900 Gün Erken Emekli Olmak Artık Mümkün!

900 Gün Erken Emekli Olmak Artık Mümkün!

Erken emeklilik günümüzde pek çok çalışan tarafından istenen bir emeklilik oluyor.

Erken emeklilik günümüzde pek çok çalışan tarafından istenen bir emeklilik oluyor. Özellikle her geçen yıl çok daha ileri atılan emeklilik yaşı vatandaşların son derece canını sıkıyor. Ne kadar erken sigorta girişi olursa olsun emeklilik için gereken yaş tamamlanmadığı takdirde emekli olunamadığı için buna bir çare bulunması gerektiği söyleniyordu. Fakat geçtiğimiz günlerde gelen bir duyuruya göre artık 900 gün erken emekli olmak mümkün hale geliyor diyebiliriz. Çeşitli meslek grupları için geçerli olan erken emeklilik fırsatı çok daha fazla çalışanı kapsayabiliyor. Böylelikle daha fazla kişi erken emekli olma şansını elinde bulundurabiliyor.

Belirtilen bu erken emeklilik ise meslek gruplarına göre değişkenlik gösteriyor. Kısaca bahsedilecek olursa yıpranma payı gibi değişen koşullarla birlikte erken emekli olmak gerçekleşebiliyor. Böylelikle de vatandaşlar çok daha fazla erken süre içerisinde emekli olabiliyor. Gereken detaylar ise ilgili bakanlıklar tarafından açıklanıyor.

YIPRANMA PRİMİ İLE BİRLİKTE ERKEN EMEKLİ OLMAK!

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından belirtilen erken emeklilik koşullarına göre 360 gün çalışmaya çeşitli meslek gruplarına göre yıpranma primi veriliyor. Bu yıpranma primi ise 60, 90 ve 180 gün ek prim olarak sağlanıyor. Genel olarak meslek grubuna göre değişkenlik gösteren bu durum çalışılan yıla göre de değişebiliyor. 5 ile 8 yıl arasında değişebildiği gibi işçi ve memur gibi çalışanlara da 3 yılı geçmemek koşulu ile erken emeklilik söz konusu olabiliyor. Yıpranma primi sayesinde çalışanlar birkaç yıl daha erken emekli olabiliyor diyebiliriz.


ERKEN EMEKLİLİKTE MAAŞ DÜŞMESİ YAŞANIYOR MU?

Pek çok kişinin merak ettiği bir konu olan erken emeklilikte maaş düşmesinin yaşanıp yaşanmadığı konusu şu şekilde açıklanıyor. Öncelikle erken emeklilik için yıpranma primi gibi koşullar geçerli olmuş ise herhangi bir maaş düşmesi yaşanmıyor. Fakat daha farklı yöntemlerle birlikte emekli olan kişilerin maaşı düşebiliyor. Bu daha çok çalışırken alınan maaşa ve ödenen primlere göre değişiyor ancak hemen hemen normal bir emekli ile aynı maaşın alındığını söyleyebiliriz. Vatandaşlar yıllar boyunca emekli maaşlarını normal düzeylerden alarak yıllık zamlardan faydalanabiliyor. Bunun yanında banka ile yapılan anlaşmaya göre ise promosyon tutarları da alınabiliyor. Tamamen emekli vatandaşa kalmış olan bu durum herhangi bir dezavantaj şeklinde yansıtılmıyor.

MESLEK GRUBUNA GÖRE VERİLEN EK PRİM HAKLARI

Erken emekli olmak isteyen kişiler için ek prim hakkı veren meslek gruplarından söz edecek olursak bu konuda gruplandırma şeklinde listeleme yapabiliriz. Öncelikle 90 gün ek prim veren mesleklerden bahsedecek olursak cıva üretimi işleri, demir ve çelik fabrikaları, asit üretimi yapan fabrikalar, çeşitli atölyeler gibi işyerlerinde çalışanlar 90 gün ek prim alabiliyor. Bunun yanında sahil güvenlik komutanlığında çalışanlar, çeşitli Türk Silahlı Kuvvetlerinde çalışanlar ve polisler de ek prim alarak erken emekli olma şansını ellerinde bulundurabiliyor. Bu meslek gruplarına daha farklı meslekler de eklenebiliyor.

60 ve 90 gün ek prim hakkı tanıyan meslekler ise kurşun ve arsenik işleri gibi ve su altında çalışılan işler gibi mesleklerin ek prim verdiğini söyleyebiliriz. Bu alan çok daha geniş bir şekilde açılabiliyor. Direkt olarak 60 gün prim hakkı veren mesleklerden söz edecek olursak da çeşitli alüminyüm fabrikaları, döküm fabrikaları ve çimento fabrikaları gibi alanlarda çalışanlar için sağlanıyor diyebiliriz. Çalışanlar yıpranma primi alarak böylelikle erken şekilde emeklilik hayatına geçebiliyor.
 
 

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER