden yapılan başvurular ile birlikte alınabilmektedir. Başvurusu onaylanan kişiler belirtilen tarih içerisinde yardım paralarını alabilmektedir. Yardım paraları PTT aracılığıyla evlere direkt teslim edilmektedir.


BEZ YARDIMI BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

Günümüzde birçok yeni doğmuş bebeğe mama ve bez yardımı yapılmaktadır. Tamamen devletin sağladığı bu yardımlar belirli süreler boyunca devam etmektedir. Bunun yanında çeşitli kriterleri de olan bu yardımlar ilgili koşulları sağlayan ve başvuru yapan kişiler tarafından alınabilmektedir. Bez parası olarak sağlanan bu yardımlar yeni doğan ikiz bebeklere de ekstra mama ve bez yardımı şeklinde sağlanabilmektedir. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı önlüğünde çeşitli belediye, kurum ve kuruluşlar tarafından verilen bu yardım bütçeleri korona virüs salgını ve normalleşme sürecinde de devam etmiştir. Bez yardımı için Sosyal Güvenlik Kurumuna, Muhtarlıklara ve Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneklerine başvuru yapılabilmektedir. Başvurularda ise ilgili başvuru formu, çocuğun ve annenin T.C. kimlik kartı ve gelir durumunu gösteren bir beyanname gerekmektedir. Direkt olarak anne ya da baba tarafından yapılan başvurular haneden olmayan diğer hiçbir kişi tarafından yapılamamaktadır. Anne vefat etmiş ise baba, baba vefat etmiş ise de anne başvuru yapabilmektedir. Yapılan başvurulara ise 30 gün içerisinde olumlu ya da olmuşuz şeklinde geri dönüş sağlanmaktadır.

MAMA VE BEZ YARDIMLARI NE KADAR ÖDENİYOR?

Devlet tarafından verilen mama ve bez yardımları tam olarak 24 ay süreyle sağlanabilmektedir. Bu yardım tutarı ise aylık olarak 150 lira şeklinde belirtilmektedir. Yardımlar direkt bebek sayısına göre verildiği için her çocukta ayrı bir başvuru oluşturulması gerekmektedir. Verilen 150 liralık destek parası tek bir çocuğun giderlerini karşılayabilecek tutarda olmaktadır. Verilen bu yardım paraları ise yıl içerisinde belirli dönemlerde zamlanabilmektedir. Zam uygulanırsa bu yeni tutar sonraki aydan itibaren alınabilmektedir. Her çocukta ise bu yardım tutarı artmaktadır.
 
 

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER