AFAD, İzmir Depremzedeleri İçin Faizsiz Konut Kredisi Verecek Mi?

AFAD, İzmir Depremzedeleri İçin Faizsiz Konut Kredisi Verecek Mi?

İzmir’de yaşanan deprem sonrasında vatandaşlarımızın yaşadığı mağduriyetin daha hızlı giderebilmesi ve evsiz kalmış olan insanların yeniden ev satın alabilmeleri için konut kredisi faiz oranları güncelleme bekleniyordu.

İzmir’de yaşanan deprem sonrasında vatandaşlarımızın yaşadığı mağduriyetin daha hızlı giderebilmesi ve evsiz kalmış olan insanların tek bir noktada hızlı bir şekilde yeniden ev satın alabilmeleri için konut kredisi faiz oranları tablolarında bir güncelleme bekleniyordu.

Depremzedeler Elazığ depreminde AFAD’dan konut kredisi aldılar. Mağdur durumda olan, dışarıda yaşamak zorunda kalan vatandaşlarımızın mağduriyetlerini giderebilmek adına AFAD’dan faizsiz konut kredisi verilmişti. Bazı vatandaşlarımıza AFAD'a ait konutlara yerleşimi yapılmıştı. Ancak İzmir için hala bir gelişme kaydedilemedi.

İzmir depremzedeleri için faizsiz konut kredisi alabilecekleri ya da AFAD gibi önemli kurumlarımızın tahsis edeceği evlerin listesi belli olmadı. Daha doğrusu AFAD tarafından böyle bir açıklama hala yapılmadı. Ancak her deprem olan ilde olduğu gibi İzmir’de de depremzedelerimiz için faizsiz konut kredisi ya da AFAD konut tahsisi bekleniyor.
 
AFAD FAİZSİZ KONUT KREDİSİ VERİYOR MU?

Evi az hasarlı olan, evi tamamen yıkılmış olan, kullanılamayacak durumda olan evler için AFAD’dan hazır konut kredisi tahsisi yapılabiliyor. Özellikle depremzedelerin hemen başvuru yapmaları halinde hızlı bir şekilde gerekli tüm yardımlar hem devlet tarafından hem de AFAD tarafından sağlanabiliyor.


AFAD Elazığ depreminde AFAD’a en çok sorulan sorular listesini yayınladı. Aldığımız bilgiler ışığında yüzlerce vatandaşımızın AFAD’dan hazır konut kredisi servisi aldığı öğrenildi. Gerekli başvuruların tam olarak nereden yapıldığı bilinmiyor. AFAD konu ile ilgili bizlere bilgi vermiyor, depremzedelere ulaşmaya çalıştığımızda ise konu ile ilgili açıklama alamıyoruz.

Ancak AFAD sıkça sorulan sorular bölümünde AFAD tüm depremzedelere hazır konut kredisi servisi sağlayabildiği yazıyor. İncelemek için buraya tıklayınız (9 ve 40. Soru)… Başvuru yapmak isteyen vatandaşlarımızın mutlaka AFAD ile iletişime geçmesi gerekiyor.

KONUT KREDİSİ FAİZ ORANLARI DÜŞECEK Mİ?

Kamu ya da özel bankaların konut kredisi faiz oranlarında herhangi bir değişiklik olup olmayacağı belli değil. Özellikle kamu bankalarından beklenen bu performansın hala sağlanmadığı görülebiliyor.

Vatandaşlarımızın daha fazla mağdur olmaması adına hızlı bir şekilde başlatılması beklenen konut kredisi faiz kampanyaları ile ilgili henüz bir açıklama yapılmıyorken İzmir depremzedeleri arasında yoksul, yardıma muhtaç durumda olan vatandaşlarımızın ne şekilde yeni bir ev sahibi olabilecekleri hala tartışılan önemli bir konu.

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER

ÇOK TIKLANANLAR